Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska
Finansowanie pomostowe

100 000 zaczętych (?) budów

Takich realnych inwestycji na koniec tego roku będzie na 100 tysięcy mieszkań. Oddanych do użytku będzie pewnie około 1,5 tysiąca. W faktycznej budowie będzie pewnie kilka tysięcy – mówił o programie Mieszkanie Plus na antenie TVN24 BiS wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Ja jestem dzisiaj pewny co do jednego. Te 100 tysięcy mieszkań do końca roku uruchomimy, na różnych etapach realizacji – zadeklarował w programie „Biznes dla Ludzi” Artur Soboń.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia ubiegłego roku, podczas konwencji PiS, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w 2019 roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Później zachęcał, by w kwietniu 2019 roku „rozliczyć” go z tej obietnicy. – Wtedy zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowane – powiedział Morawiecki.
Na razie, jak wynika z danych rządowego Polskiego Funduszu Rozwoju, do użytku w ramach programu Mieszkanie plus zostało oddanych 480 mieszkań: w Białej Podlaskiej, Kępnie oraz w Jarocinie. Na pierwszy kwartał 2019 roku zapowiadano oddanie do użytku kolejnych 172 lokali w Gdyni i 215 w Wałbrzychu.
W drugim kwartale 2019 roku planowane jest oddanie ponad 40 mieszkań w Kępicach.Życzyłabym sobie, by tych mieszkań było w tym momencie więcej – mówiła niedawno na antenie RMF FM wicepremier Beata Szydło.
„Jesteśmy poddawani takim samym mechanizmom”

We wtorek rząd przyjął nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która ma ułatwić budowę nowych mieszkań w programie.

Po nowelizacji mamy grunty na około 60 tysięcy mieszkań już po badaniach prawnych, po analizie rynku, po badaniach geologicznych, czyli gruntów, które będą mogły być wnioskowane o rozpoczęcie tych inwestycji – wyjaśniał Soboń.
Przyjęta nowelizacja zakłada zwiększenie zasobu gruntów, które będzie można wykorzystać na cele mieszkaniowe.
Wiceminister Soboń odniósł się też do kiepskiej realizacji programu Mieszkanie Plus. – Jeśli zaprosi pan tutaj inwestorów prywatnych, to oni powiedzą dokładnie to samo – że koszty materiałów budowlanych wzrosły, że koszty pracy wzrosły, że podaż gruntów zmniejszyła się, że nie ma tych gruntów dzisiaj, które można byłoby szybko uruchomić pod budownictwo mieszkaniowe – mówił Soboń.
Jak zaznaczył rząd liczył na to, że „będzie to można robić w dużo bardziej państwowy sposób niż rynkowy”. – Rzeczywistość rynkowa pokazała, że jesteśmy poddawani jako państwo przy Mieszkaniu Plus takim samym mechanizmom, dokładnie takim samym zasadom, jak wszyscy na rynku – powiedział.Tak naprawdę ten program, jego skalę, oceniać będziemy w roku 2022, 2023, kiedy będziemy oddawali dziesiątki tysięcy mieszkań – podkreślił.

Pytany o to, czy inwestorzy prywatni są zainteresowani współpracą w ramach Mieszkania Plus, powiedział: – I są i nie są. Pojedynczy są. Natomiast dzisiaj inwestorzy prywatni (..) dalej wolą co do zasady szybko sprzedać, skomercjalizować nieruchomość – wyjaśniał.
Mieszkanie plus
Mieszkanie plus to rządowy program budowy mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe w założeniu mają być realizowane na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości.
„Źródło: tvn24bis”

x

Zobasz także

Nowe grunty dla Mieszkań Plus

Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości zapewni atrakcyjne grunty, na których będą realizowane inwestycje w ...

Za ile wykończenie lokalu

Czy deweloperzy oferują pakiety wykończenia mieszkań i systemy inteligentny dom? W jakich cenach? W których ...

PTBS na Strzeszynie

PTBS oddaje do użytku kolejne lokale na Strzeszynie. W poniedziałek 25 marca klucze do nowych ...

Mieszkania dla seniora

Ruszył nabór uzupełniający do programu „Mieszkanie dla seniora”. Poznaniacy, którzy ukończyli 60 lat, mogą składać ...

Kto chętny na Darzyborską?

Do końca kwietnia Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przyjmuje zgłoszenia najemców lokali socjalnych, którzy chcieliby zamienić ...