Ukraina

Bałtyk na półmetku

Biurowiec Bałtyk – integralna część konceptu Roosevelta 22 osiągnął już ponad połowę swojej docelowej wysokości. Ukończonych zostało już 10 kondygnacji, które znajdują się na wysokości ok. 40 metrów 16-piętrowego wieżowca. Powstający w centrum Poznania budynek będzie mieścił w swoim wnętrzu nie tylko biura, ale także restauracje, kawiarnie, klub muzyczny i centrum fitnessu. Korzystanie z zaprojektowanego przez holenderską pracownię MVRDV biurowca ułatwi specjalnie zaprojektowana aplikacja. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku.

80 proc. materiałów do budowy biurowca zużytych

Dotychczas wykorzystano już 80 proc. materiałów przewidzianych na zbudowanie Bałtyku w stanie surowym. Najwięcej betonu i stali zbrojeniowej zużyto na podziemne kondygnacje oraz pierwsze cztery piętra. Od szóstej kondygnacji powierzchnia stropów maleje kaskadowo – powierzchnia podłogi ostatniego piętra będzie stanowić zaledwie 25 proc. największego.
Największym wyzwaniem dla wykonawców budynku staje się teraz jego wzrastająca wysokość. Do ochrony pracowników budowy i przechodniów wykorzystane zostaje coraz więcej zabezpieczeń m.in. barierki ochronne, daszki i specjalne siatki.

Bałtyk – przestrzeń nie tylko dla biznesu

Jako część Roosevelta 22, Bałtyk będzie miejscem tętniącym życiem, w którym biznes zostanie połączony z designem i kreatywną rozrywką. Pomiędzy biurowcem zaprojektowanym przez holenderską pracownię MVRDV specjalizującą się w tzw. multifunctional buildings, a zabytkowym budynkiem XIX-wiecznej Concordii Design powstanie Podwórko. Będzie sercem nowego konceptu, w którym czas będą mogli spędzić nie tylko pracownicy biurowca, ale także goście i mieszkańcy Poznania.
– Bałtyk to nasza flagowa inwestycja, o której biznesowy sukces jestem absolutnie spokojny. Komercjalizacja przestrzeni Bałtyku postępuje bardzo szybko. Aktualnie zarezerwowano ponad 40 procent powierzchni. Duże zainteresowanie zaprocentowało podpisaniem kolejnych umów. To atrakcyjna przestrzeń nie tylko ze względu na usytuowanie budynku w samym centrum miasta. Bałtyk wraz z Concordią i Podwórkiem ma stać się inspirującym, miastotwórczym miejscem skupiającym wokół siebie ciekawe osobowości. Chciałbym, aby Bałtyk zachęcał by przyjść tu z komputerem i popracować, spotkać się prywatnie lub biznesowo, ale też dowiedzieć się co ciekawego dzieje się w mieście – mówi Michał Włodarczyk, partner Garvestu, który wraz z Grupą VOX jest inwestorem Bałtyku.
Jedno z pięter zajmie firma doradcza KPMG. Swoją siedzibę w Bałtyku będzie miał również zajmujący się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych Oxylion, a także związany z konsultingiem inżynierskim Grontmij prowadzący jednocześnie nadzór inwestycyjny Bałtyku.
Otwarta zostanie także popularna restauracja Bagels&Friends oraz duża, sieciowa kawiarnia. Najwyższe piętro ma zająć klub muzyczny z ogólnodostępnym tarasem pozwalającym na podziwianie rozległej panoramy Poznania, a dwie pierwsze kondygnacje – prestiżowa siłownia Fabryka Formy. Inwestor przewiduje, że do końca roku skomercjalizowane będzie 80 proc. powierzchni.
Poszukujemy lokali gastronomicznych z duszą, proponujących ciekawe koncepty, które stworzą oryginalne centrum będące uzupełnieniem dla podstawowej działalności najemców – dodaje Monika Tokarska, konsultantka PR.

Unikatowy obiekt

Inwestorzy podkreślają również unikatowość powstającego obiektu. Jego konstrukcja świetnie prezentuje się ze wszystkich stron. Jej lekkość zapewniają skośne elementy, podcięcia. Na obrzeżach wszystkich kondygnacji montowane są szklane stropy.
Oryginalna jest również fasada, będąca połączeniem szkła i betonu. Tafle szklane ustawione obok siebie utworzyłyby 11-kilometrowy mur. Uwagę zwracają także specjalnie prefabrykowane, zdobione i szlifowane elementy betonowe stanowiące oprawę dla tafli szklanych. Wszystkie prefabrykaty betonowe wytwarzane są przez POZBRUK. Firma z podpoznańskiej Soboty wraz z partnerem z Trójmiasta specjalnie w tym celu wybudowała w zakładzie nową halę produkującą prefabrykaty. Inwestor podkreśla osobiste zaangażowanie w ten proces właściciela POZBRUK-u Tomasza Nowickiego. Chwali także współpracę i sprawne wywiązywanie się z bardzo trudnego zadania przez wykonawcę PORR Polska.

Mobilna aplikacja dla Bałtyku

Budynek, który wyrósł już do połowy wysokości wzbudza zainteresowanie mieszkańców Poznania i potencjalnych najemców ze względu na swoją prestiżową lokalizację i odważny koncept architektoniczny. Aby ułatwić poruszanie się po multifunkcjonalnym Bałtyku, rozpoczęły się prace nad projektowaniem specjalnej aplikacji. Dzięki niej będzie można sprawdzić ile wolnych miejsc zostało na powiązanych z Roosevelta 22 parkingach, pracownicy budynku jednym kliknięciem zawiadomią o usterkach i zlecą ich naprawę, a także zarezerwują stolik na lunch i spotkania biznesowe. Darmowe Wi-Fi umożliwi korzystanie z aplikacji gościom, którzy będą mogli sprawdzić kulturalną ofertę na dany dzień. Kolejne funkcje aplikacji są w opracowaniu – poszerzenie jej funkcjonalności będzie zależne od potrzeb kolejnych najemców.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...