Ukraina

92 posiedzenie Sejmu o nieruchomościach

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm zajmował się kilkoma dokumentami związanymi z nieruchomościami lub działalnością firm w tym zakresie.Nowe prawo restrukturyzacyjne

Sejm zakończył parlamentarne prace nad przepisami umożliwiającymi skuteczniejsze ratowanie przedsiębiorstw przed upadłością. Izba przyjęła w ostatecznym kształcie ustawę Prawo restrukturyzacyjne.
Nowe regulacje przewidują m.in., że przedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej – niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością – będzie mógł wybrać procedurę naprawczą dopasowaną do swoich potrzeb. Postępowania restrukturyzacyjne mają umożliwić zmianę struktury majątku, zobowiązań przedsiębiorcy i zatrudnienia. Ustawa wprowadza i szczegółowo określa cztery postępowania restrukturyzacyjne: o zatwierdzenie układu, przyspieszonego układowego, układowego i sanacyjnego.
Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe będą prowadzone przez wydziały gospodarcze sądów rejonowych, a czynności sądowe będzie wykonywać sędzia-komisarz. Uchwalone przepisy zakładają też wprowadzenie dodatkowych gwarancji poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. W myśl ustawy wierzyciele będą mieli wpływ na przebieg postępowania. Będą mogli m.in. domagać się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza.
Nowe przepisy przewidują ponadto utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości (CRRU), który będzie zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych. Korzystanie z rejestru będzie bezpłatne. W CRRU znajdą się także wzory pism i formularzy, wymaganych w trakcie postępowania. Administratorem systemu będzie minister sprawiedliwości.
W ustawie zawarte zostały również m.in. regulacje określające przebieg odrębnych postępowań restrukturyzacyjnych w tym m.in. wobec deweloperów, emitentów obligacji oraz banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Wyjątkiem są m.in. regulacje dotyczące Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, które mają wejść w życie 1 lutego 2018 r.
Teraz ustawa zostanie przekazana prezydentowi do podpisu.

Sprawozdanie MSW o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców

W tym roku już po raz 25. na forum Sejmu został zaprezentowany dokument zawierający szczegółowe informacje dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.
Sprawozdanie zawiera m.in. dane o wydanych zezwoleniach oraz zasadach ich udzielania. Jest w nim także omówiona problematyka związana z prowadzeniem rejestrów nieruchomości, udziałów i akcji nabytych lub objętych przez cudzoziemców bez zezwolenia oraz na podstawie zezwolenia. Sprawozdanie dotyczy też ważności czynności prawnych w zakresie obrotu nieruchomościami z udziałem cudzoziemców.
W 2014 r. do ministra spraw wewnętrznych wpłynęło łącznie 547 wniosków o udzielenie zezwolenia, w tym 531 na nabycie nieruchomości oraz 16 dotyczących udziałów i akcji w spółkach będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce. Minister wydał łącznie 725 rozstrzygnięć administracyjnych, w tym m.in. 359 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych, lokali, udziałów i akcji oraz 68 decyzji odmownych.
Zgodnie ze sprawozdaniem cudzoziemcy w ub. r. uzyskali m.in. zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych o powierzchni 1036 ha (w 2012 r. było to 1033 ha, a w 2013 r. 697 ha). Najwięcej zezwoleń uzyskały osoby reprezentujące kapitał i obywatelstwo ukraińskie, niemieckie, holenderskie, francuskie i białoruskie. Dokument przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Tomasz Szubiela, a stanowisko komisji spraw wewnętrznych, rekomendującej przyjęcie sprawozdania, posłanka Anna Nemś. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie raportu.
Decyzję w tej sprawie Sejm podejmie na kolejnym posiedzeniu.

Nowelizacja doprecyzowująca prawo geodezyjne i kartograficzne

Uchwalone przez Sejm rozwiązania eliminują wątpliwości interpretacyjne wynikające z naprzemiennego stosowania pojęć: uwierzytelnienie i poświadczenie dokumentów. Powodowało to niespójności w kwestii opłat, które powiaty mogą pozyskiwać przy wydawaniu i uwierzytelnianiu lub poświadczaniu dokumentów geodezyjnych.
Zgodnie z nowelizacją organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej będzie uwierzytelniał dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych i sądowych lub czynności cywilnoprawnych. Chodzi tu o uwierzytelnienia, w sprawie których złożony został wniosek, w trybie określonym w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
Zmiany dotyczą też m.in. postępowania przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinach geodezji i kartografii. Chodzi tu o dostosowane przepisów ustawy do kodeksu postępowania karnego.
Ustawa zostanie przekazana do Senatu.

