Ukraina

Centrum Usług Elektronicznych gotowe do użytkowania

Stanisław Kruk, prezes Budopolu Poznań i Krzysztof Kruszona, prezes Agrobexu przekazali rektorowi UE prof. Marianowi Goryni prawomocne pozwolenie na użytkowanie Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych. Najnowszy obiekt dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego stanął przy ul. Towarowej, na wprost głównego gmachu uczelni. Wykonawcy – konsorcjum poznańskich firm Budopol Poznań oraz Agrobex – zadanie wykonali w ciągu 2 lat. Plac budowy przejęli bowiem w połowie sierpnia 2012 r., kamień węgielny wmurowano 28 września tegoż roku. Jak policzyli wykonawcy od podpisania umowy minęło 745 dni.
Plany budowy nowego gmachu dydaktycznego dla ekonomistów mają kilkunastoletnią historię. Rektor Gorynia przypomniał, że pierwotnie na tej nieruchomości miał być wybudowany luksusowy hotel Holiday Inn. Ale ówczesnemu rektorowi AE, prof. Emilowi Pankowi udało się przekonać Radę Miasta, aby działkę przekazać tej uczelni. Początkowo jej władze zamierzały nowy obiekt dydaktyczny przeznaczyć dla studiów europejskich. Ale ostatecznie zdecydowano, aby iść w stronę rozwoju usług elektronicznych.
Konkurs architektoniczny na projekt gmachu ogłoszony był już w 2003 r. Zakwalifikowało się do niego aż 53 uczestników. Zwyciężyło Autorskie Studio Architektury ATRIUM Marian i Mateusz Urbańscy. W kolejnych latach projekt był kilkakrotnie aktualizowany, aż w sierpniu 2011 r. uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę.
O rozpoczęciu jego realizacji zdecydowało ostatecznie przyznanie przez Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Finansów dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
CEUE ma 5 kondygnacji nadziemnych i 2 poziomy parkingu podziemnego. Powierzchnia całkowita wynosi 15 tys. m kw., a kubatura 75 tys. m sześc. (75 proc. kubatury Collegium Altum). Znajdują się w nim 3 sale audytoryjne na 280 słuchaczy każda, 12 sal wykładowych na 50, 80 i 100 osób, 11 nowoczesnych laboratoriów komputerowych dla około 400 studentów, 36 skomputeryzowanych pokoi konsultacji indywidualnych.
Budynek zaprojektowano w technologii konstrukcji żelbetowej monolitycznej, a fasada harmonizować ma z istniejącą zabudową okolicy. Fasada boczna to szyba spójna wizualne z fasadą Auli Nova Akademii Muzycznej, która odbija się w niej jak w lustrze. Fasada frontowa z piaskowca i ponad 50 kilkunastometrowych słupów nawiązuje do gmachu głównego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz starszych budynków dawnej Dzielnicy Zamkowej.

Jedną z największych innowacji znajdujemy wewnątrz budynku. Ściany wylewane z betonu architektonicznego to pionierski projekt inspirowany najnowszymi trendami spotykanymi m.in. w Berlinie. Dzięki temu CEUE nabiera oryginalnego charakteru.
– Betony architektoniczne to problem skomplikowany dla wykonawcy. Ale mamy ciekawe przykłady z Niemiec, z Berlina, na przykład w gmachu Bundesratu – podkreśla projektant Marian Urbański.
Uroczystość oficjalnego przekazania pozwolenia na użytkowanie obfitowała we wzajemne komplementy stron procesu inwestycyjnego.
– Chcielibyśmy mieć zawsze takiego inwestora – podkreślił Krzysztof Kruszona, prezes Agrobexu. Złożył też podziękowania wszystkim pracownikom, a także podwykonawcom.
– Pięknieje Polska, pięknieje Poznań i zakątek, w którym znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny – mówił rektor Marian Gorynia. Przypomniał, że ostatnią inwestycją uczelni było Collegium Altum – wówczas najwyższy budynek Poznania – oddawany w latach 1991-95, którego budowa trwała 19 lat. Teraz proces inwestycyjny przebiegał niezwykle sprawnie. I za to rektor także podziękował generalnym wykonawcom, podwykonawcom oraz projektantom.
W nowym obiekcie siedzibę znajdzie Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej z katedrami Ekonomii Matematycznej, Informatyki Ekonomicznej, Technologii Informacyjnych, które przeprowadzą się z Collegium Altum zwalniając tam miejsce dla innych kierunków oraz Katedra Gospodarki Międzynarodowej. W sumie CEUE pomieści około 2000 studentów i pracowników UE, co będzie ogromną poprawą jego warunków infrastrukturalnych. Zajęcia rozpoczną się w nim od drugiego semestru. Teraz potrwa jeszcze wyposażanie.
Początkowo koszt budowy centrum szacowano na ok. 80 mln zł. Ale obniżenie zakresu rzeczowego oraz tryb przetargowy ograniczyły go do 57 mln zł. Dofinansowanie z WRPO stanowi 65 proc. kosztu, wkład własny UEP – 19 proc., a środki z budżetu państwa – 16 proc.

CEUE w liczbach:
– 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej
– 75 tys. m sześc. kubatury
– 10 tys. m sześc. betonu
– 1,5 tys. t stali
– 78 km przewodów strukturalnych
– 62 km kabli elektrycznych
– 685 czujek pożarowych
– 3300 m kw. kamienia – piaskowca i granitu
– 5500 m kw. szkła
– zaplecze budowy zajmowało 5 proc. działki
– kierownikiem budowy był inż. Jarosław Tarnowski

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...