Ładowarki emu.energy

1,5 mln zł. na zabytki

Zakończyły się zaplanowane na 2018 r. prace restauratorskie przy zabytkach w powiecie poznańskim. Udało się m.in. zrealizować kolejny etap odnowy Zamku Kórnickiego – tym razem jego fasady zachodniej. Niemal równo rok temu elewacja frontowa przeszła gruntowny remont. Całkowicie swoje oblicze zmienia teren przy kościele św. Mikołaja w Owińskach. Właśnie odbył się odbiór prac po renowacji XVIII muru. W tym roku, powiat poznański przekazał na prace restauratorskie blisko 1,5 miliona złotych.

Kórnicki zamek – jedna z ważniejszych atrakcji powiatu poznańskiego przyciąga tłumy turystów, zasługuje więc w pełni na konserwatorską troskę. W tym tygodniu nastąpił odbiór kolejnego etapu prac. Tym razem odrestaurowana została ściana zachodnia, która była w bardzo złym stanie. W ramach prac między innymi wymieniono tynki, ułożono instalacje.

      W 2015 roku wyremontowano już ceglane części elewacji na wieży, a rok później pozostałą część na poziomie przyziemia od strony wschodniej, południowej i zachodniej. Od lat prace przy tym zabytku wspiera powiat poznański. Ale nie tylko. Kalendarz ekip restauratorskich działających w regionie jest ściśle wypełniony.

    – W tym roku na renowacje niemal 20 cennych obiektów przeznaczyliśmy 1,5 miliona złotych. O partycypacje w kosztach zwracają się do nas właściciele prywatni, fundacje czy parafie, którzy nie są w stanie samodzielnie sfinansować tak potrzebnych remontów. Z radością przekazujemy środki na rewitalizację powiatowych zabytków – zapewnia Jan Grabkowski, starosta poznański. I zapowiada, że w kolejnych latach dofinansowanie tych prac będzie kontynuowane.

    

    Z takiego wsparcia od lat skorzysta „podniesiony” z ruin kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, gdzie m.in. wzmocniono fundamenty i zabezpieczono ściany. – Gdyby nie powiat i ta dotacja, nigdy nie ruszylibyśmy z remontem – twierdzi ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafii. – Dziś wiem, że kościół przetrwa, a jak wiadomo był w bardzo złym stanie. Istniało nawet ryzyko, że rozpadnie się w ciągu trzech lat.

      Przez minione lata na ratowanie zabytków powiat wydał łącznie 5 mln zł, w tym też na renesansowy kościół pw. św. Mikołaja w Owińskach. Dzięki renowacji tynków i uzupełnieniu posadzek wnętrze tej 500-letniej świątyni nabrało blasku, a bryła odzyskała dawny wygląd. Odnowiono m.in. elewację zewnętrzną, wykonano stolarki i dach. Właśnie zakończyły się prace restauratorskie osiemnastowiecznego muru wraz z bramą, które otaczają kościół. A wszystko po to, by w przyszłości m.in. wznowić pochówki na parafialnym cmentarzu.

Ogrodzenie było w bardzo złym stanie. Dlatego w ramach prac konserwatorskich między innymi odtworzono z cegieł mur, zbudowano fundamenty i założono izolację – wymienia Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków. – Brama pochodząca co najmniej z XVIII wieku została odtworzona zgodnie z archiwalnymi zdjęciami, które się zachowały. Staraliśmy się również zrekonstruować jak najwierniej drewniane wrota.

Do tej pory na samą rewitalizację muru przy owińskim kościele z budżetu powiatu poznańskiego wydanych zostało ponad 100 tysięcy złotych. Mam nadzieję, że do końca 2019 roku zakończymy renowację ogrodzenia. Zamieścimy też na nim tablice z informacjami na temat tego miejsca. W tej chwili trwają jeszcze prace wykończeniowe przy instalacji elektrycznej w kościele.

   Chcemy także odnowić zabytkowe pomniki nagrobne – mówi o. Leszek Gólczyński, proboszcz parafii w Owińskach. – Trafiają do nas turyści, którzy znają ten teren sprzed rozpoczęcia inwestycji i pytają… a gdzie jest ta ruina? – śmieje się L. Gólczyński.

Źródło:Starostwo Powiatowe Poznań

x

Zobasz także

63 Rocznica Czerwca 56

Rozpoczęły się obchody 63 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. 27 czerwca o godzina 12:00 nastąpi złożenie ...

Poznań otwarty na ludzi

Poznań zwyciężył w rankingu „Miasta otwarte na ludzi” – znalazł się na podium przed Wrocławiem ...

Solidarnościowe murale

Nowe murale w Poznaniu przedstawią najnowszą historię Polski. Na jednym z nich zobaczymy Wałęsę Malunki ...

Idą jak na pniu

Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Najwyższy wzrost liczby transakcji, ...

O uchwale krajobrazowej

W Poznaniu ruszają spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie projektu uchwały krajobrazowej. Zakłada on między innymi, że ...