Budownictwo mieszkaniowe poprawia wyniki we wszystkich obszarach

W listopadzie oddano do użytkowania niewiele mniej mieszkań niż przed rokiem. Wynik ten jest więc kilkukrotnie lepszy niż w poprzednim miesiącu. Coraz więcej mieszkań oddają też deweloperzy.

Pozorne eldorado sugeruje też 74-procentowy wzrost aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych.
Budownictwo mieszkaniowe w listopadzie odznaczało się polepszeniem wyników względem poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu jednak sytuacja w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów była gorsza niż 12 miesięcy temu. Wyniki spadły tu odpowiednio o 7,1% i 1,6% wobec poziomu z listopada 2009 roku. Coraz lepiej przedstawia się także sytuacja w obszarze liczby mieszkań, na którą wydane zostały pozwolenia na budowę. Względem listopada 2009 roku zanotowaliśmy wzrost o 16,6%.

Pozornie dobry miesiąc dla spółdzielni

W listopadzie liczba rozpoczynanych budów spadła o 1,6% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 10,1 tys. lokali. Największą dynamiką względem jedenastego miesiąca zeszłego roku odznaczają się spółdzielnie. Rozpoczęły one budowy o 74% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 402 lokali. Wynik ten jest więc tylko pozornie dobry, gdyż wynika z niskiej bazy.
Od początku roku wciąż obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów. Przez 11 miesięcy tego roku rozpoczęto budowy 11,5% większej liczby mieszkań niż w ciągu 11 miesięcy poprzedniego roku. Największą dynamiką w tym zakresie odznaczają się deweloperzy. Ich tegoroczne dokonania są o blisko połowę lepsze niż w analogicznym okresie 2009 roku.
Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców w postaci obniżek cen ofertowych. Jest ona szczególnie widoczna w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym. Pozytywną dynamikę widać także w przypadku spółdzielni, które przez jedenaście miesięcy tego roku rozpoczęły budowy o 3,6% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mniejszą aktywność widać natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, budownictwa społecznego czynszowego, zakładowego i komunalnego.

Pół roku odbudowywania potencjału

W listopadzie liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 16,6% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 46,6%. W sumie wydanych zostało pozwoleń na 13,5 tys. lokali. Przez 11 miesięcy tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń widoczny jest jedynie w przypadku deweloperów, którzy wystąpili o pozwolenia na blisko 7% mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku.
Ponadto w listopadzie już po raz szósty liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Sezon oddawania mieszkań ratuje wyniki

Listopad, wbrew oczekiwaniom, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, co było wynikiem kilkukrotnie lepszym niż w październiku. Warto zauważyć, że pomimo spadku, widać sezonowe spiętrzenie wydawania tego rodzaju decyzji pod koniec roku. W jedenastym miesiącu oddano 12,6 tys. lokali, czyli o 16,5% więcej niż średnio w tym roku.
Biorąc pod uwagę okres od stycznia do listopada, to wynik br. był także o 16,1% gorszy od poprzedniego z liczbą mieszkań oddanych do użytkowania na poziomie 120,7 tys. lokali. Trudno w tym momencie wyobrazić sobie więc sytuację, w której rok 2010 zostałby zakończony oddaniem do użytkowania 150 tys. mieszkań. W grudniu wymagałoby to formalnego zakończenia budowy blisko 29,3 tys. mieszkań, co byłoby wynikiem zbliżonym do rekordowego grudnia 2008 roku.
Sytuacja w segmencie deweloperów była lepsza niż całego rynku. W listopadzie doszło tu bowiem do 3-procentowego wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytkowania względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Statystyki za pierwsze jedenaście miesięcy nie są już jednak dla deweloperów tak pochlebne. W tym roku oddali oni do użytkowania o 28,5% mieszkań mniej niż w 2009 roku.

x

Zobasz także

Iluzja wykupu gruntu

Użytkowanie wieczyste zniknęło, ale Polacy nie mogą wykupić gruntów.Osoby, które do końca marca nie zdążą ...

Jaka polityka mieszkaniowa

Polityka mieszkaniowa dla Polski Dlaczego potrzeba więcej mieszkań na wynajem i czy powinno je budować ...

To był dobry rok

Wedle szacunków łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2019 roku może przekroczyć ...

Zmiany w bankach ziemi

Uzupełnianie banków ziemi jest dziś kluczowym wyzwaniem, jakie stoi przed firmami deweloperskimi. Wzrosty cen gruntów ...

Tysiące pustych mieszkań!

Dziura mieszkaniowa. Zły stan techniczny polskich mieszkań. Niszczejąca wielka płyta – i tak dalej. Ze ...