Ukraina

Chcą pomóc środowisku

Propozycje wdrożenia innowacyjnych technologii środowiskowych, które mają służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub produkcji technologii – mają szanse na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Sokół. Przyjmowanie wniosków w czwartym naborze rozpocznie się 3 grudnia 2018 r. Do rozdysponowania jest ponad 2 mld zł.

NFOŚiGW przeznaczy środki m.in. na dofinansowanie zadań związanych z recyklingiem (fot. Shuttetrstock.com)

     Beneficjentami programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych” mogą być tylko przedsiębiorcy.

    Zgłaszane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym oraz wpisywać się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) w następujących obszarach:

– biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa (specjalizacje: biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska),

– zrównoważona energetyka (specjalizacje: wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii, inteligentne i energooszczędne budownictwo, rozwiązania transportowe przyjazne środowisku)

– surowce naturalne i gospodarka odpadami (specjalizacje: nowoczesne technologie pozyskiwania, przetwórstwa i wykorzystania surowców naturalnych oraz wytwarzanie ich substytutów, minimalizacja wytwarzania odpadów, w tym niezdatnych do przetworzenia oraz wykorzystanie materiałowe i energetyczne odpadów (recykling i inne metody odzysku), innowacyjne technologie przetwarzania i odzyskiwania wody oraz zmniejszające jej zużycie).

    NFOŚiGW rozpocznie czwarty nabór w programie „Sokół 3” grudnia 2018 r. i zakończy go 28 lutego 2019 r. W tym czasie zaplanowano szkolenia dla przedsiębiorców z przygotowania wniosków. Ich terminy zostaną podane na stronie internetowej funduszu www.nfosigw.gov.pl.

     W programie przewidziano dofinansowanie bezzwrotne w formie dotacji (faza B+R) oraz finansowanie zwrotne w postaci pożyczki (dotyczy fazy B+R oraz fazy wdrożenia technologii). Budżet wynosi ponad 2 mld zł.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...