Ukraina

500 m od fetoru

Co najmniej 500-metrowa odległość od zabudowań mieszkalnych będzie obowiązywała w przypadku lokalizacji dużej fermy zwierząt ze względu na emitowanie związków odorowych. Resort środowiska przygotował przepisy, które mają przeciwdziałać uciążliwości zapachowej. Mają one wejść w życie 1 lipca 2019 r.
Projekt ustawy „o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej” trafił już do prac rządowych.
Projektowane przepisy zostały przygotowane pod wpływem licznych skarg na odory pochodzące z ferm hodowlanych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa środowiska w 2015 r. pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” w zakresie uciążliwości zapachowej, wynika, że połowa Polaków postrzegała tzw. odór jako poważny problem w naszym kraju. Do najbardziej uciążliwych w sąsiedztwie miejsca zamieszkania Polacy zaliczają fermy trzody chlewnej (42 proc.) oraz fermy drobiu i zwierząt futerkowych.
W Polsce sprawa uciążliwości zapachowej jest regulowana w różnych aktach prawnych, ale „obowiązujące przepisy nie zapewniają jednak w pełni przeciwdziałania uciążliwości zapachowej i istnieje konieczność wprowadzenia regulacji, która przyczyni się bezpośrednio do przeciwdziałania uciążliwości zapachowej” – napisał resort w uzasadnieniu do projektowanej ustawy.
Jak podkreślił dane dotyczące wydawanych pozwoleń na budowę instalacji powyżej 210 DJP wskazują na dynamiczny rozwój chowu i hodowli zwierząt w Polsce. Dlatego projekt ustawy reguluje, że inwestycja rolna, która wiąże się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej musi być oddalona od budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej czy np. obszarów chronionych.
W opinii resortu środowiska przyczyni się m.in. do zmniejszenia konfliktów społecznych, poprawi sytuację ekonomiczną właścicieli działek sąsiadujących z taką fermą poprzez wzrost wartości ich nieruchomości, a także przyczyni się do zmniejszenia liczby skarg i wniosków wpływających do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska na uciążliwość.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...