Bolechowo 750×200 – maj 2017

50. ładowarek na Orlenie

Portal Onet informuje,że PKN Orlen zakończył przetarg na dostawców stacji ładowania. W sumie ma powstać ok. 150 stacji, a pierwsze 50 już do końca 2019 r.

Mają być zlokalizowane w miastach i przy trasach tranzytowych. Postępowanie obejmowało dostawców stacji o mocy 50, 100 i 150 kW. Zwycięzcy mają za zadanie przygotować projekt, dostarczyć ładowarki i je zainstalować, a później będą odpowiedzialne również za ich serwis.
Orlen zbuduje ładowarki
Punkty ładowania PKN ORLEN będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, a także do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Producentami ładowarek dla koncernu będzie polska firma EkoEnergetyka i portugalski EFACEC. W ramach postępowania finalizowane są także rozmowy z trzecim producentem. Orlen podał, że w najbliższych miesiącach zakończy się odrębne postępowanie przetargowe, w ramach którego wyłoniony zostanie dostawca systemu zarządzania infrastrukturą ładowania. Do zadań systemu będzie należała m.in. obsługa procesu ładowania i rozliczania opłat z wykorzystaniem strony internetowej. Jeszcze w tym roku, wraz z uruchomieniem ładowarek, wdrożone mają zostać jego podstawowe funkcjonalności.

Ładowarki Orlenu
Pierwsza ładowarka została zainstalowana już w Płocku, w pobliżu siedziby koncernu. Kierowcy mogą korzystać z niej za darmo. Daje ona możliwość ładowania czterech pojazdów jednocześnie i przeznaczona jest dla pojazdów typowo elektrycznych, jak i hybryd typu plug-in.
Poza tym na niektórych stacjach działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla w Polsce. Można je spotkać w Kostomołach, Katowicach i Ciechocinku.

x

Zobasz także

Tańszy prąd dla e-autobusów?

Tańszy prąd dla e-autobusów Drożejący prąd zniechęca do rozwoju elektromobilności. Ministerstwo Energii (ME) przedstawiło więc ...

Tylko 2,5 tys. e-aut

Plan rozwoju elektromobilności zakładał, że na koniec 2018 roku będzie w Polsce 14 tysięcy samochodów ...

VW e-up tańszy

Wysoka cena to jedna z głównych barier rozwoju segmentu pojazdów z napędem elektrycznym. Dlatego też ...

E-radiowozy w Szczecinie

Pierwsze w Polsce elektryczne radiowozy dla Policji – kupione przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie (fot. ...

E-Solarisy dla Poznania

21 autobusów elektrycznych dostarczy do końca lutego 2020 roku do Poznania Solaris Bus & Coach. ...