Finansowanie pomostowe

Archeolodzy w parku Kosynierów

Rozpoczęły się badania archeologiczne w parku Kosynierów przy os. Pod Lipami, u zbiegu ul. Słowiańskiej i Naramowickiej. To rejon pętli Wilczak, z której poprowadzona będzie nowa trasa tramwajowa aż do ul. Błażeja na Naramowicach. Archeolodzy pojawili się w parku przed pracami budowlanymi, bo to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Istniał on od 1899 roku do końca drugiej wojny światowej, a należał do gminy ewangelickiej św. Krzyża. Na cmentarzu działała kaplica w stylu neoromańskim.

Park Kosynierów powstał w tym miejscu w latach 60. Wcześniej wywieziono pozostałości nagrobków i trumien, rozebrano też ostatnie fragmenty kaplicy i ogrodzenia cmentarnego. Archeolodzy spodziewają się, że na terenie badań mogą znaleźć kolejne fragmenty grobów czy szczątek ludzkich, które później przeanalizuje antropolog pod kątem płci i wieku. Zebrane szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu na Miłostowie, a ewentualne zabytkowe znaleziska przejdą wstępną konserwację.

W czasie badań archeologicznych sąsiednie ulice pozostają przejezdne, ale należy spodziewać się utrudnień w ruchu pieszym i rowerowym, jak zamkniętych alejek spacerowych i wydłużonego dojścia do przystanku autobusowego linii nr 234. W rejonie parku Kosynierów należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na bieżące oznakowanie.

Generalny wykonawca rozpoczął także wyburzenia budynków kolidujących z inwestycją, głównie w rejonie ul. Naramowickiej i Sarmackiej.

2 września tramwaje wróciły na rozbudowaną pętlę Wilczak. Działa tam nowe torowisko z siecią trakcyjną, perony, wiaty przystankowe, elementy małej architektury i systemu identyfikacji miejskiej. Pętla jest już przygotowana do połączenia z torowiskiem, którym na przełomie 2021 i 2022 roku pojedzie tramwaj z Wilczaka do ul. Błażeja. Najpóźniej wiosną 2022 r. nowa trasa tramwajowa z drogami w pełni będzie służyć poznaniakom.

Planowana trasa tramwajowa na Naramowice będzie miała ok. 3,3 km długości. Inwestycja obejmuje też budowę niemal 7,5 km dróg, łącznie z dojazdowymi i skrzyżowaniami. Odcinek od pętli Wilczak na północ Poznania, do ul. Błażeja, to pierwszy etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Następnym będzie trasa od Wilczaka wzdłuż ul. Szelągowskiej w stronę centrum miasta, do skrzyżowania ul. Garbary, Małe Garbary i Estkowskiego.

x

Zobasz także

Pomoc niepełnosprawnym

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznała się z prowadzonymi przez miasto działaniami na rzecz ...

Pętla Piątkowska od macochy?

Radny Krzysztof Rosenkiewicz zapytał w interpelacji o możliwość modernizacji przystanków tramwajowych na trasie do pętli ...

Skwer im. G. Labudy

Na razie to jeszcze projekt uchwały, aby skwer u zbiegu ulic Marcelińskiej i Rycerskiej nazwać ...

Centrum Smochowic inaczej

Rozpoczynają się prace związane z przebudową placu u zbiegu ulic Karlińskiej, Muszkowskiej, Lemierzyckiej i Sułowskiej ...

Laureaci „Dobrego remontu”

Kamienica u zbiegu ulic Wielkiej i Szewskiej zwyciężyła w konkursie „Dobry remont”. Drugie miejsce zajął ...