Bolechowo 750×200 – maj 2017

6. kamienic odnowionych

Dobiegają końca prace konserwatorskie i remontowe przy obiektach

 

zabytkowych, wspieranych z budżetu miasta. Na 23 dotacje udzielone w 2017 roku zakończono już prace przy 6 z nich. Trwa nabór wniosków na przyszłoroczne dofinansowanie.
– 2 mln złotych w 2017 roku to najwyższa kwota na dofinansowanie zabytków w przeciągu ostatnich kilku lat. Systematycznie zwiększamy środki, które przeznaczamy na ten cel. Dotacja ułatwia właścicielom nieruchomości sprawowanie właściwej opieki nad obiektami zabytkowymi, dzięki czemu przyczyniają się do ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego naszego miasta – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wykonano, prowadzone już od kilku lat, prace przy ważnych staromiejskich świątyniach. Zabezpieczono przed wilgocią mury zakrystii oraz zakończono konserwację elewacji północnej krużganków klasztoru kościoła podominikańskiego p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia przy ul. Szewskiej 18. Przeprowadzono także remont konserwatorski elewacji III i IV kondygnacji wieży południowej kościoła p.w. Św. Franciszka Serafickiego przy pl. Bernardyńskim.

Zakończono również prace we wnętrzach zabytkowych willi – na klatce schodowej willi przy ul. Limanowskiego 15A na Łazarzu oraz konserwację wyposażenia gabinetu willi Wielkopolskiej Izby Lekarskiej przy ul. Nowowiejskiego 49/al. Niepodległości 37. Dokonano odbioru remontu elewacji bocznej zabytkowego budynku Gimnazjum SS Urszulanek przy al. Niepodległości 41 w Poznaniu. Z obiektów ruchomych zakończono restaurację XVIII-wiecznej ikony z wizerunkiem Boga Ojca oraz XIX-wiecznej ikony z wizerunkiem Św. Michała i Mikołaja w cerkwi p.w. Św. Mikołaja na Grunwaldzie. W najbliższych dniach spodziewane są dalsze odbiory.

Aktualnie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zbiera wnioski na dotacje na 2018 r. W budżecie na przyszły rok miasto planuje przeznaczyć na ten cel 2,5 mln zł. – Cieszy fakt, że z roku na rok kwota przeznaczona na dotacje konserwatorskie jest większa – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków – dzięki temu możemy w coraz większym zakresie wspomóc właścicieli w ich staraniach o należyte utrzymanie obiektów zabytkowych.

Podpis pod foto:Kamienica przy ul. Strzeleckiej 25

Wnioski można składać do 30 listopada. Istotne jest by obiekt objęty wnioskiem był indywidualnie wpisany do rejestru zabytków, a prace miały ważne pozwolenie konserwatorskie.

x

Zobasz także

Prelekcje o Placu Wolności

Kontynuowany jest cykl wycieczek edukacyjnych ŚLADAMI KRONIKI. Czwarta już przechadzka odbędzie się 20 stycznia o ...

Zmienić wygląd podwórka

Wspólnoty mieszkaniowe, które przy udziale miejskich pieniędzy chcą zmienić wygląd swoich podwórek, mogą do końca ...

Dworcowe być, albo nie być

Prezes PKP SA zapowiedział, że spółka zamierza samodzielnie przeprowadzić remont starego budynku dworca. Obok przestrzeni ...

Inne centrum Szeląga

Radni z Osiedla Stare Winogrady odwiedzili miejsce na Szelągu, gdzie powstaje zupełnie nowe lokalne centrum ...

„Mieszczanie” w KMP

Poznań to najbardziej mieszczańskie z polskich miast. Ta obiegowa opinia jest rozpowszechniona zarówno lokalnie, jak ...