Ukraina

Cesja na rzecz banku – co to takiego?

Udzielając klientowi kredytu bank zobowiązany jest zabezpieczyć jego spłatę. Jednym z zabezpieczeń wymaganych przez bank jest ubezpieczenie – może to być ubezpieczenie na życie klienta lub – w przypadku kredytów hipotecznych – ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie jest umową dwustronną zawieraną między klientem banku, czyli kredytobiorcą a towarzystwem ubezpieczeń. Sama umowa jednak nie zabezpiecza bezpośrednio interesu banku i nie stanowi zabezpieczenia kredytu. W razie wystąpienia szkody, odszkodowanie otrzymuje osoba bezpośrednio wskazana w polisie, czyli dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia. Tą osobą jest ubezpieczony. Czynnością, która powoduje przelanie praw ubezpieczonego z umowy ubezpieczenia na bank jest dokonanie cesji, czyli przelewu wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia. Dokument podpisywany jest między dwiema stronami: klientem zaciągającym kredyt i ubezpieczonym a bankiem, który udziela kredytu i wymaga zabezpieczenia w postaci polisy. Podpisanie tego dokumentu skutkuje zmianą osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania – z klienta na bank.
W razie wystąpienia szkody świadczenie określone w polisie przelewane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe bezpośrednio na rachunek banku i służy nadpłaceniu kapitału kredytu, który taka cesja z polisy zabezpiecza.
Podpisanie umowy cesji to jednak nie koniec formalności związanych z zawarciem takiej umowy. Kolejnym krokiem jest przedłożenie jej w towarzystwie ubezpieczeń i potwierdzenie przyjęcia przez towarzystwo do wiadomości faktu jej zawarcia. Zdarzenie to odnotowywane jest poprzez wpis na polisie ubezpieczeniowej.
Realizacja wypłaty odszkodowania może mieć różny przebieg. Jeśli umową ubezpieczenia chronione jest życie ubezpieczonego, to w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego – śmierci – wypłata odszkodowania następuje bezpośrednio na rachunek kredytu i pomniejsza lub likwiduje zadłużenie z tytułu kapitału. Jeśli suma wypłaty jest wyższa od wielkości zadłużenia, bank zwraca nadpłaconą kwotę uprawnionym osobom. W ten sposób zwalnia to spadkobierców od spłaty części lub całości zadłużenia, zależnie od sumy ubezpieczenia po zmarłym członku rodziny i kwoty kredytu. Jeśli zaś umową ubezpieczenia objęta jest nieruchomość, to w przypadku wystąpienia szkody całkowitej – np. zniszczenia nieruchomości w wyniku pożaru – wypłata odszkodowania, jaka wędruje na rachunek kredytowy klienta, powinna pozwolić na całkowitą spłatę kredytu. Banki wymagają bowiem, aby przy nieruchomościach suma ubezpieczenia była co najmniej równa kwocie udzielonego kredytu, a w niektórych instytucjach równa nawet wartości nieruchomości.
Jeśli mamy kredyt zabezpieczony na nieruchomości i wskutek losowego zdarzenia stracimy ją, to dzięki cesji z polisy unikamy sytuacji, w której nie mielibyśmy nieruchomości, a kredyt dalej widniałby do spłaty. Oczywiście analogicznie jak w przypadku ubezpieczeń na życie, jeśli odszkodowanie przewyższa kwotę zadłużenia, zwrot nadpłaty następuje do uprawnionej osoby. Jeśli zaś mamy do czynienia ze szkodą częściową np. zalaniem, wówczas, aby otrzymać odszkodowanie, które posłuży nam do przywrócenia nieruchomości do pierwotnego stanu, trzeba zwrócić się z prośbą do banku o zgodę na wypłatę świadczenia na rachunek ubezpieczonego, a nie banku, tytułem likwidacji szkody.
Cesja z polisy jest zabezpieczeniem kredytu, który ma szereg zalet i chroni nie tylko interes banku. Po pierwsze – uwalnia spadkobierców od ewentualnej spłaty długów po zmarłym, po drugie – uwalnia kredytobiorców od zadłużenia w przypadku utraty nieruchomości, która została sfinansowana ze środków z kredytu.

x

Zobasz także

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...

Konta mieszkaniowe w PKO

PKO BP  uruchomił możliwość oferowania konta mieszkaniowego Na koncie mieszkaniowym można odkładać między 500 a ...