Bolechowo 750×200 – maj 2017

Będą nowe brzegi Warty

Zapowiedziane prace mają być prowadzone na odcinku śródmiejskim – od mostu Przemysła I do rozwidlenia Warty za mostem św. Rocha.

Obejmą one fragment długości 2,5 km i będą prowadzone po obu stronach rzeki. O pieniądze na remont kolejnego odcinka – do mostu kolejowego na Garbarach – miasto zamierza wystąpić do Ministerstwa Środowiska. Ponieważ betonowe umocnienia nad rzeką są własnością Skarbu Państwa. Warta i tereny nadrzeczne dzisiaj to zupełnie inne miejsce, niż cztery lata temu. Dlatego mieszkańcy tak chętnie spędzają tu czas. Rozbudowywana jest Wartostrada oraz inna infrastruktura niezbędna do rekreacji. A dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i oświetlenia jest coraz bezpieczniej. Poznaniaków przyciągają też organizowane tu wydarzenia kulturalne – wylicza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.  Miasto wróciło nad rzekę, ale to nie koniec naszych inwestycji. Rewaloryzacja brzegów Warty to kolejny krok – dodaje prezydent.

Umocnienia rzeki, które możemy oglądać do dziś zostały wykonane pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i są w fatalnym stanie – między innymi zagrażają bezpieczeństwu.  Betonowe elementy umocnień uległy znacznej korozji, odkrywając zbrojenia. W wielu miejscach występują spękania, wykruszenia i załamania. Stwarza to niebezpieczeństwo dla osób, przebywających nad rzeką – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Zniszczenia zabezpieczeń mogą też powodować zwiększenie erozji bocznej brzegów, co pogarsza warunki przepływu wód i stanowi zagrożenie dla przyległej infrastruktury. Planowana inwestycja pomoże zahamować postępującą degradację zabudowy brzegowej. Płyty betonowe zostaną zastąpione materiałem ekologicznym. To powrót do natury – dodaje.

Obecne umocnienia betonowe zostaną zastąpione koszami i materacami gabionowymi, które będą wypełnione kamieniem i wzmocnione drewnianą palisadą. Celem projektu jest zabezpieczenie brzegów rzeki przed erozją, która stwarza zagrożenie dla przyległej infrastruktury i pogarsza warunki przepływu wód wezbraniowych. Realizując inwestycje postawiono na rozwiązania proekologiczne. Wykorzystane zostaną materiały naturalne, tj. kamień i drewno. Z obecnego ekosystemu zostaną wyeliminowane płyty betonowe, które ograniczają wchłanianie wody do gruntu – tłumaczy Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Przedsięwzięcie, realizowane nad rzeką Wartą, obejmuje także remont istniejących schodów, tarasów i slipów, które stanowią niezbędną infrastrukturę brzegów rzeki w terenie zabudowanym. Projekt realizowany będzie w partnerstwie Miasta Poznania i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 30 mln zł, z czego 85 proc. (ponad 25,8 mln zł) to dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Pozostała część to wkład własny RZGW w Poznaniu (Wód Polskich) i Miasta Poznania – informują miejscy urzędnicy. Umowa o dofinansowanie ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prace mogłyby ruszyć w 2019 roku a planowane zakończenie inwestycji to 2020 lub 2021 rok.

Źródło: epoznan.pl

 

 

x

Zobasz także

Poznań na szlaku turystów

Poznań zajął piąte miejsce w konkursie European Best Destinations na najlepszy cel podróży w 2019 ...

Przystań w Starym Porcie

Miasto planuje przystań jachtową nad Wartą. Na razie Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały przetarg, który wyłoni ...

Odnowiona hala sportowa

Już od poniedziałku, 28 stycznia, uczniowie szkoły na poznańskim Łazarzu będą mogli korzystać ze zmodernizowanej ...

Rozbiórka na Wilczaku

Na pętli Wilczak kontynuowane są prace związane z budową linii tramwajowej do Naramowic. Trwa rozbiórka ...

Dobudowano 4. klasy

Dobiega końca rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 46 na Osiedlu Warszawskie-Pomet-Maltańskie. Trwa wyposażanie sal. Uroczyste otwarcie ...