Bolechowo 750×200 – maj 2017

Dożynki Wielkopolskie nad Maltą

Na poznańskiej Malcie odbyły się 20. Dożynki Wielopolskie – tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z naszego regionu podziękowali za plony.

Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

W przemówieniu Marszałek Marek Woźniak podkreślił: „W tym roku rolnictwo dotknęła klęska suszy, na skalę nie notowaną od ponad 40 lat. Z dotychczasowych szacunków wynika, że w Wielkopolsce wiele gospodarstw straciło ponad połowę plonów, co będzie miało długotrwałe i bolesne skutki. Mam nadzieję, że pomoc uprawnionego do tego rządu będzie na tyle istotna, że pozwoli Państwu rozpocząć kolejny rok na roli w sposób właściwy.
Sytuacje, gdy okazujemy się bezradni wobec przyrody, zdarzają się niestety coraz częściej i boleśnie uświadamiają nam, jak jesteśmy wobec nich bezbronni – pomimo ogromnych środków inwestowanych w regionie w systemy nawadniania, melioracji i gospodarki wodnej. Dodam, że niestety te kompetencje, podobnie jak doradztwo rolnicze, odebrano nam decyzją parlamentu.
Tegoroczne dożynki, odbywające się w tak szczególnej sytuacji, gdy susza i związane z nią pożary spustoszyły wiele regionów świata, muszą oprócz podziękowań Bogu za plony, a ludziom za pracę, wiązać się również z refleksją nad brakiem wyobraźni, nad beztroską i zachłannością, z jaką ludzie traktują Matkę Ziemię. I jakie to przynosi skutki!
Podczas dożynek tradycyjnie mówimy o solidarności – teraz potrzebujemy jej tym bardziej. Po to aby „zielona planeta” dalej mogła nas żywić i nie ulegała degradacji”.
Marszałek nawiązał również do ważnych rocznic: „1050. rocznica powstania biskupstwa poznańskiego, którą obchodzimy w tym roku, to również okazja, aby przypomnieć, że to przecież duchowni przybywający na polską ziemię, przynieśli z sobą nie tylko wiarę, ale również nową kulturę rolną pozwalającą zwiększać plony i wzbogać je o nowe uprawy. A 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to powód do hołdu dla naszych przodków, którzy pracą, z oddaniem bronili polskiej ziemi”.

Na stronie UMWW znajduje się pełna treść przemówienia Marszałka Marka Woźniaka – audio.

W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i Jędrzeja Solarskiego, Zastępcy Prezydenta Poznania. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek – Sylwii Kaczmarek i Jacka Rybarczyka – Marszałek podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, drugi był Powiat Złotowski, a trzeci Powiat Wrzesiński . Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły odpowiednio do: Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Wojewódzkiej Rady Kobiet, Eko Społem oraz Spółdzielni Mleczarskiej Września.
Artystyczną części dożynek wypełniły: spektakl „Polowanie na motyle” Teatru Gili Gili, potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi oraz koncert zespołu Dikanda.

Ostatnim punktem programu 20. Dożynek Wielkopolskich był wieczorny koncert Beaty i zespołu Bajm na mecie Toru Regatowego „Malta”.

Organizatorami Dożynek Wielkopolskich były Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województw Wielkopolskiego

x

Zobasz także

Zielona przestrzeń zagospodarowana

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną ...

Budma 2019: deszcz nagród

Złoty Medal MTP, Konkurs Szkice Architektoniczne, konkurs Acanthus Aureus BUDMA 2019;Architecture Budma Award 2019 i ...

Grono miast przyszłości

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, ale też Grodzisk Mazowiecki, Tarnów, Września, Stryków czy Niepołomice – wszystkie ...

Poznań Główny – nowy peron

Dodatkowy peron i połączenie przejściem podziemnym stacji z dworcem PKS – tak zmieni się stacja ...

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent. W ...