Ukraina

Budimex na pl. Kolegiackim

Poznań wyłonił wykonawcę przebudowy placu Kolegiackiego. Rewaloryzację przeprowadzi spółka Budimex Budownictwo. Niebawem ma nastąpić podpisanie umowy z wykonawcą.
Zaplanowane prace modernizacyjne mają przekształcić przestrzeń, na której dotąd znajdował się parking w miejsce spotkań, odpoczynku, wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Według miasta, plac Kolegiacki po przebudowie ma być uzupełnieniem płyty Starego Rynku, ma też „stanowić uniwersalną przestrzeń, nawiązującą do historii, sprzyjającą handlowi i organizacji wydarzeń kulturalnych”. Miasto na realizację zamówienia przeznaczyło kwotę 20,8 mln zł. Spółka Budimex Budownictwo wyceniła swoją pracę na 27,5 mln zł; była jedynym podmiotem, który zgłosił się w powtórzonym przetargu. Wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 14 miesięcy – z wyłączeniem okresu zimowego.

„Przestrzeń placu Kolegiackiego zyska nową jakość, zarówno z myślą o mieszkańcach, jak i turystach. Będziemy też chcieli wyeksponować odkryte przez archeologów fragmenty dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny. Na placu przybędzie zieleń i fontanna, mała architektura, a także przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i jarmarków” – poinformował wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Jak dodał Projekt przebudowy poprzedziły konsultacje społeczne oraz konkurs architektoniczny. Przestrzeń została zaprojektowana tak, by zachęcić restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Cały plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych.
Konkurs na rewaloryzację placu został rozstrzygnięty w 2016 r. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia architektoniczna Urbantech – Krzysztof Urbaniak.

Od 2016 roku w miejscu inwestycji prowadzone były prace archeologiczne. Wcześniej znajdowała się tam kolegiata pw. św. Marii Magdaleny, która do końca XVIII w. była najważniejszym kościołem lewobrzeżnego Poznania. Podczas badań naukowcy odnaleźli kilkanaście tys. zabytków. Odnaleziono także mury dawnej kolegiaty, pozostałości ciągów komunikacyjnych prowadzących do jednej z bram kościoła oraz fragment posadzki świątyni. Te elementy eksponowane będą w formie przeszkleń w posadzce. Towarzyszyć im będą tablice informacyjne z rysunkami i opisami.

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...