Ukraina

Brama Poznania otwarta

To miejsce to klucz do tajemnic i atrakcji tej wyspy, Ostrowa Tumskiego – powiedział Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu inaugurując otwarcie Bramy Poznania – Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. – Tu rozpoczynało się Państwo Polskie. Tu był gród książęcy, pierwsze biskupstwo, pierwsza katedra. A teraz mamy centrum multimedialne, które o tym wszystkim opowie – podkreślił dyrektor Mirzyński. I dodał, że Brama Poznania niesie w sobie potencjał turystyczny, historyczny, rewitalizacyjny, artystyczny. Rzesze turystów i dzieci będą poznawać wspólne dziedzictwo. Zaś samo centrum wnosi nowoczesne zmiany w przestrzeń Środki.
Brama Poznania w formie prostej bryły betonowej przeciętej szklaną wstęgą stanęła na śródeckim brzegu Cybiny, na wprost śluzy tumskiej. Ze śluzą położoną po drugiej stronie rzeki na Ostrowie łączy ją szklany most-korytarz. Natomiast szklana ścieżka rozcinająca bryłę ICHOT-u otwiera widok ze Śródki na poznańską katedrę. To wszystko tworzy symboliczny łącznik teraźniejszości z przeszłością.

– Szczęśliwy naród, który nie wszystkie stronice zapisuje w księdze historii. Są one na nowo zapisywane – oznajmił prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Ale naród może też odkrywać karty na nowo, poczuć i przeżywać. Odczuwać poznanie emocjonalne, aby zrozumieć przeszłość. Przecież ta ziemia kryje palatium pierwszego polskiego władcy. To także miejsce, gdzie rozwijał się polski humanizm. Ale widzimy też pruskie umocnienia.
– Poznając historię możemy odczuwać, ale też tworzyć. Piękne, abyśmy mogli zrozumieć co możemy czerpać z historii, aby Polska była taka, o jakiej marzymy – kontynuował prezydent Grobelny. Współczesna forma Bramy Poznania będzie przyciągać siłą wyrazu. To miejsce niezwykle, magiczne, niosące nowatorski sposób przekazu, interpretacji.
Prezydent podkreślił wreszcie, że mieszkańcy Środki włączają się we wszystkie działania na tym terenie. Mała, lokalna społeczność łączy się z ponadczasowymi ideami. Teraz to dobre miejsce Poznania przyciągające turystów z zagranicy i kraju będzie budziło dumę i emocje.

Brama Poznania to na wskroś nowoczesne centrum w nowatorski sposób prezentujące dzieje Ostrowa Tumskiego od czasów pierwszego grodu piastowskiego z czasów początku polskiej państwowości, po dzień dzisiejszy. Poszczególne sale ekspozycyjne w Bramie Poznania noszą nazwy: „Gród”, „Woda”, „Złoto” i „Witraż”.

Głównym projektantem ICHOT była Pracownia Architektoniczna Ad Artis z Krakowa. Ekspozycję zaprojektowała belgijska firma Tempora.
W wykonanie centrum zaangażowany był Energopol Szczecin (stan zero), Hydrobudowa Polska, która zbankrutowała i przed zakończeniem zeszła z budowy (co głównie spowodowało opóźnienie realizacji) oraz Agrobex, który budowę dokończył.

Z tarasu widokowego na dachu ICHOT podziwiać można nie tylko Ostrów Tumski z katedrą i pałacem arcybiskupim, ale również panoramę całego Poznania.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...