Borsukiem na Maltankę

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem lub – bardziej pieszczotliwie – Agusią. Ten najstarszy sprawny parowóz w Polsce będzie ciągnąć wagoniki z okazji Dni Pary oraz w co drugi weekend do końca września.
4 i 5 lipca (sobota i niedziela) to pierwsze dni w sezonie 2020, kiedy na wąskie tory Maltanki wyjedzie „Borsuk” – parowóz z niezwykłą historią. Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i – w 1999 roku – skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Tak, jak w minionych latach „Borsuk” ponownie będzie woził pasażerów, ciesząc przy tym oko osób spędzających czas nad Jeziorem Maltańskim. Na trasę będzie wyruszał co drugi weekend – od najbliższego aż do końca września. Za każdym razem parowóz należy właściwie przygotować do drogi, a to oznacza, że aby mógł wyjechać w pierwszy kurs z pasażerami o godzinie 10.00 przygotowania należy rozpocząć… nad ranem. Cała procedura trwa około 5 godzin.

– Kocioł musi być napełniony wodą, a następnie przystępuje się do oczyszczania płomieniówek, paleniska i popielnika. Trzeba przygotować suche drewno, następnie rozpalić je w palenisku. W miarę rozgrzewania się kotła drewno stopniowo zastępuje się węglem. Trzeba poczekać, aż woda w kotle się zagotuje a para osiągnie ciśnienie 12 atmosfer. Należy jeszcze sprawdzić działanie armatury (najważniejsze są przyrządy wodowskazowe i zasilające kocioł w wodę), posmarować układ napędowy. Jeszcze tylko uzupełnić zapas wody i węgla na tendrze i… można wyruszyć na szlak – wyjaśnia maszynista Filip Bebenow.

Terminy przejazdów parowozu Borsig po szlaku Kolejki Parkowej Maltanka:

4 i 5 lipca 2020
18 i 19 lipca 2020
1 i 2 sierpnia 2020
15 i 16 sierpnia 2020
29 i 30 sierpnia 2020
12 i 13 września 2020
26 i 27 września 2020 (zakończenie sezonu na Maltance)

Planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później.

Przypominamy o ograniczeniach liczby pasażerów oraz konieczności zakrywania ust i nosa.

Wszelkie informacje na temat funkcjonowania Kolejki Parkowej Maltanka (w tym rozkład jazdy i cennik) – w zakładce „Turystyka”

Więcej na temat parowozu można przeczytać na stronie MPK Poznań w zakładce „Tabor.
Podpis do zdjęcia:Parowóz Borsuk wraca na tory fot. MPK

x

Zobasz także

Jak szybko jadą bimby

W których miastach tramwaje osiągają największe prędkości komunikacyjne? Powstał raport. Poznańskie tramwaje zwyciężyły w większości ...

Malta znów pod wodą

Po oczyszczeniu zbiornika nadszedł czas na jego ponowne nawodnienie. Jezioro wypełni około 2 mln metrów ...

Lokale dla ofiar przemocy

Rusza pilotażowy projekt mieszkania interwencyjnego dla dorosłych osób LGBT+ doświadczających przemocy. Będzie w nim można ...

Niebawem Muzeum Szyfrów

W budynku Collegium Martineum, w którym mieścić się będzie nowa atrakcja turystyczna Poznania, trwają obecnie ...

Miodowy Ogród na Cytadeli

Na poznańskiej Cytadeli powstanie w tym roku ogród miododajny. Projekt polega na przebudowie dawnego amfiteatru. ...