Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Andersia Business Centre ukończona

Prace budowlane Andersia Business Centre (ABC), wspólnego przedsięwzięcia Von der Heyden Group i Miasta Poznań zostały zakończone zgodnie z planem. W październiku 2012 r. inwestor odebrał plac budowy od generalnego wykonawcy – Porr (Polska) SA z ukończonym wysokiej klasy A budynkiem o łączonej funkcji biurowej oraz handlowej. Z Andersia Business Centre – po zrealizowanych wcześniej projektach: Andersii Tower oraz Poznańskim Centrum Finansowym – plac Andersa stał się prawdziwym centrum biznesu w Poznaniu, przyciągającym uznanych na rynku najemców, jak np.: Bank Zachodni WBK, Polkomtel, Franklin Templeton, Ernst&Young, IKB Leasing oraz wielu innych.
Obecnie Andersia Business Centre jest w trakcie negocjowania kilku znaczących umów najmu i jak informuje właściciel niedawno została podpisana długoterminowa umowa najmu na około 800 m kw. z PricewaterhouseCoopers – jedną z wiodących globalnych firm doradczych z „Wielkiej Czwórki”. Firma Knight Frank działała jako doradca przy tej transakcji.
Sven von der Heyden, właściciel Von der Heyden Group, powiedział:
– Cieszę się, że powtórzyliśmy wielki sukces PFC i Andersii Tower i wygląda na to, że Andersia Business Centre potwierdziła, że udało się już po raz trzeci, choć tym razem w dużo bardziej wymagających warunkach rynkowych. Chciałbym podziękować firmie PricewaterhouseCoopers za to, że ponownie obdarzyła nas zaufaniem i życzymy jej, aby w swoim nowym biurze w ABC czuła się jak w domu – podobnie jak w pierwszym zrealizowanym przez VDHG projekcie biurowym w Warszawie w 1997 r. Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować i złożyć wyrazy uznania wszystkim naszym partnerom zaangażowanym w projekt: architektom – Pani Ewie i Stanisławowi Sipińskim, generalnemu wykonawcy – Porr (Polska), kierownikowi projektu – firmie Probuild, Bankowi Zachodniemu WBK, naszym doradcom firmie Knight Frank, oraz całemu zespołowi za włożony wysiłek w realizację tego marzenia. Jesteśmy przekonani, że ABC nie jest naszym ostatnim słowem przy placu Andersa w Poznaniu, ponieważ w planach mamy jeszcze jeden projekt w tej lokalizacji.
Z kolei Adam Trybusz, prezes zarządu Andersia Business Centre i dyrektor zarządzający Von der Heyden Group w Poznaniu, stwierdził:
– Średnio co pięć lat na placu Andersa przybywa kolejny obiekt, każdy jest inny i każdy jest kodem swoich czasów, każdy jest też swoistym wyzwaniem, ryzykiem trudnym do podjęcia, ale dającym niebywałą satysfakcję kiedy staje się faktem i powala na kolana wszelkie przeciwności losu i malkontenctwa. Jest ogromną radością wielu ludzi. Jest też przykładem wielkiego zaufania wzajemnego. Wierzymy, że dzięki współpracy z Miastem Poznań, dzięki zaufaniu, jakim zostaliśmy obdarzeni, potwierdzonym w projekcie ABC zaufaniu banku finansującego BZ WBK SA – lidera w finansowaniu projektów rynku nieruchomości – za kilka lat powstanie kolejny budynek, a wraz z nim wspólnie będziemy budować i pielęgnować markę miasta. Poznań Miasto Know How, to bowiem nie certyfikat ISO Urzędu Miasta, to nasze mieszkańców miasta, biznesu i nauki ID, to też zobowiązanie nas wszystkich. Powinno nas cieszyć to co osiągnęliśmy, ale nigdy nie powinno nas to usypiać, a Poznań wymaga dzisiaj przebudzenia z historycznego stanu dobrego samopoczucia.
Wartość inwestycji ABC to 33 mln euro, powierzchnia użytkowa – 14.000 m kw., powierzchnia wynajmowalna: wysokiej klasy powierzchnia biurowa w 5-kondygnacyjnym budynku (całość 11.200 m kw., 2.800 m kw. na każdym piętrze); parter – nowoczesna powierzchnia handlowa (2.300 m kw.). Dwupoziomowy garaż podziemny: 140 miejsc parkingowych.

