Budujemy mimo koronawirusa

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała prac budowlanych w naszym kraju, m.in. drogowych, kolejowych – zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że rząd nie może sobie pozwolić na wygaszenie inwestycji Centralny port Komunikacyjny, która będzie za kilka lat napędzać gospodarkę.

Jak mówił w Onet radio, nie wyobraża sobie decyzji, aby z powodu koronawirusa wprowadzić całkowity zakaz prac budowlanych w Polsce. „Wirus w Polsce budów nie zatrzymał. Nie zatrzymał budów infrastruktury drogowej, kolejowej. Branża dzisiaj bardzo aktywnie realizuje inwestycje drogowe i kolejowe. Inwestycje wartości dziesiątków miliardów złotych. Podpisujemy nowe umowy, prowadzimy procesy przetargowe, Wykonawcy po sezonie zimowym wrócili na budowy” – powiedział Adamczyk.

Wskazał, że pomocny w tych inwestycjach jest Fundusz Dróg Samorządowych, który wesprze polskie małe i średnie firmy budowlane.

„Ponad 3,2 mld zł, w sumie z pieniędzmi samorządowymi, to jest ponad 5 mld zł dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad kilkunastu, kilkudziesięciu pracowników, na ponad 2 tys. 300 budowach te pieniądze się pojawią. I to jest właśnie element tarczy, który chroni polską gospodarkę” – tłumaczył Adamczyk.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Wsparcie rządowe uzyska 2 297 zadań, w tym 623 powiatowe i 1 674 gminne. Planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3 467 km dróg: 1 708 km powiatowych i 1 759 km gminnych. Resort w komunikacie przekazał, że łączna wartość środków FDS przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku to 3 mld 244 mln zł.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Będzie Osiedle Plus

W zachodniopomorskim stanie pierwsze osiedle w ramach Mieszkania Plus. Jest zgoda na inwestycję w Sianowie  ...

Koniunktura jednak w dół

To było do przewidzenia – koniunktura w budownictwie w kwietniu spadła o kilkadziesiąt punktów. Kwietniowy ...

Modernizacja Starej Rzeźni

Atrakcyjne mieszkania i towarzyszące im lokale użytkowe już niedługo mogą stanąć na terenie Starej Rzeźni ...

Będzie osiedle komunalne

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu podpisał wartą 62 mln zł umowę na budowę pierwszej ...

Zamiana gruntów pod M+

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się robocze spotkanie pomiędzy wiceministrem rozwoju Robertem Nowickim, wojewodą wielkopolskim ...