Ukraina

26. Budma z Forum Budownictwa i Architektury

W Poznaniu wystartowała 26. Budma – Międzynarodowe Targi Budownictwa z imprezami towarzyszącymi. – Oceniamy, że będą to rekordowe targi – prognozuje Przemysław Trawa, prezes MTP. – Początkowo Budma odbywała się w styczniu, później zorganizowano ją w marcu. Ale w marcu jest już ładna pogoda i ona powoduje, że dekarze siedzą na dachach, a budowlańcy na rusztowaniach i konstrukcjach. Teraz ten termin ustaliliśmy w lutym i sądzimy, że pogoda będzie nam sprzyjać. Już teraz wygląda to imponująco – ponad 800 wystawców z przeszło 40 krajów, powierzchnia ekspozycyjna wynajęta ponad 55 tys. m kw. Liczymy, że od wtorku do piątku targi odwiedzi 45-50 tysięcy osób – ocenia prezes Trawa.
Tegorocznym novum jest towarzyszące targom I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury współorganizowane przez ministerstwo, ale które jednoczy różnych dotychczasowych organizatorów debat.
– Tematyka tego forum ustalona została z przedstawicielami branży, z tymi, którzy produkują, budują, a wcześniej projektują – stwierdził na konferencji Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Treść forum ma ścisły związek z tym, czym dziś zajmuje się resort.
– Bez dobrego prawa nie wyobrażamy sobie przyspieszenia procesów inwestycyjnych, a na nie wszyscy liczą. W to wpisuje się przygotowanie kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Jesteśmy po konsultacjach społecznych i kodeks będzie tematem tegoż forum. Zostanie ono już na targach Budma w Poznaniu – zapowiedział minister Adamczyk. – Dla nas w resorcie dużym wyzwaniem jest realizacja inwestycji infrastrukturalnych, kolejowych i drogowych. Jestem przekonany, że udało się ustabilizować sytuację zwłaszcza w obszarze inwestycji kolejowych. Różne turbulencje, które wynikały z braków dokumentacji mamy już za sobą i wiele wskazuje na to, że ambitny plan wydatkowania 67 mld zł uda się zrealizować. Wprowadziliśmy nowe zasady kontraktowania i nowy wzór umowy dotyczące inwestycji drogowych. Dzięki temu, że stworzyliśmy grupę ekspertów współpracujących z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, czy też forum eksperckie współpracujące z PKP PLK udaje się wytworzyć dobre relacje, eliminować opóźnienia, optymalizować koszty budowy – wymieniał szef resortu.
Podkreślił, że program Mieszkanie+ jest odpowiedzią na potrzeby społeczne oraz na potrzeby branży. Jest w końcowej fazie przygotowania niezbędnych dokumentów, niezbędnych projektów ustaw. Trwa proces legislacyjny w wielu obszarach. To nie tylko bezpośrednia realizacja przez Fundusz Mieszkaniowy powierzonych mu zadań z tego zakresu, to przede wszystkim pilotaż programu Banku Gospodarstwa Krajowego, ale to również wsparcie samorządów, to zmiany legislacyjne najmu mieszkań komunalnych, to wsparcie legislacyjne spółdzielczości mieszkaniowej, które uruchomi jej potencjał. Jest to odpowiedź na postulaty spółdzielczości mieszkaniowej, aby opłacało się jej budować, gdyż obecnie budynek mieszkalny po wybudowaniu staje się własnością wspólnoty i spółdzielnia nie ma na nią wpływu. To również wsparcie podatników, którzy chcą odkładać na zakup mieszkań i adaptacje.
– Chcemy stworzyć system wsparcia budownictwa w Polsce – obiecywał minister Adamczyk. Zapowiedział również powrót do przyznawania nagród w obszarze naukowym lub bezpośrednio twórczym w obszarze architektury, planowania przestrzennego, budownictwa.

– Podczas Forum Gospodarczego chcemy mówić przede wszystkim o uczciwości, konkurencyjności i jakości wyrobów budowlanych, o markach Made in Poland znanych na rynkach całego świata. Chcemy mówić w jakim zakresie tę jakość utrzymywać, jak ta uczciwość pod kątem wymagań jakościowych ma występować, aby konsument kupując produkt krajowy, czy zagraniczny wiedział co kupuje. Jak ten rynek stymulować – kontynuował omawianie forum wiceminister Tomasz Żuchowski.Chcemy mówić o aspektach dotyczących udziału polskich firm w budowaniu gospodarki kraju, co w tworzeniu PKB ma kluczową rolę. Chcemy zadać pytanie na ile gospodarka oczekuje wspomagania rządu, czy budownictwo potrzebuje dodatkowych działań stymulujących, jakie jest jego oczekiwanie względem resortu. Co możemy zrobić poza działaniami legislacyjnymi?
Jak zaznaczył wiceminister resortu niezbędnym sumptem jest odbudowa szkolnictwa zawodowego. Mowa o kadrze inżynierskiej, ale przede wszystkim o specjalizacjach zawodowych, technikach, bo do obsługi sprzętu muszą być wyspecjalizowane osoby. Zapotrzebowanie na specjalistów jest ogromne, dlatego przedstawiciele resortu chcą porozmawiać na ile poszczególne zawody są nam potrzebne i jak ten obszar stymulować we współpracy ze szkołami zawodowymi, średnimi, czy uczelniami wyższymi. Na ostatni dzień zaplanowano tematykę inwestycji infrastrukturalnych, system ,,zaprojektuj-buduj” – zwieranie umów, kwestie kosztorysowe i techniczne. Będzie przedstawiciel Komisji Europejskiej, który opowie jak te inwestycje realizować z punktu widzenia Unii.
Debata o jakości i konkurencyjności odbyła się we wtorek. Środa na Forum Gospodarczym poświęcona jest podsumowaniu konsultacji społecznych projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego oraz programu Mieszkanie+ w budownictwie. W programie czwartkowym są zagadnienia budownictwa infrastrukturalnego oraz szkolnictwa zawodowego.
We środę odbędzie się także debata architektoniczna o społecznej odpowiedzialności architekta. We środę i czwartek już po raz ósmy organizowane jest Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego.

x

Zobasz także

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...

Dożynki w Pleszewie

Po czterech latach przerwy do Wielkopolski wróciło wojewódzkie święto plonów! Tym razem świętujemy je w ...