Projekt ABC

Andersia Business Centre jest wspólnym przedsięwzięciem Von der Heyden Group i Miasta Poznań, zlokalizowanym w samym centrum Poznania. ABC stanowi trzeci etap zagospodarowania placu Andersa. Realizacja projektu ABC jest prowadzona przez spółkę celową Andersia Business Centre.
Pierwszy etap zabudowy, Poznańskie Centrum Finansowe (I nagroda w konkursie „Najbardziej Inteligentny Budynek Roku 2001”), jak również drugi etap, Andersia Tower (nagroda I stopnia „Budowa Roku 2007”), to również projekty zrealizowane przez Von der Heyden Group. Budynek Poznańskiego Centrum Finansowego został sprzedany w grudniu 2004 r. Funduszowi AIB Polonia Property Fund S.a.r.l. Budynek Andersia Tower został sprzedany w styczniu 2008 r. Funduszowi DEKA Immobilien.
Budowa Andersia Business Centre zakończyła się w październiku 2012 roku. ABC to nowoczesny kompleks biurowy z pięcioma kondygnacjami nadziemnymi i dwiema podziemnymi (140 miejsc parkingowych) o powierzchni użytkowej około 14.000 m kw. Obiekt jest zlokalizowany przy ul. Królowej Jadwigi, w sąsiedztwie Starego Rynku, Starego Browaru oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Budynek ABC został zaprojektowany w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, gdzie powstały również poprzednie dwie fazy zagospodarowania placu Andersa.
Obecnie Andersia Business Centre jest w trakcie procedury nadawania certyfikatu LEED dla budynków zrównoważonych. Najemcy skorzystają m.in. z wysokowydajnych technologii pozwalających na ograniczenie zużycia energii i wody oraz zastosowanych w budynku zdrowych materiałów wykończeniowych.

Lokalizacja i dostępność ABC

Budynek ABC zamyka kompozycję przestrzenną placu Andersa razem z planowanymi dwoma budynkami mającymi w przyszłości powstać na lewo od ABC. Uzupełnią one harmonijnie przestrzeń pomiędzy hotelem Nowotel a ABC i Andersią Tower. Nowoczesny budynek ABC tworzy reprezentacyjną pierzeję przy ul. Królowej Jadwigi. Dodatkowo, pomiędzy Andersią Tower a ABC powstał nowoczesny pasaż miejski, oświetlony i zagospodarowany, tworzący przejście między budynkami do nowo powstałego wewnętrznego placu pomiędzy Andersią Tower a ABC.
Razem z sąsiadującym Starym Browarem powstaje tętniące życiem swoiste centrum biurowo-hotelowo-handlowe w Poznaniu. Plac Andersa stanowi zakończenie osi kulturalno-rozrywkowo-handlowej biegnącej wzdłuż Starego Rynku i ulicy Półwiejskiej. ABC jako budynek biurowy z powierzchnią handlową, łącznie z okolicznymi obiektami tworzy wyjątkowo atrakcyjny obszar centrotwórczy.

x

Zobasz także

Zamiast pałacu – hotel

Hotel, restauracja, tapas bar w stylu hiszpańskim i wina z całego świata. To wszystko ma ...

Czy zabraknie magazynów

Od początku lipca do końca września 2019 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce zwiększyły ...

Największy hotel Trójmiasta

Położony w historycznej części miasta, Radisson Hotel & Suites, Gdańsk, z ofertą ponad 340 pokoi ...

A jednak Andersia Silver?

Przy okazji 30-lecia Von der Heyden Group, firma zdradziła plany na przyszłość – podał epoznan.pl. ...

SPAR za Piotra i Pawła

SPAR sfinalizował umowę przejęcia Grupy Piotr i Paweł. Transakcja ta oznacza realizację planu inwestycyjnego oraz ...