W ubiegłym roku, po latach przerwy, do Poznania powróciła Parada Sobótkowa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po Warcie przepłynęła kolorowa parada łodzi i tratw. Równocześnie zainaugurowano Fyrtle Festiwal.
I w tym roku parada oraz festiwal miały się odbyć, ale okazuje się, że tak się nie stanie. O sprawie poinformowała w mediach społecznościowych Katarzyna Wala, inicjatorka parady. – Wczoraj miałam telefon z Gabinetu Prezydenta Poznania, który brzmiał mniej więcej tak: Pragniemy poinformować, że Festiwal Fyrtle się nie odbędzie a Parada Sobótkowa nie będzie realizowana w tym roku. Zakończyliśmy współpracę z osobą odpowiedzialną za wydarzenie i markę Poznań – opisuje. – Umowa na Paradę, jak mnie zapewniano wcześniej, była procedowana. Wprowadzono mnie w błąd. Przekładano termin jej podpisu. A mi włosy siwiały każdego dnia. Podobna sytuacja była rok temu. Jednocześnie dosyłałam kolejne dokumenty. Regulaminy, trasy, program. Przygotowywane zostały przez miasto grafiki, plakaty, promocja wydarzenia. W IKSIE pojawiła się zapowiedź Parady. Napisałam do Gabinetu Prezydenta prośbę o pisemne potwierdzenie telefonicznej rozmowy, ale odpowiedź do g. 10:00 nie nadeszła – zaznacza.
– Chciałabym wyprzedzić wszelkie insynuacje i plotki oraz zrzucanie winy na nieprawidłowości i niekompetencje pracowników niższego szczebla. Drogi Panie Dyrektorze Gabinetu Prezydenta to Pan odpowiada za przeszkolenie osób w Pana dziale, to Pan powinien czuwać nad wszystkim i zapobiegać błędom. A każdego petenta przeprowadzić bezpiecznie przez proces decyzyjny. Proszę wziąć odpowiedzialność za funkcje, które Pan pełni. W „dorosłym” świecie nie zrzucamy odpowiedzialności na innych, bierzemy problemy na klatę i NAPRAWIAMY BŁĘDY, szukamy przyczyn niepowodzeń, a nie ofiary, na które można zrzucić odpowiedzialność. A ich prochem upudrować sobie nos – pisze Wala.
– I jeszcze jedno Parada była świętem społecznego Poznania. To nie jest i nigdy nie było wydarzenie komercyjne. To pozorne jak się niektórym może wydawać „świętowanie” uruchamiało ważne procesy społeczne. Potrzebujemy rytuałów na poziomie lokalnym. Potrzebujemy wspólnoty. Potrzebujemy uczciwości i urzędów, które dostrzegają problemy i rozwiązują je a nie generują kolejne. Pragnę Pana poinformować, że przygotowania na poziomie organizacyjnym do Parady zaczęliśmy pół roku wcześniej. Dziękuję tym urzędnikom i wszystkim jednostkom miasta, które wychodziły naprzeciw i rozwiązywały piętrzące się problemy. Chciałabym was przeprosić drodzy społecznicy, radni, mieszkańcy. Dziękuję za wasze zaangażowanie i nadal wierze w społeczny poznański ferment. Kłaniam wam się nisko idealiści i społecznicy. Za każde wasze zaangażowanie w sprawy lokalne i Paradę dziękuję. Wiem, że zaczęliście już tworzyć wasze instalacje na Paradę. Napisze do was maila i zadzwonię i coś wymyślę, aby ta praca nie poszły na marne. Przepraszam artystów i teatry, które miały wystąpić na Paradzie. Mogę obiecać, że jeżeli tylko uda mi się pozyskać jakieś pieniądze zaproszę was w pierwszej kolejności o ile wyrazicie chęć. Drogie MIASTO POZNAŃ co się tutaj dzieje? – kończy.
Już wcześniej w środę pisaliśmy na epoznan.pl o zwolnieniu ze stanowiska pełnomocnika prezydenta ds. marki miasta Cezarego Tylińskiego. To on odpowiadał m.in. za markę Fyrtle, która promowała lokalne społeczności w Poznaniu.