Finansowanie pomostowe

Antysmogowych 100 miliardów

Rusza nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Będzie szkolenie w każdej gminie Ministerstwo Środowiska szacuje,

że w pierwszym roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” wnioski o dofinansowanie termomodernizacji budynków oraz wymiany przestarzałych źródeł ciepła może złożyć nawet 400 tysięcy właścicieli nieruchomości. Jest jednak przygotowane na wypadek, gdyby chętnych do skorzystania z dotacji i pożyczek było więcej.   Budżet programu wynosi 103 mld zł. Resort szacuje, że o dofinansowanie może wystąpić od 3 do 4 mln właścicieli domów jednorodzinnych. Ministerstwo środowiska zakłada, że nie zostanie zasypane lawiną wniosków. Henryk Kowalczyk szacuje, iż w pierwszym roku liczba złożonych wniosków wynosić będzie od 300 do 400 tysięcy.W ramach akcji informacyjnej na temat programu „Czyste Powietrze” resort środowiska zapowiedział zorganizowanie spotkania w każdej gminie Polski.


Czy program „Czyste Powietrze” ograniczy skalę smogu w Polsce?(fot. Shutterstock)

  Celem programu „Czyste Powietrze” ma być poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń przez „istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne”. Nabór wniosków do programu rusza 19 września. Obywatele zainteresowani uzyskaniem dofinansowania na termomodernizację budynków i wymianę przestarzałych źródeł ciepła (warunkiem formalnym jest, że są ich właścicielami lub współwłaścicielami) będą mogli kierować drogą elektroniczną wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Resort zapowiedział, że zarówno na rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy, jak też na wypłatę dotacji i rozliczenia przewiduje nie więcej niż trzy miesiące.

     Program będzie realizowany do roku 2029 (umowy będą podpisywane do końca roku 2027). Jego budżet wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł przeznaczono na dotacje, natomiast 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne (będą one mogły być spłacane przez maksimum 15 lat).

    – Środki finansowe mamy przygotowane trochę na zapas, jeśli tempo będzie większe niż szacujemy. Mamy możliwości kredytowe zarówno z Banku Światowego, jak i BGK – stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl. Jak przyznał, resort zakłada, że składanie wniosków przez posiadaczy nieruchomości będzie w miarę równomiernie rozłożone w czasie.

    – Czyli, że pierwsza część wniosków, złożona w pierwszym roku działania programu, stanowić będzie mniej więcej 1/10 ogółu naszych szacunków, czyli 300-400 tysięcy wniosków, bo szacujemy, że w ciągu 10 lat będzie to 3-4 mln domów. Jakie będzie jednak realne zainteresowanie, okaże się dopiero, kiedy zaczną napływać wnioski – powiedział Kowalczyk.

    Jak wyjaśnia resort środowiska, w przypadku dotacji wysokość dofinansowania wahać się będzie od 40 do 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym (aby zakwalifikować się do najwyższego poziomu dofinansowania, miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 600 zł), przy czym maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacją wynoszą 53 tys. zł. Do kosztów kwalifikowanych zaliczono m.in. zakup i montaż kolektorów słonecznych, mikroinstalacji fotowoltaicznych, kotłów na biomasę lub węgiel oraz kotłów gazowych kondensacyjnych wraz z systemem odprowadzania spalin, pomp ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz c.o. i ciepłej wody użytkowe.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

„System do mieszkania”

Spotkanie z autorką książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” (wyd. Fundacja Bęc ...

Jak zakorkowany jest Poznań

Już po raz ósmy znany producent systemów nawigacji satelitarnych opublikował ranking najbardziej zakorkowanych miast globu ...

Weekend Otwartych Ogrodów

Trzecia edycja Weekendu Otwartych Ogrodów już 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Poprzednie dwie edycje ...

Piotr i Paweł to już Spar

Wywodząca się z RPA firma Spar Group podpisała umowę zakupów udziałów w polskiej sieci supermarketów ...

Będzie skwer 4 Czerwca 1989

Skwer położony pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim będzie nosił nazwę 4 Czerwca ...