Finansowanie pomostowe

30 mln zł na remonty torowisk

Stolica wielkopolski zaplanowała 29,5 milionów złotych na odnowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego. Większość tej kwoty, 25 mln zł, przeznaczona zostanie na prace torowo-sieciowe. Już od końca końca marca należy spodziewać się utrudnień w ruchu.Planowane są naprawy między innymi przy rondzie Śródka, a także wymiana sieci trakcyjnej na ul. Warszawskiej. Wśród najpoważniejszych zadań, jakie czekają nas w tym roku, są prace w rejonie ronda Śródka i na okolicznych trasach tramwajowych.

Na ul. Warszawskiej wymieniona zostanie sieć trakcyjna, przeprowadzone zostaną naprawy nawierzchni torowej na ul. Wolnica i na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego oraz na Jana Pawła II – mówi Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.

fot. UM Poznań
Tylko w 2018 roku w mieście wymieniono około 2,5 km torowisk i około 6 km sieci trakcyjnej. Zmodernizowana została jedna podstacja, dwa przystanki, siedem zwrotnic oraz wymieniono 1,5 km kabli trakcyjnych.

Przez ostatnie cztery lata na odnowę infrastruktury przeznaczyliśmy około 90 milionów złotych, a od 2019 do 2023 roku planujemy wydać ponad 140 milionów złotych – mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.
Mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu

Planowane jest zamknięcie dla ruchu tramwajowego między innymi odcinka ul. Głogowskiej. – Zależy nam na tym, aby minimalizować ewentualne niedogodności dla mieszkańców, dlatego wykorzystamy ten czas na niezbędne naprawy torowiska, wymianę zwrotnic i montaż nowego systemu sterowania na pętli Górczyn oraz remont przejazdu Ściegiennego-Głogowska – tłumaczy zastępca dyrektora ZTM Tomasz Łapszewicz.

Pierwszy z zaplanowanych na ten rok remontów ma się rozpocząć pod koniec marca. Przez dwa dni na pętli Piątkowska będą prowadzone prace sieciowe. Kolejny, również weekendowy remont, zaplanowano na początku kwietnia na węźle Głogowska-Hetmańska, gdzie wymieniona zostanie zwrotnica zjazdowa do Górczyna.

  • Zarząd Transportu Miejskiego organizuje transport publiczny na czas prowadzonych prac
    w taki sposób, aby zmiany były jak najmniej odczuwalne przez pasażerów – zapowiada Tomasz Łapszewicz.
    Miasto uruchomi zastępczą komunikację miejską

W czasie wyłączenia pętli Piątkowskiej, czyli w weekend 30-31 marca, zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii nr 9 i 11. W zamian uruchomiona zostanie linia nr 29, która będzie kursować z Dębca, przez centrum, do Starołęki. Zmienione zostaną również trasy linii autobusowych nr 160 i 190.

Tydzień później przeprowadzona zostanie wymiana zwrotnicy w kierunku Górczyna – na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Hetmańską. W związku z tym 6 i 7 kwietnia zmienionymi trasami będą kursować tramwaje linii nr 5, 8 i 14, a na odcinku Głogowska/Hetmańska-Górczyn uruchomiona zostanie linia autobusowa T5.

W tym roku ma powstać także – na Ogrodach i Dębcu – nowe pomieszczenia dla Punktów Nadzoru Ruchu MPK oraz Punktów Obsługi Klienta ZTM. Powstaną budynki łączące trzy funkcje: punktu socjalnego dla prowadzących pojazdy, Punktu Nadzoru Ruchu oraz Punktu Obsługi Klienta.

W ostatnim tygodniu marca, w związku z zamknięciem odcinka trasy tramwajowej od ul. Murawy do pętli Wilczak, prowadzone będą prace naprawcze na ul. Winogrady. Remontowane będzie torowisko wzdłuż ul. Winogrady, na odcinku od ul. Gromadzkiej do ul. Zagrodniczej. Trasa ta będzie czasowo zamknięty dla ruchu pojazdów.

x

Zobasz także

Odnowią mury Marcinka

Wyłoniono wykonawcę, który przeprowadzi remont elewacji „Marcinka”, czyli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola ...

Znikają wielkie reklamy

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. rozpocznie się demontaż nośników ...

Jak szeroki jest tramwaj?

Zarząd Dróg Miejskich wymalował na jezdni i torowisku na moście Królowej Jadwigi piktogramy wskazujące, jak ...

Park Drwęskich odżyje

Wkrótce rozpoczną się prace związane z rewaloryzacją Parku im. I .J. Drwęskich. Park przejdzie kompleksową ...

Modernizacja Jackowskiego

Poznańskie Inwestycje Miejskie wybrały wykonawcę przebudowy ul. Jackowskiego na odcinku Kraszewskiego-Polna. Pojawią się szersze chodniki, ...