Fotografia wnętrz

Ceny mieszkań hamują

Odczyt stawek ofertowych m kw. nowych mieszkań z danych bazy portalu RynekPierwotny.pl na koniec maja wskazuje na wyraźne hamowanie tendencji wzrostowej i przechodzenie rynku do stanu oczekiwanej stabilizacji. Co prawda w czterech z sześciu monitorowanych lokalizacji ceny wciąż rosły, jednak tylko w Gdańsku była to zmiana ponad jednoprocentowa, natomiast w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu o ułamek proc.

 

Uwagę zwraca jednak rynek stołeczny, na którym w maju doszło do umiarkowanej, półprocentowej korekty. Jest to jednak o tyle istotne, że główny rynek nieruchomościowy kraju ma dla ogólnej koniunktury w mieszkaniówce co najmniej takie znaczenie, jak wszystkie pozostałe lokalizacje razem wzięte. Innymi słowy, jeśli w Warszawie tendencja wzrostowa zostanie zatrzymana, będzie to niemal pewny zwiastun podobnego rozstrzygnięcia dla reszty rodzimych metropolii. Majowy spadek jest być może zapowiedzią tego typu sytuacji.

Z kolei co do perspektyw ewolucji cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym, potencjalnym hamulcem dla ewentualnej głębszej przeceny może być niedawna obniżka krajowych stóp procentowych, przyjęta dość euforycznie na giełdzie w odniesieniu do akcji spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym.

W maju bez istotnych statystycznie zmian pozostały średnie wartości metraży sprzedawanych przez deweloperów lokali mieszkalnych. Taka też tendencja powinna się utrzymywać jeszcze przez dłuższy okres czasu. Jest to w głównie efekt malejących wolumenów nowych wprowadzeń w czasie pandemii.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-ceny-nowych-mieszkan-w-maju-wyrazne-hamowanie-wzrostu,nId,4559220#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

x

Zobasz także

Budowlańcy budują

GUS: W pierwszym półroczu oddano do użytku więcej mieszkań. W okresie styczeń – lipiec 2020 ...

Rośnie fala bankructw

Dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny nie napawają optymizmem. W II kwartale br. liczba rejestracji ...

Jaka wartość nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że nieruchomości to dobra inwestycja. Lokowanie w nich pieniędzy oznacza stały i ...

Ubywa gruntów rolnych

W ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych, pochopne wydawanie decyzji ...

Dużo mieszkań, mało budów

Wzrosła liczba nowych mieszkań, ale spadła liczba pozwoleń na budowę. Główny Urząd Statystyczny podał informacje ...