Ładowarki emu.energy

15 lat Wielkopolski w UE

W 2019 roku obchodzimy jubileusz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To ważna cezura czasowa, skłaniająca do podsumowań zmian, jakie zaszły w przestrzeni społeczno-gospodarczej Polski dzięki obecności w europejskim sojuszu. I obecności Wielkopolski na mapie regionów UE. Czy członkostwo Polski w Unii Europejskiej spełniło także oczekiwania Wspólnoty?

O tym oraz o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą po roku 2020, będziemy rozmawiać w kręgu naszych przyjaciół – przedstawicielami unijnych partnerów regionalnych Wielkopolski, zainteresowanych budowaniem Europy silnych regionów.

25 kwietnia 2019 roku w Poznaniu, na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, zorganizowany został  OKRĄGŁY STÓŁ EUROPEJSKI – JUBILEUSZOWE SPOTKANIE EUROPEJSKICH REGIONÓW PARTNERSKICH WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO, pn. „Europa jutra – jak efektywnie reagować na wyzwania współczesnej Europy po roku 2020”. Gościem honorowym spotkania, który wygłosi wystąpienie na temat społeczno-ekonomicznych aspektów członkostwa Polski w UE i miejsca, jakim miejscu znajduje się Europa, będzie pierwsza polska komisarz unijna, posłanka do Parlamentu Europejskiego, prof. Danuta Hübner. W spotkaniu wezmą także udział szefowie unijnych regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego z rumuńskiego Okręgu Sibiu oraz chorwackiej Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej oraz ministrowie ds. europejskich z niemieckich krajów związkowych Brandenburgii, Hesji, Dolnej Saksonii, włoskiej Emilii-Romanii oraz z holenderskiej Prowincji Północna Brabancja.

Tematami rozmowy jubileuszowej będą kolejno: bilans dla Polski po 15 latach naszego członkostwa w Unii Europejskiej i debata dotycząca wspólnych wartości. Uczestnicy spotkania zastanowią się także nad wyzwaniami, jakie stoją przed współczesną Europą i korzyściami płynącymi z nowej perspektywy finansowej UE po 2020 roku.

Spotkanie ma formułę zamkniętą, ale zainteresowanych zapraszamy do śledzenia streamingu (od godz. 9.40, 25 kwietnia br.) z debaty na stronie głównej Urzędu Marszałkowskiego w aktualnościach Zarządu.

Tego dnia, o godz. 12.45 zapraszamy na wydarzenie otwarte dla mediów oraz gości zewnętrznych, czyli ceremonię odnowienia porozumienia o partnerskiej współpracy międzynarodowej pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionem Bretanii.

Po podpisaniu porozumienia będzie czas dla zainteresowanych mediów na indywidualne rozmowy z politykami z Polski i z Europy.

x

Zobasz także

Agrobex ukończył 30 lat

Poznański deweloper, Agrobex od niemal trzech dekad stawia mieszkania w Wielkopolsce. Budując domy, mieszkania i ...

Poznań najzieleńszym miastem

Wśród największych miast Polski, metropolią posiadającą najwięcej zieleni jest Poznań. Tereny zielone zajmują w naszym ...

UAM obchodzi 100 lat istnienia

7 maja 1919 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, ...

Promieniowanie bez kontroli

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem ...

XI Europejski Kongres Gospodarczy

W agendzie 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.) kilkanaście sesji ...