Ładowarki emu.energy

Dożynki Wielkopolskie nad Maltą

Na poznańskiej Malcie odbyły się 20. Dożynki Wielopolskie – tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z naszego regionu podziękowali za plony.

Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

W przemówieniu Marszałek Marek Woźniak podkreślił: „W tym roku rolnictwo dotknęła klęska suszy, na skalę nie notowaną od ponad 40 lat. Z dotychczasowych szacunków wynika, że w Wielkopolsce wiele gospodarstw straciło ponad połowę plonów, co będzie miało długotrwałe i bolesne skutki. Mam nadzieję, że pomoc uprawnionego do tego rządu będzie na tyle istotna, że pozwoli Państwu rozpocząć kolejny rok na roli w sposób właściwy.
Sytuacje, gdy okazujemy się bezradni wobec przyrody, zdarzają się niestety coraz częściej i boleśnie uświadamiają nam, jak jesteśmy wobec nich bezbronni – pomimo ogromnych środków inwestowanych w regionie w systemy nawadniania, melioracji i gospodarki wodnej. Dodam, że niestety te kompetencje, podobnie jak doradztwo rolnicze, odebrano nam decyzją parlamentu.
Tegoroczne dożynki, odbywające się w tak szczególnej sytuacji, gdy susza i związane z nią pożary spustoszyły wiele regionów świata, muszą oprócz podziękowań Bogu za plony, a ludziom za pracę, wiązać się również z refleksją nad brakiem wyobraźni, nad beztroską i zachłannością, z jaką ludzie traktują Matkę Ziemię. I jakie to przynosi skutki!
Podczas dożynek tradycyjnie mówimy o solidarności – teraz potrzebujemy jej tym bardziej. Po to aby „zielona planeta” dalej mogła nas żywić i nie ulegała degradacji”.
Marszałek nawiązał również do ważnych rocznic: „1050. rocznica powstania biskupstwa poznańskiego, którą obchodzimy w tym roku, to również okazja, aby przypomnieć, że to przecież duchowni przybywający na polską ziemię, przynieśli z sobą nie tylko wiarę, ale również nową kulturę rolną pozwalającą zwiększać plony i wzbogać je o nowe uprawy. A 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to powód do hołdu dla naszych przodków, którzy pracą, z oddaniem bronili polskiej ziemi”.

Na stronie UMWW znajduje się pełna treść przemówienia Marszałka Marka Woźniaka – audio.

W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i Jędrzeja Solarskiego, Zastępcy Prezydenta Poznania. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek – Sylwii Kaczmarek i Jacka Rybarczyka – Marszałek podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, drugi był Powiat Złotowski, a trzeci Powiat Wrzesiński . Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły odpowiednio do: Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Wojewódzkiej Rady Kobiet, Eko Społem oraz Spółdzielni Mleczarskiej Września.
Artystyczną części dożynek wypełniły: spektakl „Polowanie na motyle” Teatru Gili Gili, potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi oraz koncert zespołu Dikanda.

Ostatnim punktem programu 20. Dożynek Wielkopolskich był wieczorny koncert Beaty i zespołu Bajm na mecie Toru Regatowego „Malta”.

Organizatorami Dożynek Wielkopolskich były Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województw Wielkopolskiego

x

Zobasz także

Tłumy na Jarmarku Świętojańskim

Do 23 czerwca na płycie Starego Rynku gościć będzie Jarmark Świętojański. Jak zwykle oprócz domków ...

Czeka nas reglamentacja wody?

Kilka dni upałów i wynikające z tego zwiększone zapotrzebowanie na wodę spowodowało, że w niektórych ...

„System do mieszkania”

Spotkanie z autorką książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” (wyd. Fundacja Bęc ...

Jak zakorkowany jest Poznań

Już po raz ósmy znany producent systemów nawigacji satelitarnych opublikował ranking najbardziej zakorkowanych miast globu ...

Weekend Otwartych Ogrodów

Trzecia edycja Weekendu Otwartych Ogrodów już 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Poprzednie dwie edycje ...