Ukraina

„Architectus civitatis nostrae”

Najlepsi przedsiębiorcy, którzy realizują swoje inwestycje w Poznaniu, zostaną docenieni. Ruszyły zgłoszenia do 2. edycji nagrody „Architectus civitatis nostrae”

– „Budowniczy naszego miasta”. To już druga edycja konkursu. Tym razem Kapituła nagrody nagrodzi dokonania inwestorów nie tylko w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego. Po raz pierwszy docenione zostaną inwestycje w obiekty usługowe oraz działania na terenach zdegradowanych. Chodzi o podkreślenie sprawności organizacyjnej, rzetelności wykonawców i otwartości na społeczne potrzeby inwestycji.

– Poznań to przede wszystkim mieszkańcy, którzy tworzą to miasto, mieszkają, pracują i spędzają tu wolny czas – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta. – Dlatego chcemy nagrodzić inwestorów podejmujących ryzyko inwestowania właśnie w Poznaniu, tworzących tu przyjazne osiedla mieszkaniowe, nowoczesne i ekologiczne budynki z miejscami pracy. Nagroda jest podziękowaniem za wprowadzanie zmian przyjaznych mieszkańcom, które zachęcają do zamieszkania właśnie tutaj. W tym roku chcemy wyróżnić również przedsiębiorców, którzy podjęli wyjątkowo wysokie ryzyko i zainwestowali w zmiany na terenach zdegradowanych i wymagających działań rewitalizacyjnych.

Nagroda przyznawana jest co dwa lata. W pierwszej edycji dostała ją spółka Ataner. Teraz ruszył nabór do drugiej edycji. Kandydatów (z uzasadnieniem) mogą zgłaszać przedsiębiorcy i ich organizacje, instytucje, fundacje i stowarzyszenia, organizacje społeczne i każdy mieszkaniec miasta.

Swoich kandydatów może też zgłosić Kapituła. W tegorocznej edycji na zaproszenie prezydenta Poznania tworzyć ją będą przedstawiciele rady miasta, architektów i firm deweloperskich, urbaniści, inżynierowie budownictwa, naukowcy z poznańskich uczelni i członkowie miejskich stowarzyszeń. Urząd miasta reprezentować będzie pełnomocniczka prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz architekt miasta.

Oceniając kandydatury Kapituła będzie brała pod uwagę m.in. zagospodarowanie terenu (w tym otwartość osiedla, komunikację i rozwiązania dla miejsc postojowych, zieleń, jakość miejsc wypoczynku i integracji społecznej, zastosowanie rozwiązań dla osób starszych i niepełnosprawnych), projekt architektoniczny, jakość wykonania, innowacyjność, estetykę, trwałość, aspekty energetyczne i ekologiczne, kwestie społeczne czy skalę inwestycji.

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie poznan.pl/architektura

Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...