Ukraina

Kiedy będzie zamiana

Radna Klaudia Strzelecka zwróciła się z zapytaniem na jakim etapie jest procedura zmierzająca do zamienienia się instytucjami kultury między Miastem Poznań a samorządem Województwa Wielkopolskiego.
Na początku tego roku prezydent Poznania i marszałek Województwa Wielkopolskiego ogłosili, że Miasto Poznań przekaże samorządowi wojewódzkiemu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Archeologiczne, zaś Województwo przekaże samorządowi miejskiemu Filharmonię Poznańską. Samorząd Wojewódzki ma wziąć na siebie budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, zaś samorząd Poznania budowę nowej siedziby dla Filharmonii.

Radna Klaudia strzelecka zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji na jakim etapie są obecnie prace związane z przekazaniem instytucji oraz czy toczą się prace w sprawie budowy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zgodnie z harmonogramem.

W odpowiedzi Miasto Poznań przedstawiło kalendarz działań zarówno władz miejskich jak i wojewódzkich.

W lutym i marcu Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwały intencyjne w tym zakresie. Do 12 lipca br. ma pojawić się wniosek dotyczący przekazania muzeów, do 27 czerwca uchwała dotycząca przekazania Filharmonii Poznańskiej, a do 26 września uchwała w sprawie wyrażenia zgody na darowiznę nieruchomości

Ze strony miejskiej w marcu Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko w sprawie przekazania Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Samorządowi Województwa Wielkopolskiego oraz przekazania Miastu Poznań Filharmonii Poznańskiej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 7 czerwca na sesji ma zostać podjęta uchwała dotycząca intencji przejęcia Filharmonii Poznańskiej, do 27 czerwca wniosek dotyczący przekazania Filharmonii Poznańskiej, 12 lipca uchwała dotycząca przekazania Muzeów, a w październiku uchwała w sprawie wyrażenia zgody na darowiznę nieruchomości.

Zgodnie z informacją otrzymaną od Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, prace nad przyszłą siedzibą instytucji toczą się zgodnie z harmonogramem. Najważniejszym zadaniem w bieżącym roku jest ogłoszenie konkursu na projekt wystawy stałej, planowane na koniec czerwca, i jego rozstrzygnięcie. Ponadto, w związku z planami przekazania Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, konieczne jest przeprowadzenie procedury podziału nieruchomości, na których przewidziana jest budowa nowej siedziby Muzeum. W związku z tym, niezbędne jest przeprowadzenie rozbiórek na terenie przyszłej inwestycji – o środki na ten cel Muzeum będzie wnioskowało na sesji Rady Miasta Poznania we wrześniu br.

Foto: Poglądowa wizualizacja planowanej nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego – grafika artykułu

x

Zobasz także

Wielkopolska dla Ukrainy

List Marszałka do Wielkopolan. Wyrażam pełną solidarność ze społeczeństwem i władzami Ukrainy. Wyrażam pełną solidarność ...

Solidarni z Ukrainą

Zaledwie 5 minut trwało dodatkowe, zorganizowane 28 stycznia, posiedzenie sejmikowej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i ...

Co z naszym Muzeum?

Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma powstać na Wzgórzu Świętego Wojciecha, w pobliżu Cmentarza i Krypty Zasłużonych ...

Teatr Muzyczny za 4 lata

Komisja Kultury i Nauki zapoznała się z informacją na temat postępów działań zmierzających do budowy ...

Imieniny Święty Marcin

W tym roku wydarzenia z okazji 11 listopada będą odbywać się pod hasłem DOBROczynię. Tego ...