Bolechowo 750×200 – maj 2017

Buspasy dla aut elektrycznych

Wiele wskazuje na to, że Poznań dołączy do miast, w których na buspasach będą mogły także poruszać się pojazdy elektryczne. Jakie znaczenie dla miejskiej ekologii mają auta i autobusy elektryczne nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze, że Poznań chce dołączyć do miast, w których stawia się na czyste powietrze, a takie w aglomeracjach może być tylko gdy przestaną je zanieczyszczać m.in. pojazdy spalinowe.

Oto wypowiedź Łukasza Dondajewskiego, Miejskiego Inżyniera Ruchu:

„Aktualnie w Poznaniu prowadzone są prace koncepcyjne zmierzające do umożliwienia pojazdom elektrycznym poruszania się po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów (buspasach) na podstawie Art. 55 ustęp 1 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r. Przewiduje się, że samochody elektryczne dopuszczane będą na buspasy na podstawie oznakowania pionowego i poziomego analogicznego, jak dla innych grup pojazdów dopuszczanych w mieście na buspasy (pojazdy służb miejskich, taksówki, motocykle, rowery).

Do końca II kwartału 2018 r. planowane jest zakończenie pierwszego etapu opracowania projektów nowej organizacji ruchu dla wybranych buspasów. Będą one wdrażane sukcesywnie w kolejnych miesiącach. W chwili obecnej nie przewiduje się uzależnienia poruszania się pojazdów elektrycznych po buspasach od liczby osób poruszających się tymi pojazdami”.

x

Zobasz także

Tylko 2,5 tys. e-aut

Plan rozwoju elektromobilności zakładał, że na koniec 2018 roku będzie w Polsce 14 tysięcy samochodów ...

VW e-up tańszy

Wysoka cena to jedna z głównych barier rozwoju segmentu pojazdów z napędem elektrycznym. Dlatego też ...

E-radiowozy w Szczecinie

Pierwsze w Polsce elektryczne radiowozy dla Policji – kupione przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie (fot. ...

E-Solarisy dla Poznania

21 autobusów elektrycznych dostarczy do końca lutego 2020 roku do Poznania Solaris Bus & Coach. ...

Skazani na elektryfikację

Wskaźnik elektryfikacji transportu publicznego w polskich miastach sięga obecnie 31 proc. – wynika z raportu ...