Fotografia wnętrz

Będzie iluminacja na Święta

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle. Nie odbędzie się Betlejem Poznańskie czy Ice Festival. Mimo to klimat świąt będzie można poczuć w całym mieście. W niedzielę, 6 grudnia w stolicy Wielkopolski rozbłysną bowiem świąteczne iluminacje.
Światłami tradycyjnie udekorowane zostaną staromiejskie uliczki i Stary Rynek. Oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam także elementy zdobiące fontanny oraz figury przestrzenne. Iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających tam prac budowlanych przeniesiona została na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.

Piękne iluminacje zyska także Śródka, którą tradycyjnie już ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza, Rondo Kaponiera. Iluminacje zobaczymy także na zielonych rynkach w Poznaniu: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim i Bernardyńskim. Ozdoby pojawią się na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym, na al. Marcinkowskiego (Przy Podgórnej i placu Wolności), Moście Dworcowym oraz nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, na który zostanie również przesunięta postać świetego, stojąca w poprzednich latach na placu Adama Mickiewicza.

Na Starym Rynku stanie też choinka ze żłóbkiem. Z racji trwających badań archeologicznych wyprzedzających remont płyty rynku nie będzie ona zlokalizowana w tradycyjnym miejscu, przed Ratuszem, ale przy budynku Odwachu. Ze względów technicznych (brak możliwości bezpiecznego zamontowania drzewka w głębi nawierzchni) będzie to choinka sztuczna, za to pięknie oświetlona.

– Jeszcze w ubiegłym roku zakładaliśmy, że na tegoroczne święta przygotujemy całkiem nową iluminację świąteczną. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała jednak spore konsekwencje finansowe dla miasta, które wpłynęły na ograniczenie wydatków, które nie są niezbędne. Do takich należy oświetlenie świąteczne. By zapewnić odpowiedni nastrój w tym trudnym pandemicznym i jesiennym czasie poszukiwaliśmy rozwiązań najbardziej racjonalnych – biorąc pod uwagę dostępny budżet i osiągnięty efekt. Zdecydowaliśmy się więc na przedłużenie umowy z firmą ENEA Oświetlenie, która wykonała i wieszała ozdoby w minionych trzech latach – mówi Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Całkowity koszt iluminacji w sezonie 2020/2021 to nieco ponad 470 tys. zł

Źródło:poznan.pl

x

Zobasz także

Samorządy nie chcą veta rządu

Dwie organizacje skupiające samorządy – Związek Miast Polski oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – ...

Poznań podoba się w USA

Na stronie internetowej „European Best Destinations” opublikowano ranking najlepszych europejskich miejsc do odwiedzenia, zamieszkania i ...

Wolne moce spalarni

Poznańska spalarnia ma wolne moce przerobowe. Miasto, które jest właścicielem instalacji szuka dostawców odpadów zmieszanych. ...

Ciepło i prąd ze ścieków

Innowacyjna instalacja kogeneracyjna, połączona z pompą, odzyskującą ciepło ze ścieków, przyczyni się do zmniejszenia o ...

Nagroda Quadro dla „Żelazka”

W Poznaniu po raz 22. przyznano nagrodę im. Jana Baptysty Quadro. Statuetka trafiła do pracowni ...