Ukraina

Budowa parkingu na MTP

Zaczęła się budowa parkingu na MTP. Koniec prac już w maju. Budowa trzypoziomowego parkingu za pawilonem nr 2 miała zacząć się na początku roku. Międzynarodowe Targi Poznańskie zapowiadały, że inwestycja będzie gotowa we wrześniu tego roku, jeszcze przed końcem sezonu.
Przedłużające się formalności

Wszystko szło zgodnie z planem do momentu wyłonienia wykonawcy. Pekabex zapowiadał, że do końca wakacji uwinie się z inwestycją. Ale prac wciąż nie zaczynał, a potem nagle, pod koniec kwietnia, wypowiedział targowej spółce umowę. Okazało się, że powodem był brak decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, co uniemożliwiało nie tylko rozpoczęcie prac, ale nawet staranie się o pozwolenie na budowę.
Tak dziś wygląda sprzedany deweloperowi teren

Ostatecznie wykonawca wrócił, ale już z nowymi terminami. Jak poinformowała nas Ligia Szulc, pełnomocniczka zarządu ds. komunikacji w Pekabex, spółka podpisała aneks z Grupą MTP, na mocy którego jednak parking wybuduje. – Nowy termin zakończenia robót to 52 tygodnie od dnia, w którym decyzja środowiskowa na realizację inwestycji stanie się ostateczna – poinformowała.

W piątek Szulc potwierdziła, że wykonawca dostał z urzędu miasta potrzebny dokument w czwartek, a w piątek przystąpił już do pracy.
Z wcześniejszych informacji biura prasowego urzędu miasta wynikało, że „decyzja środowiskowa, dotycząca budowy parkingu podziemnego na MTP została wydana 4 maja 2021 r.” – A to oznacza, że budowa parkingu powinna zakończyć się do początku maja przyszłego roku. Ten termin potwierdzało nam wówczas również biuro prasowe Grupy MTP.

Z tego wynika, że strefa kultury, która powstanie nad parkingiem, zacznie działać do przyszłorocznych wakacji.
Przyszłe lato na targach

Parking powstaje za pawilonem nr 2. Będzie tam 650 miejsc dla samochodów na trzech poziomach. Nad nim powstanie otoczony zielenią plac, który służyć ma jako miejsce spotkań, rekreacji i wypoczynku, z ogródkami gastronomicznymi i miejscem na wydarzenia kulturalne, koncerty i eventy. Jednocześnie zmieści się tam ponad 10 tys. osób.

Będzie też strefa gastronomiczna, oparta przede wszystkim o restauracje funkcjonujące w ramach Grupy MTP. Zaplecze gastronomii stanowić ma hala nr 2 – na jej fasadzie powstanie ciąg restauracyjno-kulinarny. Latem ogródki restauracyjne mają funkcjonować na świeżym powietrzu, a jesienią i zimą przeniosą się do wnętrza. Projekt przestrzeni przygotowała pracownia Śniadek+Śniadek Architekci.

Przy okazji otwarcia placu targi mają też otworzyć przejście między ulicami Głogowską a Śniadeckich. Dzięki temu idąc z mostu Dworcowego w kierunku Grunwaldu nie będziemy musieli obchodzić wielkiego kwartału ulic, ale przejdziemy na skróty.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...