Ukraina

Będzie pomnik B. Smolenia

Rada Miasta wyraziła zgodę na wybudowanie pomnika dla Bohdana Smolenia. Ten znany artysta kabaretowy zmarł w 2016 roku.

Za inicjatywą stoi stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu oraz Krzysztof Deszczyński – wieloletni przyjaciel Bohdana Smolenia. Pomnik ma stanąć na skwerku u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki, a przybierze formę kawiarnianego stolika, na jednym z krzeseł będzie siedział Bohdan Smoleń, a drugie będzie czekało na przechodniów. Już tydzień temu pisaliśmy, że projekt cieszy się poparciem włodarzy miasta, a dziś Rada Miasta dopełniła formalności i wyraziła zgodę na postawienie pomnika.

– Sesja Rady Miasta już się zakończyła, a radni niemal jednogłośnie byli za. Mówię niemal, bo decyzji nie poparł Przemysław Alexandrowicz z PiS, który argumentował, że władze miasta nie decydują się na postawienie Pomnika Wdzięczności, nie rozwiązują tej sprawy, a tutaj błyskawicznie podejmują decyzję – relacjonuje Krzysztof Czub, reporter telewizji WTK.

Teraz ruch należy do pomysłodawców, którzy muszą zebrać środki niezbędne na realizację pomnika. Nieoficjalnie mówi się, że pomnik powstanie w ciągu półtora roku, a jego odsłonięcie odbędzie się w dniu urodzin artysty.

Bohdan Smoleń w programie kabaretu Tey „Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey” w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, 1978 r., fot. Jerzy Nowakowski / cyryl.poznan.pl
Radni podczas dzisiejszej sesji przychylili się do pomysłu postawienie w Poznaniu pomnika dla Bohdana Smolenia. Uchwała wyrażająca zgodę na upamiętnienie tej postaci zostało przyjęta niemal jednogłośnie. Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, które zabiega o postawienie monumentu chce by stanął on na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w pobliżu Charlie Monroe Kino Malta. Zostanie zbudowany według projektu pt. „Aaa tam cicho być”, którego autorem jest Piotr Socha – zwycięzca konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret tej „Tey”, który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Z pewnością zapamiętany też zostanie jako listonosz Edzio w serialu komediowym „Świat według Kiepskich”. W ostatnich latach zajmował się działalnością społeczną. W roku 2007 r. założył fundację „Stworzenia Pana Smolenia” zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł w grudniu 2016 roku.

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...