15 lat Wielkopolski w UE

W 2019 roku obchodzimy jubileusz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To ważna cezura czasowa, skłaniająca do podsumowań zmian, jakie zaszły w przestrzeni społeczno-gospodarczej Polski dzięki obecności w europejskim sojuszu. I obecności Wielkopolski na mapie regionów UE. Czy członkostwo Polski w Unii Europejskiej spełniło także oczekiwania Wspólnoty?

O tym oraz o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą po roku 2020, będziemy rozmawiać w kręgu naszych przyjaciół – przedstawicielami unijnych partnerów regionalnych Wielkopolski, zainteresowanych budowaniem Europy silnych regionów.

25 kwietnia 2019 roku w Poznaniu, na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, zorganizowany został  OKRĄGŁY STÓŁ EUROPEJSKI – JUBILEUSZOWE SPOTKANIE EUROPEJSKICH REGIONÓW PARTNERSKICH WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO, pn. „Europa jutra – jak efektywnie reagować na wyzwania współczesnej Europy po roku 2020”. Gościem honorowym spotkania, który wygłosi wystąpienie na temat społeczno-ekonomicznych aspektów członkostwa Polski w UE i miejsca, jakim miejscu znajduje się Europa, będzie pierwsza polska komisarz unijna, posłanka do Parlamentu Europejskiego, prof. Danuta Hübner. W spotkaniu wezmą także udział szefowie unijnych regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego z rumuńskiego Okręgu Sibiu oraz chorwackiej Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej oraz ministrowie ds. europejskich z niemieckich krajów związkowych Brandenburgii, Hesji, Dolnej Saksonii, włoskiej Emilii-Romanii oraz z holenderskiej Prowincji Północna Brabancja.

Tematami rozmowy jubileuszowej będą kolejno: bilans dla Polski po 15 latach naszego członkostwa w Unii Europejskiej i debata dotycząca wspólnych wartości. Uczestnicy spotkania zastanowią się także nad wyzwaniami, jakie stoją przed współczesną Europą i korzyściami płynącymi z nowej perspektywy finansowej UE po 2020 roku.

Spotkanie ma formułę zamkniętą, ale zainteresowanych zapraszamy do śledzenia streamingu (od godz. 9.40, 25 kwietnia br.) z debaty na stronie głównej Urzędu Marszałkowskiego w aktualnościach Zarządu.

Tego dnia, o godz. 12.45 zapraszamy na wydarzenie otwarte dla mediów oraz gości zewnętrznych, czyli ceremonię odnowienia porozumienia o partnerskiej współpracy międzynarodowej pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionem Bretanii.

Po podpisaniu porozumienia będzie czas dla zainteresowanych mediów na indywidualne rozmowy z politykami z Polski i z Europy.

x

Zobasz także

MTP sprzedaje działkę

Jak informuje portal  epoznan.pl na terenie należącym do Międzynarodowych Targów Poznańskich położonym pomiędzy ulicami Grunwaldzką, ...

Pakiet dla mobilności

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 na długo, a być może już zawsze zmieni życie miejskie. Rząd ograniczył ...

Jaki ład przestrzenny

We wtorek, 5 kwietnia miejscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Studium ...

UMP nie wyda danych

Treść maila można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych zamieszczonych w spisie wyborców – mieszkańców ...

Na działkę lepiej nie jechać

Na gruncie obowiązującego prawa brak podstaw dla wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania w rodzinnych ogrodach ...