Ukraina

100 tysięcy drzew na 100-lecie

W niedzielę, 9 września 2018 r. przy hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu odbyła się akcja „100 tys. Drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”, polegająca na tym, aby w zamian za surowce wtórne mieszkańcy otrzymywali sadzonki drzew, które można posadzić w swoim otoczeniu.
Impreza realizowana była w ramach projektu „Niepodległa” i miało na celu uczczenie w sposób szczególny i ekologiczny 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także zwrócić uwagę na istotę naszych codziennych wyborów mających wpływ na otaczające środowisko i przynoszących konkretne korzyści ekologiczne. Dzięki segregacji i właściwej utylizacji odpadów pokazujemy poszanowanie otaczającej nas przyrodzie. Cytując słowa wiceministra środowiska Sławomira Mazurka, który dokonał inauguracji akcji w Warszawie „przyroda, nasze otoczenie to jest odpowiedzialność za nasz wspólny dom. Jeśli tak będziemy podchodzili do ochrony środowiska, znikną śmieci z naszej przestrzeni publicznej, będziemy żyli w lepszym, zdrowszym środowisku. Lasy i drzewa są też niezwykłym symbolem, które trwają przez pokolenia”.
W Poznaniu, koordynatorem tej ogólnopolskiej akcji był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego, za co bardzo dziękujemy.

***

Około 100 tys. sadzonek drzew zostało rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całym kraju. Patriotyczno-ekologiczna akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Aby otrzymać jubileuszową sadzonkę ze specjalnym certyfikatem, wystarczyło przynieść w wyznaczone miejsca surowce wtórne: plastikowe butelki PET, puszki aluminiowe lub zużyte baterie.

    Akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” miała charakter ogólnokrajowy, została objęta Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem „Niepodległa”. Uroczysta inauguracja przedsięwzięcia – poprzez posadzenie pierwszego drzewa, dębu szypułkowego, który jest symbolem długowieczności i dostojeństwa – odbyła się w Warszawie przed siedzibą NFOŚiGW.

   Głównym celem ekologicznej akcji z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było zwrócenie uwagi Polaków na fakt, że miarą patriotyzmu jest także poszanowanie środowiska naturalnego i ochrona pięknej polskiej przyrody. Ostatnie 100 lat w polskiej historii przyniosło w tym zakresie wiele nowych wyzwań i zagrożeń, ale również sporo cennych rozwiązań, w tym powstanie sprawnego i efektywnego systemu finansowania ochrony środowiska, który tworzą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze i BOŚ S.A.

    Organizatorzy akcji w regionach – m.in. Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Kielcach, Katowicach, Szczecinie, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie – tego samego dnia również zebrali bardzo duże ilości odpadów do powtórnego przetworzenia (makulaturę, butelki PET, puszki, baterie, elektrośmieci, świetlówki) i podczas pikników rozdali prawie 80 tys. sadzonek drzew.

****

W niedzielę 9 września o godz. 10 przy Arenie w Poznaniu odbędzie ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”.

Podobne akcje odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce. W Poznaniu jej koordynacją zajmie się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu, Wielkopolskim Parkiem Narodowym oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Podczas niedzielnej akcji mieszkańcy Poznania będą mogli otrzymać sadzonki drzew – w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady: butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę. Każda jubileuszowa sadzonka będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia. Zakończenie akcji zaplanowano na godz. 15.

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...