Ukraina

Budowa i modernizacje

– Budowa stadionu miejskiego, term maltańskich oraz zagospodarowanie boisk lekkoatletycznych na Golęcinie – to nasze główne zadania w rozwoju infrastruktury sportowej dla profesjonalistów – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Oprócz tego władze miasta będą stawiały na sport dzieci i młodzieży oraz masowy.
O najważniejszych inwestycjach sportowych Ryszard Grobelny rozmawiał z działaczami sportowymi i przedstawicielami Rady Miasta podczas kolejnej, specjalnej debaty zorganizowanej przez redakcję Głosu Wielkopolskiego pod hasłem Poznań 2020 (pierwsza debata poświęcona była budownictwu mieszkaniowemu).

Najważniejszy stadion

Oczywiście została ona zdominowana przez sprawy związane ze stadionem miejskim, a szczególnie finansowaniem poszczególnych etapów budowy.
– By pozbyć się wszelkich wątpliwości przeprowadzony zostanie audyt, który przeprowadzi zewnętrzna firma – zapowiedział Ryszard Grobelny. – Przy tego typu wielkich inwestycjach potrzebne jest takie sprawdzenie, chociażby dlatego, by w przyszłości przy innych dużych budowach nie popełniać już żadnych błędów – dodał prezydent.
Do 2012 roku stadion będzie wyposażany tak, by spełnić wszystkie normy potrzebne dla Euro 2012. Później natomiast ma być przerobiony na potrzeby klubów piłkarskich Lecha i Warty. Dodatkowo będą się na nim odbywały koncerty i różnego rodzaju imprezy masowe. Do końca tego roku ma zostać wybrany operator, którego głównym zadaniem będzie prowadzenie grafiku imprez na stadionie tak, by nie nachodziły one na siebie.
– Jest on bardzo potrzebny skoro mają tutaj grać dwa poznańskie kluby piłkarskie – zauważył Arkadiusz Kasprzak, wiceprezes Lecha.

Niech się finansują

Termy Maltańskie mają się dalej same finansować.
– Przygotowali biznesplan, dostali kredyt z banku, więc budują – stwierdził Ryszard Grobelny.
– Mam nadzieję, że w przypadku tej inwestycji miasto nie będzie musiało wciąż dopłacać tak jak do stadionu – mówił radny Tomasz Lewandowski z LiD.
– Właśnie po to był ten biznesplan, który zdobył zaufanie banków – ripostował prezydent.

Pięknie położony

Jeszcze nie wiadomo kiedy miasto zacznie inwestować w stadiony, głównie lekkoatletyczny na Golęcinie.
– Jednak w naszych planach jest remont i zagospodarowanie tamtejszych obiektów – zapowiedział prezydent miasta. – Nie można ich pozostawić ze względu na położenie wśród zieleni. W mieście brakuje również stadionów lekkoatletycznych – dodał Ryszard Grobelny.
Niestety wciąż nie wiadomo co będzie z Areną lub wybudowaniem nowej fali sportowo-rekreacyjnej.
– Budowa nowej może kosztować tyle samo co remont Areny, a można na to dostać jeszcze dofinansowanie z Totalizatora Sportowego – wyjaśnia prezydent. Docelowo w Poznaniu mają znajdować się dwie hale. Jedna na ok. 15 tysięcy widzów, druga – trzy razy mniejsza.

Na zdjęciu: stadiony na Golęcinie czekają na modernizację

x

Zobasz także

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent ...

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na ...