Ładowarki emu.energy

Budowa Nowego Nikiszowca

Rozpoczęła się budowa osiedla Nowy Nikiszowiec, powstającego w Katowicach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Formą zabudowy i użytymi materiałami będzie nawiązywać do pobliskiego zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec.- Musieliśmy bardzo kreatywnie podejść do projektowania, aby mimo niewysokiego budżetu

Tak na wizualizacji prezentuje się Nowy Nikiszowiec. (fot. Wizualizacja 22Architekci)

uzyskać wartość architektoniczną i zachować nawiązanie do tej tradycyjnej zabudowy – mówi o pracy nad projektem Aleksander Drzewiecki, architekt i wspólnik w pracowni 22Architekci, która przygotowała koncepcję nowego osiedla.
Lokale zbudowane w ramach Mieszkania plus powstaną w wyjątkowej dzielnicy Katowic, Nikiszowcu.
To najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początków XX wieku. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny.
Osiedle, znane m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku, od 2011 r. ma status Pomnika Historii.
– Stary Nikiszowiec jest legendą, wizytówką Katowic. To coś, co istnieje w świadomości każdego architekta jako ikona tego miejsca. Traf chciał, że działka pod zabudowę w ramach programu Mieszkanie Plus jest położona w sąsiedztwie, w ten sposób architektura starego Nikiszowca stała się dla nas inspiracją – powiedział architekt Drzewiecki.
Zamiast czerwonej cegły elewacje Nowego Nikiszowca pokryje specjalny rodzaj tynku o szlachetnej fakturze, w kolorystyce nawiązującej do mieniących się odcieni cegły. Typowe dla Śląska, pomalowane na czerwono okiennice będą „zacytowane” w postaci akcentu w nadprożach okiennych. Podobnie jak w starym Nikiszowcu zaplanowano centralny, reprezentacyjny plac oraz kameralne podwórka, gdzie projektanci przewidzieli możliwość zakładania przez mieszkańców społecznych ogródków.

Mieszkanie plus w Katowicach powstanie w sąsiedztwie Nikiszowca. (fot.shutterstock)
Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku będzie się składało z trzech kwartałów, znajdzie się tam 513 mieszkań o średniej powierzchni ok. 60 m kwadratowych. Od historycznego pierwowzoru odróżni je jednak kaskadowa zabudowa, wynikająca z faktu, że jest położone na Mrówczej Górce, a różnica wysokości w terenie wynosi aż 6 m. M.in. z tego powodu inwestycja jest wyzwaniem również z konstrukcyjnego punktu widzenia. W tym rejonie Katowic przez blisko 200 lat działała kopalnia węgla kamiennego Wieczorek.
– Szczęśliwie teren inwestycji znajdował się i nadal pozostaje poza wpływem i granicami obszaru górniczego tej kopalni. Warunki panujące w podłożu inwestycji określono jednak jako złożone, a lokalnie jako skomplikowane. Wymagało to od nas rzetelnej, obszernej, czasochłonnej analizy warunków gruntowo-wodnych, popartej licznymi nowoczesnymi badaniami z wykorzystaniem georadaru czy sondowań DPL i CPT. To pozwoliło na bezpieczne posadowienie obiektów – powiedział prezes firmy PF Projekt, która odpowiadała za konstrukcyjną część projektu, Arnold Prasalski.
Planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kwartał 2020 r.
Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 r. w Katowicach, z udziałem m.in. ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

x

Zobasz także

Chcą zadrzewiać miasta

Prezydenci Warszawy i Sopotu Rafał Trzaskowski oraz Jacek Karnowski, zapowiedzieli w czwartek, że w najbliższym ...

Susza w 14 województwach

Będzie pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą powiedział w czwartek w Polsacie News minister rolnictwa i ...

Pasywny UMWZ w Szczecinie

Jest rekomendacja do rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego konsolidacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Taką decyzję ...

Zadeptują Tatry

Panuje bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach. Ratownicy mają pełne ręce roboty Ratownicy TOPR byli ...

Fasada Roku 2019 na półmetku

Konkurs Fasada Roku 2019 wystartował 1 kwietnia br., a to oznacza, że właśnie mijamy półmetek, ...