Fotografia wnętrz

Ceny mieszkań hamują

Odczyt stawek ofertowych m kw. nowych mieszkań z danych bazy portalu RynekPierwotny.pl na koniec maja wskazuje na wyraźne hamowanie tendencji wzrostowej i przechodzenie rynku do stanu oczekiwanej stabilizacji. Co prawda w czterech z sześciu monitorowanych lokalizacji ceny wciąż rosły, jednak tylko w Gdańsku była to zmiana ponad jednoprocentowa, natomiast w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu o ułamek proc.

 

Uwagę zwraca jednak rynek stołeczny, na którym w maju doszło do umiarkowanej, półprocentowej korekty. Jest to jednak o tyle istotne, że główny rynek nieruchomościowy kraju ma dla ogólnej koniunktury w mieszkaniówce co najmniej takie znaczenie, jak wszystkie pozostałe lokalizacje razem wzięte. Innymi słowy, jeśli w Warszawie tendencja wzrostowa zostanie zatrzymana, będzie to niemal pewny zwiastun podobnego rozstrzygnięcia dla reszty rodzimych metropolii. Majowy spadek jest być może zapowiedzią tego typu sytuacji.

Z kolei co do perspektyw ewolucji cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym, potencjalnym hamulcem dla ewentualnej głębszej przeceny może być niedawna obniżka krajowych stóp procentowych, przyjęta dość euforycznie na giełdzie w odniesieniu do akcji spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym.

W maju bez istotnych statystycznie zmian pozostały średnie wartości metraży sprzedawanych przez deweloperów lokali mieszkalnych. Taka też tendencja powinna się utrzymywać jeszcze przez dłuższy okres czasu. Jest to w głównie efekt malejących wolumenów nowych wprowadzeń w czasie pandemii.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-ceny-nowych-mieszkan-w-maju-wyrazne-hamowanie-wzrostu,nId,4559220#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

x

Zobasz także

Niebawem „okazyjne” ceny

Badanie Deloitte wskazuje, że deweloperzy będą się teraz skupiać na budowaniu mieszkań, zostawiają biura i ...

Rynek deweloperów w kwietniu

Kwiecień bieżącego roku można uznać za pierwszy miesiąc, w którym epidemia koronawirusa wywierała bardzo duży ...

Znów szukają mieszkań

Rynek nieruchomości nie zareagował nerwowo na obecną sytuację związaną z pandemią. Popyt na mieszkania nadal ...

Popyt na działki rekreacyjne

Pandemia wpływa na zmianę preferencji Polaków dotyczącą nieruchomości – wynika z analizy HRE Investments. Rośnie ...

Wynajem w czasach zarazy

W czasie pandemii najemcy są chronieni . Normy zabezpieczające ich interesy zostały wprowadzone nowelizacją ustawy ...