Fotografia wnętrz

„Budowlanka” dołuje


Produkcja budowlana w styczniu runęła. Widzimy wyraźne spowolnienie-mówią eksperci GUS. Przemysł na plus, sprzedaż detaliczna na plus, płace na plus. Budowlanka? Duży minus. Taki na razie mamy bilans podstawowych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki na początku 2019 r. Produkcja budowlano-montażowa w styczniu wzrosła zaledwie o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 61,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w styczniu rdr o 7,5 proc., a mdm spadku o 59,9 proc. Wyniki są więc gorsze, niż zakładał rynek. Skąd aż taki spadek? Może mieć to związek z bardzo wysoką bazą sprzed roku.

  • W styczniu 2018 r. produkcja przemysłowa osiągnęła rzadko notowany wzrost ponad 8,0 proc. m/m (w ujęciu danych oczyszczonych z efektów sezonowych), co skutkowało wzrostem rocznym produkcji o ponad 30 proc.. Trudny do powtórzenia wynik poskutkował solidnym spadkiem rocznej dynamiki produkcji budowlanej z początkiem 2019 r. – wyjaśniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.
    Produkcja budowlana w styczniu 2019 r.

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 3,2 proc. niż w styczniu poprzedniego roku i o 0,3 proc. niższym w porównaniu z grudniem ub.r.” – czytamy w komunikacie.
Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu
Foto: BOŚ Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu

  • Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mocno rozczarowały. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 7,5 proc., tymczasem okazała się ona wyższa niż przed rokiem o zaledwie 3,2 proc. To najsłabszy wynik od lutego 2017 r. – zauważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Brokers.

Jak przekonuje, osłabienie dynamiki produkcji w budownictwie obserwujemy już od końca ubiegłego roku, jednak w grudniu wynosiła ona jeszcze 12,2 proc.:

W styczniu, w porównaniu do grudnia, produkcja spadła aż o 61,2 proc. (w styczniu ubiegłego roku spadek również był duży, ale wynosił 57,8 proc.).

Spośród podstawowych działów budownictwa wzrost o solidne 15,3 proc. odnotowano jedynie w budowie obiektów inżynieryjnych. Budowa budynków zwiększyła się jedynie o 2,3 proc., a roboty specjalistyczne zaliczyły spadek o 6,2 proc.

  • odróżnieniu od produkcji przemysłowej, w budownictwie początek roku wypada bardzo słabo, sygnalizując wyraźne spowolnienie – podsumowuje Przasnyski.
  • Produkcja budowlana była słaba w styczniu, ale nie jest to reprezentatywny miesiąc. Wzrost w 2019 będzie naszym zdaniem słabszy w 2018. To efekt niższej dynamiki nakładów sektora publicznego np. małego wzrostu liczby dróg w budowie, skromniejszych planów samorządów – komentują na gorąco ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Według nich tempo wypłacanych środków z UE sugeruje pewne odbicie budowlanki do ok. 10 proc. r/r w pierwszym kwartale tego roku. – Jednak nie do powtórzenia jest jej 20 proc. r/r wzrost z 2018 r., wtedy środki z UE rosły 67 proc. r/r, a inwestycje publiczne o 24 proc. r/r – wyliczają.

Z kolei zdaniem ekspertów mBanku perspektywy dla sektora budowlanego w rozpoczynającym się roku wyznaczą wspomniane nakłady na inwestycje publiczne.

  • Według naszych szacunków opartych o kontraktację środków UE, plany budżetowe samorządów i stan przetargów, przyrost inwestycji publicznych w tym roku będzie niewielki (choć dodatni), co znajdzie odzwierciedlenie w spowolnieniu produkcji budowlanej – przewidują.
  • Biorąc pod uwagę utrzymujące się spowolnienie aktywności gospodarki globalnej, sygnały wolniejszego wzrostu sprzedaży detalicznej i konsumpcji prywatnej oraz nasze założenia dot. sporo niższej kontrybucji budownictwa we wzrost PKB podtrzymujemy założenia spowolnienia dynamiki wzrostu PKB w I kw. br. w kierunku 4,3 proc. – 4,5 proc. r/r po jego lekkim spowolnieniu do 4,9 proc. r/r w IV kw. 2018 r. – antycypują specjaliści BOŚ
x

Zobasz także

Prawda o klęsce żywiołowej

Czy naprawdę wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oznacza niemal bankructwo Polski? Zapytaliśmy o to konstytucjonalistów. Podchodzą ...

Niebawem redukcja zatrudnienie

Ponad dwie trzecie z ankietowanych firm planuje redukcje w zatrudnieniu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ...

Gdzie się najchętniej budują

Miniony rok wyróżniał się dużą liczbą rozpoczętych i ukończonych domów jednorodzinnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego ...

10 tys. zł za m. kw.

Za cztery lata przeciętne ceny nowych mieszkań wzrosną do ponad 10 tys. zł za m ...

Lokale z „drugiej ręki”

Ceny lokali z drugiej ręki w ciągu roku wzrosły nawet o ponad 20 proc. Klienci ...