Ukraina

Biurowiec obok Mebloteki

Stojąca u zbiegu ul. Bukowskiej z Bułgarską Mebloteka zostanie rozbudowana o budynek biurowy. Prace budowlane ruszą na wiosnę. Obiekt ma swoją historię. W latach 90. swój budynek handlowy wybudowała w tym miejscu firma Hydrokan-Winkiel. Po kilku latach zmienił on właściciela, a wraz z nim swe przeznaczenie oraz wystrój zewnętrzny i wewnętrzny. Przeprojektowano go do nowych funkcji. Wówczas to powstała Mebloteka – jeden z pierwszych w Poznaniu obiektów handlowo-wystawienniczych. W Meblotece są wystawiane meble najwyższej światowej klasy z prezentacją ich aranżacji we wnętrzach, a także możliwość ich nabycia.
Zanim nastąpił kryzys właściciel Mebloteki postanowił rozbudować ją w kierunku południowym – dołożyć skrzydło budynku, w którym znalazłoby się około 3 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Jednakże w efekcie aktualnej gry rynkowej, a przede wszystkim zmian preferencji osób zainteresowanych kupnem produktów wnętrzarskich z najwyższych półek stwierdzono, że rozbudowa powinna być przeznaczona na cele biurowe do wynajęcia.
Powstał projekt obiektu biurowego o trzech kondygnacjach przeznaczonych na ten cel wraz z parkingiem podziemnym pod całym obiektem.
– Zaprojektowaliśmy budynek o bardzo współczesnej, modernistycznej, silnie akcentowanej formie architektonicznej – mówi Stanisław Sipiński, autor projektu, który również projektował Meblotekę.

Budynek ma tak zwany akcent architektoniczny, czyli strefę wejściową od strony południowej. Za istniejącymi obecnie budynkami w przyszłości powstanie nowa ulica, z której również będzie do nich dojazd. Również rozbudowywany obiekt może być dostępny od strony ul. Bukowskiej i tej, która powstanie w przyszłości.
Nowy biurowiec będzie budynkiem klasy B z punktu widzenia lokalizacji, gdyż nie jest to ścisłe centrum miasta, jednak jego położenie przy głównej trasie do lotniska, a niezbyt daleko od centrum można uznać za dogodne. W sensie technologicznym będzie pełna dowolność wewnętrznej aranżacji biur w systemie open space ze wszelkimi inteligentnymi rozwiązaniami: klimatyzacją, ale z możliwością pewnego otwierania okien, co jest obecnie popularne, wszystkimi dostępnymi na rynku systemami łączności, dowolnym rozkładem instalacji strukturalnych, kontrolą dostępu, systemem przeciwpożarowym, odpowiednią wentylacją w garażu, sterowaniem ciepłem. Nowością jest możliwość dowolnej lokalizacji węzłów sanitarnych wewnątrz według potrzeb najemców.
Konstrukcja budynku jest szkieletowa, słupowo-płytowa, co daje możliwość w miarę swobodnego rozprowadzenia instalacji nad sufitem podwieszonym. Fasady są mocno przeszklone, nie będzie więc problemu z naświetleniem wnętrz. Akcent architektoniczny od strony południowej stanowi rodzaj wieży, w której może być urządzony elegancki gabinet szefa firmy, albo mała sala wystawowa, czy konferencyjna. Na elewacjach dominuje kolor biały z akcentami ceglastymi podkreślającymi horyzontalnie przestrzenie stropowe oraz popiel, który będzie kontynuowany z istniejącego budynku Mebloteki. Na elewacji wschodniej i południowej znajdą się też nietypowe dla biurowca balkony, łamiące monotonię prostokątnej bryły.
Powierzchnia użytkowa całego budynku wyniesie 5600 m kw. Na każdej kondygnacji dostępnych będzie około 1500 m kw. Tyle będzie mogła wynająć firma, która chciałaby zająć całe piętro. W części podziemnej o powierzchni 1860 m kw. powstał garaż na 51 miejsc parkingowych. Kolejne 50 miejsc znajdzie się na działce, istnieje też możliwość wyznaczenia jeszcze 70 miejsc poza nią.
– Obiekt tych rozmiarów – porównywalny na przykład z Dworem Hamburskim przy Wierzbięcicach, który już dwukrotnie zmienił właściciela – jest na rynku inwestycyjnym budynkiem o optymalnej wielkości. Szybko i łatwo można go wydzierżawić, bo z racji klasy B będzie miał nieco niższe stawki najmu i już są potencjalni klienci – stwierdza Sipiński. – Po zrealizowaniu i skomercjalizowaniu stanie się produktem deweloperskim, który może podlegać obrotowi na rynku.
Obiekt ma już prawomocne pozwolenie na budowę i wiosną przyszłego roku powinny ruszyć prace budowlane. Aktualnie inwestor przeprowadza przetarg na wykonawstwo. Realizacja potrwa około 15 miesięcy.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...