Antysmogowych 100 miliardów

Rusza nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Będzie szkolenie w każdej gminie Ministerstwo Środowiska szacuje,

że w pierwszym roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” wnioski o dofinansowanie termomodernizacji budynków oraz wymiany przestarzałych źródeł ciepła może złożyć nawet 400 tysięcy właścicieli nieruchomości. Jest jednak przygotowane na wypadek, gdyby chętnych do skorzystania z dotacji i pożyczek było więcej.   Budżet programu wynosi 103 mld zł. Resort szacuje, że o dofinansowanie może wystąpić od 3 do 4 mln właścicieli domów jednorodzinnych. Ministerstwo środowiska zakłada, że nie zostanie zasypane lawiną wniosków. Henryk Kowalczyk szacuje, iż w pierwszym roku liczba złożonych wniosków wynosić będzie od 300 do 400 tysięcy.W ramach akcji informacyjnej na temat programu „Czyste Powietrze” resort środowiska zapowiedział zorganizowanie spotkania w każdej gminie Polski.


Czy program „Czyste Powietrze” ograniczy skalę smogu w Polsce?(fot. Shutterstock)

  Celem programu „Czyste Powietrze” ma być poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń przez „istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne”. Nabór wniosków do programu rusza 19 września. Obywatele zainteresowani uzyskaniem dofinansowania na termomodernizację budynków i wymianę przestarzałych źródeł ciepła (warunkiem formalnym jest, że są ich właścicielami lub współwłaścicielami) będą mogli kierować drogą elektroniczną wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Resort zapowiedział, że zarówno na rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy, jak też na wypłatę dotacji i rozliczenia przewiduje nie więcej niż trzy miesiące.

     Program będzie realizowany do roku 2029 (umowy będą podpisywane do końca roku 2027). Jego budżet wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł przeznaczono na dotacje, natomiast 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne (będą one mogły być spłacane przez maksimum 15 lat).

    – Środki finansowe mamy przygotowane trochę na zapas, jeśli tempo będzie większe niż szacujemy. Mamy możliwości kredytowe zarówno z Banku Światowego, jak i BGK – stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl. Jak przyznał, resort zakłada, że składanie wniosków przez posiadaczy nieruchomości będzie w miarę równomiernie rozłożone w czasie.

    – Czyli, że pierwsza część wniosków, złożona w pierwszym roku działania programu, stanowić będzie mniej więcej 1/10 ogółu naszych szacunków, czyli 300-400 tysięcy wniosków, bo szacujemy, że w ciągu 10 lat będzie to 3-4 mln domów. Jakie będzie jednak realne zainteresowanie, okaże się dopiero, kiedy zaczną napływać wnioski – powiedział Kowalczyk.

    Jak wyjaśnia resort środowiska, w przypadku dotacji wysokość dofinansowania wahać się będzie od 40 do 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym (aby zakwalifikować się do najwyższego poziomu dofinansowania, miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 600 zł), przy czym maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacją wynoszą 53 tys. zł. Do kosztów kwalifikowanych zaliczono m.in. zakup i montaż kolektorów słonecznych, mikroinstalacji fotowoltaicznych, kotłów na biomasę lub węgiel oraz kotłów gazowych kondensacyjnych wraz z systemem odprowadzania spalin, pomp ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz c.o. i ciepłej wody użytkowe.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Pakiet dla mobilności

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 na długo, a być może już zawsze zmieni życie miejskie. Rząd ograniczył ...

Jaki ład przestrzenny

We wtorek, 5 kwietnia miejscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Studium ...

UMP nie wyda danych

Treść maila można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych zamieszczonych w spisie wyborców – mieszkańców ...

Na działkę lepiej nie jechać

Na gruncie obowiązującego prawa brak podstaw dla wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania w rodzinnych ogrodach ...

Nasz pakiet dla firm

Ulgi i odroczenia płatności proponuje poznański samorząd przedsiębiorcom w ramach pakietu antykryzysowego w związku z ...