Finansowanie pomostowe

Ambasador Irlandii u marszałka

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się spotkanie Jej Ekscelencji Emer O’Connell, Ambasador Republiki Irlandii w RP z Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Była to pierwsza wizyta Pani Ambasador w Wielkopolsce – J.E. złożyła listy uwierzytelniające w sierpniu 2018 roku.

Z uwagi na wyjątkowy moment wizyty, przypadający tuż po wyborach samorządowych, Wicemarszałek rozpoczął rozmowy od przybliżenia sytuacji politycznej w Sejmiku Województwa. Następnie odwołał się do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podkreślając, że Wielkopolska musiała poczekać na tę chwilę dłużej, odzyskując wolność dopiero w konsekwencji zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przy tej okazji Wicemarszałek zaprosił Panią Ambasador na obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego zarówno w Poznaniu jak i w Warszawie. W odpowiedzi Ambasador wyraziła zainteresowanie udziałem w uroczystościach, zwłaszcza planowanych 28 grudnia w stolicy.

W dalszej części spotkania Wicemarszałek Jankowiak nakreślił wyzwania, przed którymi stoi samorząd województwa u progu nowej kadencji, w szczególności wskazując na zagrożenie dla gospodarki w regionie, którym staje się coraz bardziej odczuwalny brak wykwalifikowanych pracowników w wielu sektorach, a zwłaszcza w branży budowlanej (infrastrukturalnej). Pani Ambasador przyznała, że Irlandia stoi przed podobnym wyzwaniem i w związku z tym powstaje płaszczyzna do wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Jej Ekscelencja odniosła się również do wcześniejszych punktów swojej wizyty w naszym regionie, w tym przede wszystkim do spotkania z Polakami, którzy wrócili z Irlandii do Wielkopolski, ale wciąż utrzymują silne więzi z Zieloną Wyspą, co z pewnością przekłada się na intensyfikację dwustronnych kontaktów. Duże znaczenie mają tutaj ułatwienia takie jak stałe połączenie lotnicze między Poznaniem a Dublinem.

Ponadto silna obecność Irlandii w Wielkopolsce wynika z wyjątkowej aktywności Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu oraz Fundacji Kultury Irlandzkiej. Jak podkreślił obecny na spotkaniu Wicekonsul Krzysztof Schramm, konsulat istnieje od 2000 roku i zrealizował wiele przedsięwzięć. Obecnie są to dwa projekty edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych (projekt „Irlandia w szkole”) oraz przedszkoli (projekt „Z Seanem przez świat”). Wicekonsul podziękował przy tej okazji za wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w rozpowszechnieniu informacji na temat tych projektów, dzięki któremu do inicjatyw dołączyło 50 nowych szkół i 30 przedszkoli z regionu. Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz Konsulat Honorowy zaangażowały się również w projekt ERASMUS+ „Zawodowcy Południowej Wielkopolski otwarci na standardy europejskie” realizowany przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu w partnerstwie ze szkołami z subregionu. W ramach projektu 50 uczniów oraz 6 opiekunów wyjedzie w przyszłym roku na praktyki i staże do irlandzkiego Cork. Uczestnicy spotkania stwierdzili zgodnie, że współpraca w obszarze edukacji zapowiada się obiecująco i z pewnością będzie kontynuowana.

x

Zobasz także

20 milionów dla Leszna

Miasto Leszno otrzyma ponad 20 mln zł środków unijnych będących w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego ...

Obwodnica Gostynia ruszyła

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak odwiedził plac budowy obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. W ...

Elfy „Andrut” i „Calisia”

Przejazd specjalnego pociągu EN76 ELF w relacji Poznań Gł. – Kalisz – Poznań Gł. zgromadził ...

Dni Otwarte Funduszy UE

Władze Ostrowa zapraszają do udziału w VI edycji ogólnopolskiej akcji promocyjnej Dni Otwarte Funduszy Europejskich, ...

Składowisko śmieci w Pile?

Czy w Pile powstanie składowisko śmieci wraz z linią do ich przetwarzania? Aż kilkadziesiąt tysięcy ...