Ładowarki emu.energy

Agrobex buduje dom dla żyraf

Już niedługo na terenie poznańskiego ogrodu zoologicznego powstanie nowy wybieg dla nosorożców i żyraf wraz z budynkiem wyposażonym w pomieszczenia dydaktyczne, umożliwiającym oglądanie zwierząt również zimą. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą robót budowlanych – firmą Agrobex. Inwestycja zostanie ukończona w listopadzie 2020 roku, a jej koszt to ponad 12 mln zł.

– To kolejne przedsięwzięcie w Nowym Zoo, które z jednej strony stworzy optymalne warunki dla przebywających w naszym ogrodzie zwierząt, z drugiej zaś – pozwoli wszystkim odwiedzającym na bezpieczny i bliski kontakt z nimi przez cały rok – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Do przetargu zgłosiło się 6 firm. Wygrała w nim poznańska spółka Agrobex. – Jej oferta była najkorzystniejsza i nieznacznie przekroczyła 12 mln zł brutto – mówi Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Firma zadeklarowała, że skróci realizację robót, zaplanowaną przez nas w ogłoszeniu przetargowym na 420 dni, o 1,5 miesiąca. Oznacza to, że roboty budowlane zakończą się na początku listopada 2020 roku. Później zostaną już tylko odbiory robót budowlanych i zwierzęta będą mogły wprowadzić się do nowego obiektu, a zaraz potem przyjąć pierwszych gości – dodaje.

Cała inwestycja, zlokalizowana w pobliżu jednej z najnowocześniejszych słoniarni w Europie, zajmie niemal 18,5 tys. metrów kwadratowych, z czego 13,5 tys. stanowić będą wybiegi zewnętrzne. Dzięki ich dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia. – Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy – żyrafy Rothschilda – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO.

Od strony południowej wybiegi będą ograniczone stawami i strumieniem Kaczeniec, a od północy drogą wewnętrzną ZOO.

W ramach realizowanej inwestycji wykonany zostanie dwukondygnacyjny budynek wyposażony w salę dydaktyczną, umożliwiający oglądanie zwierząt zimą. Przestrzeń zostanie podzielona na wybiegi wewnętrzne oraz przestrzeń dla zwiedzających. Na elewacji frontowej gmachu powstanie duża, szklana fasada. Zwiedzającym udostępniony zostanie fragment parteru budynku z pomieszczeniami sanitarnymi, które będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na tej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne. Na pierwszym piętrze z kolei zlokalizowana zostanie antresola oraz sala projekcyjna – dodaje Bartosz Guss.

W budynku znajdą się również zaplecza magazynowe i techniczne. Przed wejściem będzie niewielki, utwardzony plac z ławkami. Po stronie zachodniej budynku widoczny będzie wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej dla nosorożców.

x

Zobasz także

Na kawę do Starego Portu

Punkt gastronomiczny dostępny dla wszystkich poznaniaków oraz prysznice i pralnia dla żeglarzy – to wszystko ...

„KONSTYTUCJA” już jest

W weekend na ścianie budynku przy ulicy 27 Grudnia w centrum Poznania wymalowano mural KONSTYTUCJA. ...

Salon Fielmanna na św. Marcinie

Marka Fielmann otworzyła ponownie swój flagowy salon w Poznaniu przy ul. Święty Marcin 69. Lokal ...

W rocznicę „PeWuKi”

W piątek 11 października o godz. 19 w pawilonie nr 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie ...

Będzie Kładka Piastowska

Miasto planuje kolejną przeprawę pieszo-rowerową przez Wartę. Tym razem połączone zostaną Rataje z Wildą, na ...