Ukraina

Baptyści wygrali z rządem RP

W maju 1996 roku Kościół zwrócił się do Wojewody Wrocławskiego o przywrócenie własności nieruchomości – budynku

przejętego przez Państwo w okresie komunistycznym a należącego wcześniej do Kościoła. Wojewoda odmówił uzasadniając to niespełnieniem przez Kościół przesłanek przewidzianych w ustawie z dnia 30 czerwca 1995 roku o stosunku Państwa Polskiego do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczpospolitej Polskiej. Kościół wszczął dalsze postępowanie w wyniku którego w czerwcu 2007 roku Wojewoda

Dolnośląski odmówił zwrotu nieruchomości, którą to decyzję utrzymał w mocy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wrześniu 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zaś październiku 2009 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Kościoła.

W skardze do Trybunału Kościół podniósł zarzut naruszenia art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z uwagi na odmowę władz krajowych zwrotu nieruchomości, a także art. 6 ust. 1 Konwencji z uwagi na brak rzetelności postępowania oraz jego przewlekłość.

Oceniając zasadność skargi Trybunał odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 listopada 2005 roku wydanego w sprawie SK 25/02ze skargi Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gdańsku. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 roku o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz o zmianie niektórych ustaw jest zgodny z art. 2 i art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy zaskarżonego przepisu nastąpiła

zmiana art. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 1995 roku o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą Kościół Chrześcijan Baptystów i jego osoby prawne są następcami prawnymi jedynie tych zborów, organizacji i gmin baptystycznych, które działały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed 1 września 1939 roku. Regulacja ta zmieniła zatem krąg podmiotów, których następcą prawnym jest Kościół Chrześcijan Baptystów i jego osoby prawne, wyłączając z tego kręgu podmioty, które przed 1 września 1939 roku działały na terenach Ziem Zachodnich i Północnych, wchodzących wówczas w skład terytorium III Rzeszy Niemieckiej. Przedmiotowe przepisy były podstawą decyzji odmawiającej przywrócenie własności nieruchomości skarżącemu w niniejszej sprawie. W ocenie Trybunału w świetle ustaleń wynikających z powołanego wyroku, przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w brzmieniu pierwotnym, jak i po nowelizacji z dnia 26 czerwca 1997 roku nie dawały skarżącemu podstaw do przywrócenie własności nieruchomości. Nie miał on zatem istniejącego mienia jak również legitymowanego oczekiwania w rozumieniu art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji zatem jego przepisy nie znajdowały zastosowania w niniejszej sprawie. W konsekwencji skarga w tym zakresie została uznana na podstawie art. 35 ust. 3 Konwencji za niedopuszczalną.

W odniesieniu do zarzutu dotyczącego naruszenia art. 6 Konwencji Trybunał podzielił go jedynie częściowo. Nie przychylił się do twierdzeń skarżącego, ze postępowanie było nierzetelne z uwagi na zmianę ustawodawstwa w czasie jego trwania, co miałoby skutkować w ocenie skarżącego decyzją odmawiającą zwrotu nieruchomości, bowiem jak zauważył Trybunał pierwsza taka decyzja zapadła jeszcze przed nowelizacją ustawy. Za uzasadniony Trybunał uznał jedynie zarzut dotyczący przewlekłości postępowania.

Rząd nie przedstawił w tym zakresie stanowiska ograniczając się do wskazania, że rozpoznanie sprawy wymagało rozstrzygnięcia skomplikowanego zagadnienia prawnego. W konsekwencji Trybunał stwierdził w tym zakresie naruszenie art. 6 Konwencji.

Tytułem słusznego zadośćuczynienia Trybunał przyznał skarżącemu kwotę 5200 euro zaś tytułem zwrotu kosztów postępowania przed Trybunałem kwotę 1850 euro.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...