Ukraina

AWF planuje nową, szklaną halę

Poznańska Akademia Wychowania Fizycznego planuje budowę hali sportowej z pomieszczeniami dydaktycznymi, która ma stanąć z tyłu głównego budynku uczelni przy ul. Królowej Jadwigi. Teren, na którym ma stanąć hala sąsiaduje od zachodu z osiedlem budynków wielorodzinnych, od południa ze stadionem sportowym. Na terenie działki od strony północnej projektowana hala sąsiadować będzie z będącym w trakcie budowy obiektem dydaktycznym, zaś od wschodu z istniejącym stadionem lekkoatletycznym. Obiekt hali sportowej znajdzie się w południowo-zachodniej części działki.
– Ideą przestrzenną dla nowo projektowanej struktury było poszanowanie zastanej sytuacji terenu poprzez oszczędne operowanie formą wyrazu i nawiązanie jej do mocnej kubatury głównego budynku AWF-u. Bryła budynku została oparta o układ komunikacji zapoczątkowany przez budynek dydaktyczny autorstwa pracowni ARPA architekta Jerzego Gurawskiego, prostopadły do budynku architekta Marka Leykama i ulicy Królowej Jadwigi. Przestrzenne założenie projektowe to dążenie, pomimo obszernego i zróżnicowanego programu użytkowego, do respektowania owego układu komunikacji przy jednoczesnym zaakcentowaniu formalnym zakończenia kampusu – opisują projektanci Paweł Świerkowski i Bartosz Dawid Jarosz z Biura Projektów Neostudio Architekci.
Idea formalna opiera się na świetle (jego wszechobecności poprzez całodobowe, zmienne warunki oświetleniowe) oraz jasności założenia, nawiązując do jasnej, szlachetnej strony sportu i rywalizacji sportowej. Zdaniem projektantów uzyskano w efekcie mocną w wyrazie, charakterystyczną zabudowę.
Budynek zaprojektowano jako czterokondygacyjną, prostopadłościenną bryłą o wysokości 14,5 m, a w centralnej, głównej części hali – jednokondygnacyjną. W strefie wejściowej, na poziomie parteru, zlokalizowano hol z szatnią, portiernią i zespołem komunikacji pionowej. Znajduje się tam również zespół sanitariatów ogólnodostępnych.

Na osi wejścia, za holem wejściowym znajduje się główna przestrzeń budynku – wielofunkcyjna sala sportowa o wysokości 12 metrów. Zawiera ona pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej. Cała wschodnia ściana stanowi doświetlenie boiska poprzez system profili szklanych o różnym stopniu przejrzystości. Na zachodniej krawędzi boiska umiejscowiono system rozsuwanych trybun dla publiczności, na których może zasiąść 200 osób. Za trybunami mieści się zespół szatniowy z wejściami z komunikacji głównej i wyjściami bezpośrednio na boisko. Część północno-wschodnią parteru stanowią magazyn koszy i boksy magazynowe dostępne z hali oraz magazyn gospodarczy, dostępny także z zewnątrz (ze strefy wejścia). Przy krawędzi wschodniej zaprojektowano też pokoje dla instruktorów i kierownika sali.
Poziom piwnicy zaplanowano jako dostępny zarówno z boiska jak i z drogi dojazdowej od ulicy Olimpijskiej. Ten ciąg komunikacyjny został przekryty, założenie to pełni rolę analogiczną do zastosowanego rozwiązania w sąsiednim budynku dydaktycznym. Na poziomie piwnicy zlokalizowano dodatkowe zespoły szatniowe, pomieszczenie na wózki i zespół socjalny pracowników obsługi. Umieszczono tam także duży magazyn gospodarczy, dostępny bezpośrednio z tunelu prowadzącego na boisko oraz pomieszczenie przyłączy.
Poziom I piętra to dwa zespoły funkcjonalne: zespół sal seminaryjnych, laboratorium i siłowni oraz zespół pokoi pracowników dydaktycznych, ulokowanych przy zachodniej ścianie budynku. Ciąg komunikacyjny, umiejscowiony przy przestrzeni sali umożliwia kontakt wzrokowy z ćwiczącymi.
Drugie piętro to duża przestrzeń otwarta, ale zadaszona – taras umożliwiający obserwację rozgrywek na pobliskim boisku. Sąsiaduje z nim zespół pomieszczeń zaplecza dla kateringu oraz zespół sanitariatów. Część zachodnią stanowią pomieszczenia techniczne – wentylatorownie itp. Całość obiektu obsługują trzy klatki schodowe oraz winda towarowo-osobowa.
Elewacja budynku oparta jest na systemie profili szklanych Lamberts Linit o wysokości całej kondygnacji. Przejrzystość obszarów elewacji różni się w zależności od zapotrzebowania na światło. Na obszarze bezpośrednio nad powierzchnią boiska od strony wschodniej zaprojektowano profil Clarissimo jako najbardziej przejrzysty, w celu zapewnienia ćwiczącym kontaktu wzrokowego z boiskiem zewnętrznym. Na wysokości I i II piętra przejrzystość się zmniejsza, aby zapewnić ochronę przed nadmiernym lśnieniem posadzki.
Założenie obejmuje powierzchnię 5473 m kw. Powierzchnia zabudowy to 2098 m kw., powierzchnia użytkowa – 2989,39 m kw., kubatura budynku – 39.860 m sześc. Powierzchnia ciągów pieszo-jezdnych zajmie 1186,78 m kw., parkingów – 260,21 m kw., terenów zielonych – 809,26 m kw.
Dojście do nowego obiektu zaprojektowano jako kontynuację ciągu pieszego, biegnącego od strony ulicy Królowej Jadwigi na poziomie parteru oraz jako dodatkowe z poziomu boiska na kondygnacji piwnicy, przebiegające pod dojściem głównym. Dojazd do budynku projektuje się z chłonnego podłoża w postaci bruku (kostka granitowa) z kierunków: zachodniego (od strony osiedla wielorodzinnego) oraz wschodniego (jako kontynuację istniejącego wjazdu na teren AWF-u od strony Drogi Dębińskiej).
Dojazd zaprojektowano jako przejazd biegnący przy południowo-zachodniej granicy działki i wykorzystany częściowo jako droga pożarowa z nawrotką. Przekrycie tunelu na poziomie piwnicy (boiska) zaplanowano jako komunikacja piesza użytkowników korzystających z boiska oraz jako strefa dostaw samochodami dostawczymi z drogi dojazdowej na poziom magazynów na poziomie piwnicy. Od strony południowej zaprojektowano także nowy parking z 12 miejscami postojowymi.
Choć nowa hala AWF-owi jest niezwykle potrzebna, na razie nie wiadomo kiedy można będzie rozpocząć jej budowie. Uczelnia nie ma bowiem jeszcze zapewnionego finansowania jej. Koszt budowy szacowany jest na 15 mln zł. Uczelnia zabiega o pieniądze w Ministerstwie Sportu oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak informuje Mariola Dymarczyk, rzecznik prasowy AWF, ma się to rozstrzygnąć niebawem.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...