Bolechowo 750×200 – maj 2017

761-lecie lokacji Gorzowa

Z okazji 761. rocznicy nadania Gorzowowi Wlkp. praw miejskich w czwartek na ulice tego miasta wyjedzie zabytkowy autobus Jelcz 043,

tzw. „ogórek”. Przez cały dzień będzie kursował na symbolicznej linii 761 z centrum na osiedle Piaski. Przejazd nim będzie bezpłatny. Jak poinformowała  dyr. Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska, będzie to okazja do poczucia klimatu lat 70. i 80. minionego wieku, kiedy to tego typu autobusy woziły mieszkańców Gorzowa.

Autobus linii 761 będzie kursował w czwartek, od godziny 11: 00 do 17: 00 na trasie od przystanku przy Arsenale przez ulice Chrobrego, Wybickiego, Kosynierów Gdyńskich, Borowskiego, Kazimierza Wielkiego, Puszkina do przystanku Piaski i z powrotem do centrum. – Przejazd „ogórkiem” jest bezpłatny – dodała Liberkowska.

Gorzów obchodził rocznicę lokacji 2 lipca. Z tej okazji na placu Grunwaldzkim odbyły się oficjalne uroczystości i malowanie wielkiej urodzinowej laurki dla miasta na płótnie o pow. 200 m kw.

Gorzów był jednym z pierwszych miast lokowanych nad dolną Wartą. 2 lipca 1257 roku margraf Johann I z dynastii asuańskiej podpisał dokument, na mocy którego założono miasto o nazwie Landisberch Nova, później zmienionej na Landsberg. 30 stycznia 1945 roku Landsberg stał się polskim Gorzowem.

Obecnie Gorzów Wielkopolski liczy około 115 tys. mieszkańców. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 r. miasto jest siedzibą wojewody i jedną z dwóch stolic województwa lubuskiego.

Źródło:portalsamorzodowy.pl

x

Zobasz także

3.etap Nordic Mokotów

Fiński deweloper YIT wybrał generalnego wykonawcę trzeciego etapu osiedla Nordic Mokotów – została nim firma ...

Prywatny dom akademicki

Gdański Harward to jeden z najnowocześniejszych prywatnych domów studenckich w Trójmieście, który otwiera się już ...

Podziemne centrum Łodzi

Już wkrótce rozpocznie się budowa podziemnej ulicy w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca kończy przygotowywanie projektów ...

4 Design Days 2019

Rekordowe 4 Design Days 2019 500 prelegentów, ponad 10 tys. profesjonalistów, 25 tys. zwiedzających. Za ...

Zamiast Cepelii McDonald’s

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w ścisłym centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Modernistyczny pawilon Cepelii ...