Fotografia wnętrz

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent.

W wielu miastach mieszkańcy mogą liczyć na bardzo wysokie bonifikaty. W Warszawie to 98 proc., Gdańsku 95 proc. a we Wrocławiu 90 proc. Oczywiście należy pamiętać, że im wyższa bonifikata, tym mniejsze wpływu do budżetu miasta.

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2019 roku tereny oddane w użytkowanie wieczyste przeszły na własność mieszkańców stojących na nich bloków czy domów. Urzędnicy na dostarczenie odpowiednich pism mają czas do końca obecnego roku.

Zmiana z użytkowania wieczystego na własność oznacza konieczność wniesienia opłaty przekształceniowej. Można ją uiścić na dwa sposoby: przez 20 lat płacąc roczne raty (równe dotychczasowej opłacie za użytkowanie wieczyste) lub za pomocą jednorazowej wpłaty.
W tym drugim przypadku skorzystać można z bonifikaty. Standardowo wyniesie ona 60 proc., bo tak zapisano w ustawie. Na identycznym poziomie pierwotnie chciał ją utrzymać prezydent Jacek Jaśkowiak.
Sprawa będzie we wtorek przedmiotem głosowania radnych. Rządząca miastem Koalicja Obywatelska proponuje 75. proc. bonifikaty, a Prawo i Sprawiedliwość 90 proc.
Decyzja będzie istotna, ponieważ dla opłaty rocznej wynoszącej np. 1000 zł różnica pomiędzy propozycją prezydenta a stanowiskiem PiS to 6 tys. zł (w przypadku uchwał proponowanych przez PiS i KO różnica to 3 tys. zł).

Część gruntów na terenie Poznania należało do Skarbu Państwa. Już teraz wiadomo, że bonifikata za ich przekształcenie będzie równa tej ustalonej przez miejskich radnych.

x

Zobasz także

Unijny zastrzyk dla firm

Marszałek Marek Woźniak podpisał z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. (WARP) umowę na ...

Drzewa dla Ławicy i Strzeszyna

166 nowych drzew jesienią zyska Ławica i Strzeszyn. Nasadzenia są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej ...

Po co nam meldunek

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych domaga się zmian w systemie ewidencjonowania ludności. Zdaniem OPOS, obowiązek meldunkowy ...

Drzewo za frekwencję

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. By zachęcić poznaniaków do głosowania, Miasto obiecało ...

Absolutorium dla prezydenta

Rada miasta udzieliła Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Poznania wotum zaufania i przyznała mu absolutorium. To oznacza, ...