Bolechowo 750×200 – maj 2017

Budowa Nowego Nikiszowca

Rozpoczęła się budowa osiedla Nowy Nikiszowiec, powstającego w Katowicach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Formą zabudowy i użytymi materiałami będzie nawiązywać do pobliskiego zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec.- Musieliśmy bardzo kreatywnie podejść do projektowania, aby mimo niewysokiego budżetu

Tak na wizualizacji prezentuje się Nowy Nikiszowiec. (fot. Wizualizacja 22Architekci)

uzyskać wartość architektoniczną i zachować nawiązanie do tej tradycyjnej zabudowy – mówi o pracy nad projektem Aleksander Drzewiecki, architekt i wspólnik w pracowni 22Architekci, która przygotowała koncepcję nowego osiedla.
Lokale zbudowane w ramach Mieszkania plus powstaną w wyjątkowej dzielnicy Katowic, Nikiszowcu.
To najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początków XX wieku. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny.
Osiedle, znane m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku, od 2011 r. ma status Pomnika Historii.
– Stary Nikiszowiec jest legendą, wizytówką Katowic. To coś, co istnieje w świadomości każdego architekta jako ikona tego miejsca. Traf chciał, że działka pod zabudowę w ramach programu Mieszkanie Plus jest położona w sąsiedztwie, w ten sposób architektura starego Nikiszowca stała się dla nas inspiracją – powiedział architekt Drzewiecki.
Zamiast czerwonej cegły elewacje Nowego Nikiszowca pokryje specjalny rodzaj tynku o szlachetnej fakturze, w kolorystyce nawiązującej do mieniących się odcieni cegły. Typowe dla Śląska, pomalowane na czerwono okiennice będą „zacytowane” w postaci akcentu w nadprożach okiennych. Podobnie jak w starym Nikiszowcu zaplanowano centralny, reprezentacyjny plac oraz kameralne podwórka, gdzie projektanci przewidzieli możliwość zakładania przez mieszkańców społecznych ogródków.

Mieszkanie plus w Katowicach powstanie w sąsiedztwie Nikiszowca. (fot.shutterstock)
Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku będzie się składało z trzech kwartałów, znajdzie się tam 513 mieszkań o średniej powierzchni ok. 60 m kwadratowych. Od historycznego pierwowzoru odróżni je jednak kaskadowa zabudowa, wynikająca z faktu, że jest położone na Mrówczej Górce, a różnica wysokości w terenie wynosi aż 6 m. M.in. z tego powodu inwestycja jest wyzwaniem również z konstrukcyjnego punktu widzenia. W tym rejonie Katowic przez blisko 200 lat działała kopalnia węgla kamiennego Wieczorek.
– Szczęśliwie teren inwestycji znajdował się i nadal pozostaje poza wpływem i granicami obszaru górniczego tej kopalni. Warunki panujące w podłożu inwestycji określono jednak jako złożone, a lokalnie jako skomplikowane. Wymagało to od nas rzetelnej, obszernej, czasochłonnej analizy warunków gruntowo-wodnych, popartej licznymi nowoczesnymi badaniami z wykorzystaniem georadaru czy sondowań DPL i CPT. To pozwoliło na bezpieczne posadowienie obiektów – powiedział prezes firmy PF Projekt, która odpowiadała za konstrukcyjną część projektu, Arnold Prasalski.
Planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kwartał 2020 r.
Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 r. w Katowicach, z udziałem m.in. ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

x

Zobasz także

3.etap Nordic Mokotów

Fiński deweloper YIT wybrał generalnego wykonawcę trzeciego etapu osiedla Nordic Mokotów – została nim firma ...

Prywatny dom akademicki

Gdański Harward to jeden z najnowocześniejszych prywatnych domów studenckich w Trójmieście, który otwiera się już ...

Podziemne centrum Łodzi

Już wkrótce rozpocznie się budowa podziemnej ulicy w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca kończy przygotowywanie projektów ...

4 Design Days 2019

Rekordowe 4 Design Days 2019 500 prelegentów, ponad 10 tys. profesjonalistów, 25 tys. zwiedzających. Za ...

Zamiast Cepelii McDonald’s

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w ścisłym centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Modernistyczny pawilon Cepelii ...