9.000 widzów w Arenie

Wiemy, jak będzie wyglądać wnętrze poznańskiej Areny po remoncie. Będzie elegancka, minimalistyczna i nawiązująca do tradycji. Nowa Hala Sportowo-Widowiskowa Arena Poznań, zachowując swój historyczny charakter, zyska nowoczesne i funkcjonalne wnętrze.

Ponadczasowy minimalizm z nawiązaniem do oryginału – to styl na jaki stawiają architekci. Wielopoziomowe, mobilne trybuny pomieszczą nawet 9 tysięcy osób Arena Poznań ma wzbogacić ofertę sportowo-kulturalną miasta.

Hala projektu Jerzego Turzenieckiego powstała w latach 1972-74 i inspirowana była Małym Pałacem Sportowym w Rzymie. W tym półroczu rozpocznie się jej remont.

Za projekt nowej Areny Poznań odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz – firma DOT z Poznania. Przystępując do prac, architekci przeanalizowali kolorystykę i formę, obecne w hali w latach 70. i postawili na ich kontynuację poprzez detale. Zostaną one wykonane na nowo, zmieniając swoją jakość i nawiązując do współczesnych rozwiązań. Projekt stawia na elegancki, ponadczasowy minimalizm. W zewnętrznym wyglądzie budynku dominować będą stal, beton i szkło. Projekt zakłada też pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Nawet liternictwo wykorzystane w systemie identyfikacji obiektu jest inspirowane oryginalną typografią Areny Poznań.

W środku zastosowano kolorystykę biegnącą od szarości, poprzez odcienie grafitu aż do czerni. Wewnątrz Areny Poznań ważne będzie oddziaływanie światła scenicznego, które w trakcie koncertów będzie modelowane. Widz ma czuć się komfortowo i przytulnie. Dlatego zastosowane rozwiązanie wykreuje mocno doświetloną jasną przestrzeń, która prowadzić będzie do wnętrza hali. Obiekt będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, a odpowiednio dobrane oświetlenie doprowadzi każdego do właściwego rzędu.

– W architekturze obiektu postawiliśmy na minimalizm. Ludzie, którzy wezmą udział w wydarzeniach organizowanych w Arenie, będą wypełnieniem tej przestrzeni, to oni mają tworzyć koloryt miejsca. Dodatkowym istotnym elementem będzie umiejętne operowanie światłem i akcentami oświetlenia. System komunikacji wizualnej oraz zastosowanie prostych schematów pomoże odnaleźć się widzom w Arenie – opowiada Karol Fiedor z pracowni CDF.

Wejście do Areny Poznań od strony placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację „- 1”. Przestrzeń, w której będzie miejsce na gastronomię, będzie obszarem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie Poznań nie będą się odbywać żadne wydarzenia. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych wydarzeń kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Borsukiem na Maltankę

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem ...

Tramwaj na Naramowice

Prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice postępują i obejmują coraz większy obszar. ...

Rowerem po Dolnej Wildzie

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice ...

Sztuka na placu Cyryla

Można już oglądać kolejną odsłonę projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac ...

Bądź współtwórcą muralu

Już niebawem w Poznaniu powstanie kolejny artystyczny stały mural – tym razem na ponad 250-metrowej ...