75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent.

W wielu miastach mieszkańcy mogą liczyć na bardzo wysokie bonifikaty. W Warszawie to 98 proc., Gdańsku 95 proc. a we Wrocławiu 90 proc. Oczywiście należy pamiętać, że im wyższa bonifikata, tym mniejsze wpływu do budżetu miasta.

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2019 roku tereny oddane w użytkowanie wieczyste przeszły na własność mieszkańców stojących na nich bloków czy domów. Urzędnicy na dostarczenie odpowiednich pism mają czas do końca obecnego roku.

Zmiana z użytkowania wieczystego na własność oznacza konieczność wniesienia opłaty przekształceniowej. Można ją uiścić na dwa sposoby: przez 20 lat płacąc roczne raty (równe dotychczasowej opłacie za użytkowanie wieczyste) lub za pomocą jednorazowej wpłaty.
W tym drugim przypadku skorzystać można z bonifikaty. Standardowo wyniesie ona 60 proc., bo tak zapisano w ustawie. Na identycznym poziomie pierwotnie chciał ją utrzymać prezydent Jacek Jaśkowiak.
Sprawa będzie we wtorek przedmiotem głosowania radnych. Rządząca miastem Koalicja Obywatelska proponuje 75. proc. bonifikaty, a Prawo i Sprawiedliwość 90 proc.
Decyzja będzie istotna, ponieważ dla opłaty rocznej wynoszącej np. 1000 zł różnica pomiędzy propozycją prezydenta a stanowiskiem PiS to 6 tys. zł (w przypadku uchwał proponowanych przez PiS i KO różnica to 3 tys. zł).

Część gruntów na terenie Poznania należało do Skarbu Państwa. Już teraz wiadomo, że bonifikata za ich przekształcenie będzie równa tej ustalonej przez miejskich radnych.

x

Zobasz także

Nowa strategia rozwoju

Strategię rozwoju województwa do 2030 roku przyjął 27 stycznia Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Według władz samorządu ...

Turyści polubili Polskę

W pierwszych trzech kw. 2019 r. Polskę odwiedziło o 8,2 proc. więcej zagranicznych turystów niż ...

Nadzwyczajny zjazd samorządowców

Podczas obrad II Nadzwyczajnego Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego ponad 200 obecnych w Sali Sesyjnej UMWW w ...

Granty na „Rozwój Lokalny”

54 miasta rozpoczęły wyścig po granty z Programu „Rozwój Lokalny”; mają szanse na wsparcie doradcze ...

Architekci dla J. Owsiaka

Herbatka z Robertem Koniecznym w jego Arce, a może zwiedzanie Pawilonu Miesa van der Rohe ...