Fotografia wnętrz

28 lat bliżej Shenzen

30 lipca obchodziliśmy 28. rocznicę podpisania umowy partnerskiej pomiędzy stolicą Wielkopolski a chińskim Shenzhen. Od tego czasu współpraca obejmuje obszary takie jak nauka, edukacja, kultura czy gospodarka. Jednym z nich jest także ochrona zdrowia. Od początku pandemii oba miasta wspierały się w walce z koronawirusem.
Shenzhen z lotu ptaka. – grafika artykułu
Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można kupić wyposażenie ochrony osobistej głównie dla personelu medycznego. Odpowiednie informacje zostały zebrane, przetłumaczone, a następnie szybko wysłane. Słowa otuchy dla mieszkańców partnerskiego miasta przesłał też wówczas Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kiedy koronawirus dotarł do stolicy Wielkopolski, na wsparcie ze strony Shenzhen nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w marcu lekarze z tamtejszego Third People’s Hospital of Shenzhen, szpitala osiągającego jedne z najlepszych wyników w leczeniu zakażeń koronawirusem, odbyli wideokonferencję z przedstawicielami szpitala J. Strusia, podczas której podzielili się swoją wiedzą o walce z wirusem z poznańskimi medykami.

W ramach wzajemnego wsparcia Shenzhen przekazało również 20 tys. maseczek na rzecz Poznania. Razem ze środkami ochronnymi do stolicy Wielkopolski trafił też list od burmistrza miasta partnerskiego.

Jednym z z filarów partnerstwa jest handel i gospodarka. W 2017 r. delegacja Biura Obsługi Inwestorów wzięła udział w China Hi-Tech Fair. To największe targi nowoczesnych technologii w Chinach, w których uczestniczyły firmy, eksperci i przedstawiciele miast z całego świata. Była to doskonała okazja, żeby zaprezentować Poznań jako dynamiczny ośrodek biznesu, innowacyjności i kreatywności. Dwa lata wcześniej delegacja Miasta wzięła udział w spotkaniach z firmami produkcyjnymi w Shenzhen, podczas których zapoznano się z ofertą firm i rozmawiano o możliwości ich ekspansji w Polsce i Poznaniu, np. poprzez zakładanie centrów badawczo-rozwojowych.

Shenzhen tonadbrzeżne miasto, w południowej części prowincji Guangdong, nieopodal Hongkongu. Prawa miejskie otrzymało w 1979 roku, a rok później utworzona została tu pierwsza chińska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ciągu ostatnich 30 lat Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię. Obecnie jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo – technicznym z charakterystycznym sektorem zaawansowanych technologii.

Umowę partnerską między miastami podpisano w 1993 roku. W Urzędzie Miasta Poznania współpracą zagraniczną zajmuje się Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Więcej na temat współpracy można znaleźć na stronie poznan.pl.

x

Zobasz także

Dla kogo Hipodrom Wola

Podczas wrześniowych obrad sejmikowej Komisji Gospodarki dyskutowano m.in. o Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola. Okazją ...

Przebudowa centrum

fot. PIM Prace ruszyły w kwietniu i postępują zgodnie z planem. Obecnie przebudowywany jest odcinek ...

25 lat Osiedla Strzeszyn

Z okazji 25 rocznicy powstania samorządu pomocniczego na Strzeszynie list gratulacyjny przekazał przewodniczący Rady Miasta ...

Powrót książnicy na Prusa

Poznań, ul. Prusa 3 – warto zapamiętać ten adres. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji ...

Odnawianie Wartostrady

Prace związane z przebudową liczącego ok. 1,8 km odcinka Wartostrady, biegnącego wzdłuż wschodniego brzegu Warty, ...