Ukraina

44. projekty kładki nad Cybiną

Aż 44 zgłoszenia wpłynęły na konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kładki pieszo-rowerowej nad Wartą i Cybiną

Obiekt stanowić będzie połączenie komunikacyjne rejonu Kampusu Politechniki Poznańskiej, czyli tzw. Berdychowa, z południową częścią Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią Poznania w rejonie Chwaliszewa.

– Budowa tej kładki jeszcze bardziej uatrakcyjni tereny nad Wartą. Skorzystają na tym piesi i rowerzyści. Będzie to dla nich alternatywna droga łącząca tereny przy Politechnice po jednej stronie, a Chwaliszewo i Stare Miasto po drugiej. Otworzy się również dostęp do południowej część Ostrowa Tumskiego, a sama kładka uzupełni infrastrukturę pieszo-rowerową po obu brzegach rzeki – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

W grudniu zeszłego roku spółka PIM ogłosiła konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tzw. kładki Berdychowskiej. 19 stycznia minął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, którego zwycięzca jest zobligowany do wykonania ostatecznego projektu budowlanego, uzyskania niezbędnych decyzji na realizację mostu oraz pełnienia nadzoru autorskiego w trakcie realizacji robót budowlanych.

– Jesteśmy zadowoleni z liczby nadesłanych zgłoszeń, a jakość z pewnością zaskoczy sceptyków – mówi Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Chęć udziału w konkursie zgłosiło 44 uczestników, z których wymogów formalnych nie spełniło tylko dwóch. Zdecydowana większość z nich to reprezentanci renomowanych poznańskich pracowni, przedstawiający bardzo dobre referencje. Część z uczestników wykazało się doświadczeniem w wykonaniu nawet kilkudziesięciu obiektów.

– Duże zainteresowanie konkursem dowodzi, że postawione przez PIM wymagania formalne nie stanowiły przeszkód do wzięcia w nim udziału – wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Wymóg 10-letniego doświadczenia oraz wykonanych dziesięciu projektów w odpowiedniej specjalności, daje Miastu gwarancję pozyskania najlepszej koncepcji, która musi wyróżniać się wysoką jakością architektoniczną, dbałością o formę i detal, a także nie ingerować w osie widokowe, ani nie przysłaniać panoramy Ostrowa Tumskiego i Katedry.

– Liczba zgłoszeń i referencje uczestników jednoznacznie pozwalają ocenić, iż błędne zdają się być uwagi przedstawicieli poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy odnosząc się publicznie do formy konkursu, powątpiewali w kompetencje PIM, przez co wykazali się brakiem rozeznania rynku i środowiska architektów oraz projektantów – dodaje Paweł Śledziejowski.

Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a sama kładka powinna zostać oddana do użytku w połowie 2021 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące zakwalifikowanych do konkursu można znaleźć na stronie http://pozim.pl/system/files/zp/wynik_kwalifikacji_strona.pdf

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...