Nowe, bardziej przejrzyste zasady oznaczania wyrobów budowlanych

Celem nowelizacji jest poprawa skuteczności i przejrzystości przepisów dotyczących wyrobów budowlanych oraz zmniejszenie ich uciążliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawa wdraża unijne rozporządzenie nr 305 z 9 marca 2011 r., określające zasady wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych.
Zgodnie z tym dokumentem, w przypadku wyrobów objętych tzw. zharmonizowaną specyfikacją techniczną, ich producenci mają obowiązek zadeklarowania ich wartości użytkowych i umieszczania na nich oznakowania CE. W przypadku braku takich norm, państwa członkowskie mają w tym zakresie swobodę działania.
Obowiązujące w Polsce przepisy przewidują, że wyroby budowlane podlegają oznakowaniu znakiem budowlanym. Ustawa określa nowe zasady takiego znakowania. W przypadku regionalnych wyrobów budowlanych, czyli wytwarzanych tradycyjnie, na określonym terenie, ma obowiązywać procedura uproszczona; producenci mają deklarować ich właściwości użytkowe na podstawie Polskiej Normy lub krajowej oceny technicznej. Sposób znakowania wyrobów budowlanych oraz zakres informacji towarzyszących znakowi określi w rozporządzeniu minister właściwy do spraw budownictwa.
W nowelizacji znalazły się także m.in. zasady i procedury wydawania, zmiany, przedłużenia terminu ważności oraz uchylania krajowych ocen technicznych oraz wyznaczania jednostek upoważnionych do ich wydawania. W ustawie zostały ponadto szczegółowo określone obowiązki producentów, ich przedstawicieli, importerów i sprzedawców w zakresie wyrobów budowlanych znakowanych znakiem budowlanym.
Z kolei Główny Urząd Nadzoru Budowlanego będzie mógł publikować wyniki badań materiałów budowlanych, co umożliwi klientom dokonywanie bardziej świadomych wyborów przy ich zakupie.
Nowelizacja zostanie teraz przekazana do Senatu.

GUS będzie publikować kwartalne wskaźniki zmian cen nieruchomości

Wynika to z nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, którą uchwalił Sejm. Wskaźniki będą ogłaszane odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą. Opracowywane będą dla nieruchomości sklasyfikowanych w rejestrze cen i wartości nieruchomości, z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków.
Nowe rozwiązania mają poprawić efektywność zarządzania i gospodarowania mieniem publicznym przez dostarczanie wiarygodnych informacji o dynamice zmian cen nieruchomości. W konsekwencji waloryzacja zobowiązań i należności obywateli (np. w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości albo zbycia przed upływem karencji lokali mieszkalnych nabytych od gminy z bonifikatą) obliczana będzie na podstawie wskaźników zmian cen nieruchomości. Oznacza to, że będzie ona powiązana bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji, jak obecnie.
Wskaźniki zmian cen nieruchomości posłużą także do monitorowania kondycji rynku nieruchomości, w szczególności nieruchomości mieszkalnych, jak również pozwolą uczestnikom tego rynku na podejmowanie decyzji gospodarczych w oparciu o wiarygodne informacje. Ponadto zmiany dotyczą wyciągów z opinii o wartości nieruchomości (operatów szacunkowych), które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom prowadzącym kataster nieruchomości (starostwom powiatowym). Wyciągi z operatów szacunkowych mają być obowiązkowo przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP według określonego wzoru. Dodatkowo z 3 do 2 miesięcy skrócono termin na przekazanie tych wyciągów.
Zmiany te powinny przyczynić się do bardziej efektywnego pozyskiwania danych o rynku nieruchomości, a w konsekwencji mają służyć wszystkim jego uczestnikom.
Następnie nowelizacja trafi do Senatu.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...