Agrobex 750×200 – czerwiec 2017
Nickel 750×100 – Dąbrówka

9 X „Trzymaj ciepło”

Prawie 4000 domów jednorodzinnych i kamienic zostało przebadanych kamerą termowizyjną

w Poznaniu od początku akcji „Trzymaj ciepło”. W trakcie obecnego sezonu grzewczego z bezpłatnych badań będą mogli skorzystać właściciele ponad 500 budynków. Właśnie ruszyły zapisy.- Każde ciepło, które emituje budynek na zewnątrz, powoduje zwiększanie ilości paliwa, którym ogrzewamy dane miejsce. Najgorsza sytuacja jest w budynkach, w których ogrzewanie jest na paliwo stałe. Zwiększona emisja ciepła na zewnątrz powoduje także zwiększoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, pyłów PM10 i innych, które są szkodliwe dla zdrowia – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – W związku z tym termomodernizacja, przeprowadzanie badań tych miejsc i elementów budynków, które faktycznie generują zwiększone straty ciepła, jest niezwykle ważna. Akcja „Trzymaj ciepło” jest zarówno dla Miasta Poznań, jak i jego mieszkańców, bezkosztowa. Całość pokrywa partner, firma Veolia.

W trakcie ośmiu sezonów grzewczych przebadano łącznie 3729 budynków jednorodzinnych i 140 kamienic. Zainteresowanie mieszkańców projektem stale jest bardzo duże, a chętnych do udziału w badaniach jest zawsze więcej niż dostępnych miejsc.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na fakt, że straty ciepła w budynkach obciążają budżety mieszkańców i powodują niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Akcja ruszyła w samo południe. Podczas tegorocznej edycji akcji „Trzymaj ciepło” przebadanych zostanie 500 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z rejonu Starego Miasta i Chwaliszewa, Wildy oraz Łazarza.

Dziewiąta edycja akcji „Trzymaj ciepło” rozpoczęła się 30 listopada 2017 r., o godz. 12.00, kiedy to uruchomiona zostanie rejestracja uczestników. Właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic mogą zgłosić się za pośrednictwem Internetu na stronie projektu pod adresem: www.poznan.pl/srodowisko (zakładka „TRZYMAJ CIEPŁO”) oraz www.trzymajcieplo.pl

– Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to powinniśmy rozpocząć badania w połowie przyszłego tygodnia – informuje Paweł Grzybowski, organizator projektu „Trzymaj ciepło”. – Ze względów technicznych badania prowadzane będą w dni robocze, w godzinach 17:00-21:00, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Temperatury powietrza powyżej +3 °C, opady – zwłaszcza deszczu i duże nasłonecznienie elewacji – stanowią utrudnienie w przeprowadzeniu badań.

Po przeprowadzonych badaniach każdy z właścicieli nieruchomości otrzyma w terminie 14 dni obszerny raport, który będzie zawierał termogram budynku z opisem ewentualnych nieprawidłowości w tzw. warstwie cieplnej budynku. Dzięki termogramom możliwe jest zaplanowanie działań zmniejszających zużycie energii: termomodernizację budynku, wymianę okien lub inne działania.

– Pracownicy firm przeprowadzających badania nie pobierają żadnych opłat od właścicieli nieruchomości, ani też nie żądają okazania dokumentów tożsamości czy tytułu własności budynku – przypomina Paweł Grzybowski.

Do uczestników wcześniejszych edycji skierowano ankietę z prośbą o podanie informacji, jakie działania termomodernizacyjne przeprowadzili lub planują przeprowadzić. Wynika z nich, że 38% ankietowanych przeprowadziło prace termomodernizacyjne po wskazaniu im „słabych punktów”. 76% spośród realizujących działania naprawcze dostrzega w perspektywie 10 lat zwrot poniesionych nakładów, dzięki osiągniętym oszczędnościom, w tym 28% już w ciągu od roku do 3 lat.

„Trzymaj ciepło” to organizowany przez Miasto Poznań wspólnie z partnerami, Veolia Energia Poznań S.A. i Veolia Energia Poznań ZEC S.A., program bezpłatnych dla mieszkańców badań termowizyjnych budynków wraz z akcją edukacyjno-informacyjną na rzecz działań i zachowań energooszczędnych oraz proekologicznych – zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”.

W grudniu 2015 roku projekt „Trzymaj ciepło” uznany został przez Ministra Środowiska za najlepszy spośród 294 przedsięwzięć w kategorii edukacja ekologiczna w konkursie „Zielone miasta – w stronę przyszłości”.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe UMP

x

Zobasz także

Miasto dopłaci do wynajmu

Rusza Miejskie Biuro Najmu – program, dzięki któremu rodziny czekające na przydział lokalu komunalnego, będą ...

Polityka mieszkaniowa Poznania

Sesję rady miasta zdominowała polityka mieszkaniowa oraz miejskie plany zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili też Złotą ...

Forum Rozwoju Miast

W środę 6 grudnia w Collegium Iridicum Novum rozpocznie się pierwsze w Poznaniu Forum Rozwoju ...

Co zamiast Starej Rzeźni?

Vastint zrealizuje wielofunkcyjny kompleks na terenie o powierzchni 5,5 ha w Poznaniu. Oferta przedstawiona przez ...

175 planów miejscowych

Członkowie Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania jednogłośnie zaopiniowali pozytywnie drobne zmiany w „Gminnym Programie ...