Finansowanie pomostowe

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent.

W wielu miastach mieszkańcy mogą liczyć na bardzo wysokie bonifikaty. W Warszawie to 98 proc., Gdańsku 95 proc. a we Wrocławiu 90 proc. Oczywiście należy pamiętać, że im wyższa bonifikata, tym mniejsze wpływu do budżetu miasta.

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2019 roku tereny oddane w użytkowanie wieczyste przeszły na własność mieszkańców stojących na nich bloków czy domów. Urzędnicy na dostarczenie odpowiednich pism mają czas do końca obecnego roku.

Zmiana z użytkowania wieczystego na własność oznacza konieczność wniesienia opłaty przekształceniowej. Można ją uiścić na dwa sposoby: przez 20 lat płacąc roczne raty (równe dotychczasowej opłacie za użytkowanie wieczyste) lub za pomocą jednorazowej wpłaty.
W tym drugim przypadku skorzystać można z bonifikaty. Standardowo wyniesie ona 60 proc., bo tak zapisano w ustawie. Na identycznym poziomie pierwotnie chciał ją utrzymać prezydent Jacek Jaśkowiak.
Sprawa będzie we wtorek przedmiotem głosowania radnych. Rządząca miastem Koalicja Obywatelska proponuje 75. proc. bonifikaty, a Prawo i Sprawiedliwość 90 proc.
Decyzja będzie istotna, ponieważ dla opłaty rocznej wynoszącej np. 1000 zł różnica pomiędzy propozycją prezydenta a stanowiskiem PiS to 6 tys. zł (w przypadku uchwał proponowanych przez PiS i KO różnica to 3 tys. zł).

Część gruntów na terenie Poznania należało do Skarbu Państwa. Już teraz wiadomo, że bonifikata za ich przekształcenie będzie równa tej ustalonej przez miejskich radnych.

x

Zobasz także

Ta ziemia jest skażona

Historyczne zanieczyszczenia powierzchni ziemi określane również jako tzw. „bomby ekologiczne” wciąż mogą stanowić zagrożenie dla ...

NIK o termomodernizacji

Termomodernizacja przeprowadzana z udziałem środków publicznych przez spółdzielnie mieszkaniowe przynosi pozytywne efekty, choć nie w ...

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...