Ładowarki emu.energy

Architektura a niepodległość

„Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku” – to temat najbliższego wykładu otwartego w ramach wieloletniego projektu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk „Poznański sposób na niepodległość”.

Wykład odbędzie się 18 października (czwartek), o g. 18, w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. S. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu, a wygłosi go prof.. Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. Autor zajmuje się kulturą zamieszkiwania, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi, a także problematyką miejską – w tym poznańską. Prof. Korduba to stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, DAAD, Herzog-August Bibliothek w Wolfenbüttel, członek polskich i zagranicznych stowarzyszeń.

Jest autorem licznych artykułów i książek, w tym: „Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych” (Warszawa 2005), „Sołacz. Domy i ludzie” (Poznań 2009, 2012), „Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską]. Przygotował m.in. międzynarodową wystawę oraz publikację Ernst Stewner – niemiecki fotograf Polski/Ernst Stewner – ein deutscher Fotograf in Polen, Marburg 2014 [wraz z D. Poppem].

Piotr Korduba zapowiada, że podczas wykładu spróbuje się zastanowić, jak wyglądał architektoniczny pejzaż Poznania około 1918 r. Z jakiego rodzaju spuścizną mieliśmy wówczas do czynienia, jakie rodziła ona problemy, a jakie przyniosła korzyści, jak determinowała urbanistyczno-architektoniczny rozwój miasta i w jakim kierunku on przebiegał. Naszego gościa interesować będą nie tylko konkretne realizacje, ich autorzy i funkcje, ale także społeczny odbiór i ideologiczny przekaz jaki niosły. Będzie zatem o architekturze jako komunikacie i istotnym dokumencie tego przełomowego czasu.

Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana „Poznań na początku XX wieku” i obejmująca ilustracje ukazujące architekturę Poznania w tym okresie. Zarówno na wykład, jak i wystawę – wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wieloletnim projektem „Poznański sposób na niepodległość” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

x

Zobasz także

Rowery czwartej generacji

Na 21 marca planowane jest uruchomienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego czwartej generacji (PRM 4G). Trwają ...

Miejski Dworzec PKS

Radni miejscy zdecydowali o podziale spółki PKS Poznań S.A. Wydzielona część jej majątku – lokal ...

Golden Marketing Conference

W dniach od 19 do 20 marca na uczestników Golden Marketing Conference czeka ponad dwadzieścia ...

Strategia Polskich Mebli

Podczas największych targów meblowych w Polsce przedstawiono strategię marki dla polskiej branży meblarskiej, która ma ...

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu ...