Ukraina

Ceny nieruchomości biurowych mogą rosnąć najszybciej

Najlepsze perspektywy rozwoju na rynku nieruchomości mają segmenty: biurowy, magazynowy, hotelowy i użyteczności publicznej. W segmencie mieszkaniowym ceny mogą wzrastać, ale już nie w takim tempie jak dotychczas – wynika z raportu przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers (PwC) we współpracy z kancelarią prawną Clifford Chance i firmą REAS Konsulting. Należy oczekiwać większego zainteresowania rynkami dotychczas mniej dostrzeganymi przez inwestorów. Duży potencjał drzemie w rynku magazynowym, a także rynku hotelowym, na którym już pojawili się pierwsi inwestorzy oraz w dłuższej perspektywie w sektorze publicznym – powiedział Brian O’Brien, partner w zespole ds. sektora nieruchomości w PwC, cytowany w raporcie.
Według raportu, wrastający popyt na powierzchnie biurowe stymuluje rozwój tego rynku.
– Bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki i optymistyczne prognozy na najbliższe lata powodują, że zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne myślą o zwiększeniu skali swojej działalności w Polsce (…). To z kolei przekłada się na wzrost popytu na powierzchnie biurowe – napisano w raporcie. Dodano, że ograniczona liczba dużych projektów może spowodować w krótkim okresie wzrost stawek czynszowych, zwłaszcza w centrum Warszawy. Natomiast w mniejszych miastach, jak np. Białystok, Jelenia Góra, Rybnik, Zielona Góra, budowane będą galerie handlowe, które obecnie znajdują się już w największych miastach Polski.
Raport ocenia, że rośnie także popyt na obiekty magazynowe, dzięki dużej aktywności deweloperów oraz zainteresowaniu nowych graczy polskim rynkiem nieruchomości. – Na mapie Polski można wskazać pięć skupisk nowoczesnych magazynów i centrów logistycznych: Warszawę, Górny Śląsk, Wrocław, Poznań oraz tzw. „złoty trójkąt” (obszar pomiędzy Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Strykowem) – podaje raport. – Przewiduje się, że w wyżej wymienionych lokalizacjach nadal będzie powstawać większość nowych magazynów, a do nich sukcesywnie dołączą Trójmiasto oraz relatywnie dobrze skomunikowane miasta wschodniej Polski.
Raport przewiduje, że w segmencie mieszkaniowym ceny mogą jeszcze wzrastać.
– Wzrost kosztów budowy (cen materiałów budowlanych i siły roboczej) przy dzisiejszym niedoborze mieszkań na rynku nie wskazuje na stabilizację cen w najbliższym okresie, szczególnie w segmencie mieszkań najbardziej popularnych – ocenia raport. Podwyżki cen mieszkań nie będą jednak już tak wysokie, jak wcześniej, zaś największe podwyżki są możliwe na terenach rozwijających się, gdzie do tej pory nieruchomości nie drożały w szybkim tempie. (oprac. BKK)

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...