Budujemy mimo koronawirusa

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała prac budowlanych w naszym kraju, m.in. drogowych, kolejowych – zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że rząd nie może sobie pozwolić na wygaszenie inwestycji Centralny port Komunikacyjny, która będzie za kilka lat napędzać gospodarkę.

Jak mówił w Onet radio, nie wyobraża sobie decyzji, aby z powodu koronawirusa wprowadzić całkowity zakaz prac budowlanych w Polsce. „Wirus w Polsce budów nie zatrzymał. Nie zatrzymał budów infrastruktury drogowej, kolejowej. Branża dzisiaj bardzo aktywnie realizuje inwestycje drogowe i kolejowe. Inwestycje wartości dziesiątków miliardów złotych. Podpisujemy nowe umowy, prowadzimy procesy przetargowe, Wykonawcy po sezonie zimowym wrócili na budowy” – powiedział Adamczyk.

Wskazał, że pomocny w tych inwestycjach jest Fundusz Dróg Samorządowych, który wesprze polskie małe i średnie firmy budowlane.

„Ponad 3,2 mld zł, w sumie z pieniędzmi samorządowymi, to jest ponad 5 mld zł dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad kilkunastu, kilkudziesięciu pracowników, na ponad 2 tys. 300 budowach te pieniądze się pojawią. I to jest właśnie element tarczy, który chroni polską gospodarkę” – tłumaczył Adamczyk.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Wsparcie rządowe uzyska 2 297 zadań, w tym 623 powiatowe i 1 674 gminne. Planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3 467 km dróg: 1 708 km powiatowych i 1 759 km gminnych. Resort w komunikacie przekazał, że łączna wartość środków FDS przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku to 3 mld 244 mln zł.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Odnotowano lekkie ożywienie

Epidemia wyhamowała popyt na mieszkania, ale po zniesieniu obostrzeń widać lekkie ożywienie na rynku mieszkaniowym ...

Nowy impuls dla TBS-ów

Wykorzystanie potencjału Krajowego Zasobu Nieruchomości dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego zakłada planowana nowelizacja ustawy. KZN ...

Fiasko Mieszkania Plus

Ujawniono liczbę lokali jakie oddano w ramach programu Mieszkanie Plus. Sztandarowy program PiS okazał się ...

Rząd obiecuje nowe ulgi

Ulgi podatkowe na zakup lub budowę nieruchomości, a także dopłaty do czynszów dla najemców – ...

A może dom alternatywny

W budownictwie leje się wodę jak mało gdzie. Domy modułowe i drewniane mogą to zmienić.Za ...