Ukraina

Ambitne plany deweloperów

W 2014 r. deweloperzy rozpoczęli 69,7 tys. mieszkań, o 35,8 proc. więcej niż rok temu. Statystyki pozwoleń na budowę (wzrost ich liczby o prawie 40 proc.) sugerują, że na kolejne kwartały firmy budujące mieszkania również spoglądają z optymizmem. W grudniu ubiegłego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 5400 mieszkań, w porównaniu do bardzo słabego grudnia 2013 r. oznacza to wzrost o 76,6 proc. Ale grudniowy wynik to nie wyjątek, cały rok był dla branży deweloperskiej bardzo dobry. W ciągu 12 miesięcy firmy budujące mieszkania na sprzedaż rozpoczęły 69.723 budowy, o 35,8 proc. więcej niż przed rokiem. Tak dużo nie budowano od wiosny 2012 r., ale wówczas było to związane z wejściem w życie ustawy deweloperskiej.

Aktywność deweloperów w okresie styczeń 2014 – grudzień 2014 r.

Ĺšródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Jeszcze większy wzrost zanotowali deweloperzy jeśli chodzi o uzyskiwane w urzędach pozwolenia na budowę. W całym roku było ich łącznie 77.489 szt., o 38,3 proc. więcej niż w 2013 r. To wyraźny znak, że firmy mają ambitne plany na kolejne kwartały i wierzą, że dobra koniunktura na rynku będzie dalej trwać i to mimo zaostrzenia polityki kredytowej spowodowanego wzrostem wymaganego wkładu własnego z 5 do 10 proc. W samym grudniu pozwoleń było 6.708, co oznacza wzrost o 12,4 proc. w relacji do grudnia poprzedniego roku i o 13,9 proc. w stosunku do listopada 2014 r.
Zakończony niedawno 2014 rok był za to stabilny jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. W całym roku deweloperzy oddali 58.882 mieszkania, o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem, aczkolwiek grudzień był dla nich pod tym względem słabszy. W miesiącu tym na rynek trafiło od deweloperów 6.489 lokali, co w relacji do listopada oznacza spadek o 9,5 proc.
Optymizm deweloperów widoczny w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego jest widoczny także w wynikach firm notowanych na giełdach oraz w raportach firm badawczych. Według REAS sprzedaż deweloperów na sześciu największych rynkach była najwyższa w historii i wyniosła 43 tys. mieszkań. Stoją za nim m.in. wprowadzenie programu wsparcia kupujących swoją pierwszą nieruchomość Mieszkanie dla Młodych, rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce i spadająca atrakcyjność bezpiecznych sposobów na lokowanie pieniędzy (lokaty, obligacje).
Nadchodzące miesiące mogą za to być trochę słabsze jeśli chodzi o sprzedaż, a to w związku z początkiem obowiązywania wyższego wkładu własnego od 1 stycznia 2015 r. Część klientów kupiła mieszkanie wcześniej (by zrobić to na starych zasadach), to może doprowadzić do czasowego (trwającego np. kilka miesięcy) spadku popytu.

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...