Ładowarki emu.energy

Czcimy Dzień 11 Listopada

Koncert Marszałkowski: Tradycyjnie 11 listopada Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprasza Wielkopolan do Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Jak co roku od wielu lat w tej jednostce kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego odbędzie się koncert, podczas którego wspólnie będziemy celebrować Narodowe Święto Niepodległości. A ten rok jest szczególny z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To dlatego w programie koncertu, który rozpocznie się o godz. 18.00, znalazł się Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, nie tylko kompozytora i pianisty, ale także wielkiego męża stanu tamtych lat, oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.
W roli solisty wystąpi pianista Paweł Kowalski, a orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi Gabriel Chmura.
Bilety na Koncert Marszałkowski takze już tradycyjnie kosztują złotówkę i wciąż dostępne są w kasie Teatru Wielkiego.

Święto Niepodległości na Placu Wolności

11 listopada wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprasza do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po ponad wieku zaborów.

Uroczystości rocznicowe w stolicy Wielkopolski rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na Plac Wolności, gdzie o 12:00 rozpoczną się główne uroczystości – „Piknik historyczny 1918-2018”.

W programie pikniku, obok oficjalnej części obchodów, salwy armatniej, wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, znajdzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa, specjalnie przygotowane na stulecie prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Na Placu Wolności odbędzie się defilada wojskowa pododdziałów oraz prezentacja historycznego sprzętu wojskowego – tego najnowszego, ale również tego historycznego, pamiętającego czas odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niecodzienną atrakcją dla miłośników militariów będzie prezentacja samochodu pancernego Austin-Putiłow „Poznańczyk”. Zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55 Pułku Piechoty 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska samochód był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych.

Na Placu Wolności stanie też armata (tzw. prawosławna), z której w kulminacyjnym momencie uroczystości honorową salwę odda wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej, która poprowadzi punkt werbunkowy, zorganizuje dla wszystkich chętnych pokazy obsługi armaty tzw. działoczyny. W centrum miasta działać będzie też „strefa kuchni polowych”, serwująca między innymi wojskową grochówkę. Swoje stoiska okolicznościowe będą miały Narodowy Bank Polski oraz Poczta Polska. Na uczestników pikniku będą czekały niepodległościowe pamiątki i gadżety. Przez cały piknik na Placu Wolności odbywać się będą pokazy filmów historycznych TVP3 Poznań.

Szczególną atrakcją przygotowaną na finał wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie mapping „Wielkopolska wiktoria” – multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii przy Placu Wolności, które w nowoczesny sposób przedstawi historię Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie zostanie przygotowane dzięki współpracy ze spółką ENEA S.A. oraz TVP3 Poznań.

Program „Pikniku historycznego 1918-2018”
11:00 msza św. za Ojczyznę – Fara Poznańska
12:00  początek Pikniku Historycznego 1918-2018 i koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK
12:30

oficjalne uroczystości
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych
Defilada pododdziałów
14:00 pokazy grup rekonstrukcyjnych
15:30 widowisko historyczne „Powstanie Wielkopolskie” przygotowane przez Park Dzieje
17:00 koncert i mapping „Wielkopolska wiktoria” z muzyką na żywo

x

Zobasz także

Biurowce jak dzieła sztuki

Dzieła sztuki to nie tylko przedmioty, które możemy znaleźć na wystawie w muzeum lub galerii. ...

Poznańska Ściana Zachodnia

Kapituła najwyżej oceniła projekt wykonany przez dwuosobowy zespół studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Konkurs, którego ...

Wszystkie M1 dla EPP

EPP ogłosiło zakup czterech centrów handlowych M1 i zamknięcie drugiej transzy transakcji przejęcia szerszego portfela ...

Trwa pogoda dla budownictwa

Według wstępnych danych w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku oddano do użytkowania 79,3 tys. mieszkań, ...

Zmiany w Centrum Promienista

Portal epoznan.pl powołując się na branżowy portal projektinwestor.pl, informuje,że centrum handlowe, a chodzi o działające ...